- Стаття 79. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання Коментар до статті 79
стрільба зі зброї у не відведених для цього місцях (ст. 20.13), розпивання пива і напоїв, що виготовляються на його основі, алкогольної і спиртовмісної продукції або споживання наркотичних засобів або психотропних речовин у громадських місцях (ст. 20.20) та ін Обов'язковою умовою при цьому є не тільки сам факт вчинення правопорушення, а й накладення адміністративного стягнення.
- 17.2. Поняття, ознаки і склад адміністративного проступку
стрільба з вогнепальної зброї в населених пунктах і у не відведених для цього місцях або з порушенням установленого порядку; керування транспортними засобами в стані сп'яніння та деякі інші порушення, що посягають на встановлений порядок управління, - неповнолітні несуть відповідальність на загальних підставах. Другим загальною ознакою суб'єкта адміністративного
- III. Спеціальні види зберігання
зброї, смердючих, вогненебезпечних, отруйних, легкозаймистих, вибухових та інших небезпечних речовин, а також речей, які можуть забруднити або пошкодити речі інших пасажирів. Крім того, здача на зберігання в ручній поклажі грошей, облігацій, документів та інших цінностей заборонена при відсутності на залізничній станції спеціалізованої камери схову. Сенс останньої норми, на що вже
- Стаття 222. Незаконні придбання, передача, збут, зберігання, перевезення або носіння зброї, її основних частин, боєприпасів, вибухових речовин і вибухових пристроїв Коментар до статті 222
стрільби стан або якщо умисел винного був спрямований на оборот окремих придатних до використання частин несправного зброї. Тому відповідальність за ст. ст. 222, 226 КК РФ наступає за незаконний обіг, розкрадання або вимагання не тільки придатного до функціонального використання, а й несправного або навчальної зброї, якщо воно містило придатні для використання комплектуючі
- Стаття 256. Незаконний видобуток (вилов) водних біологічних ресурсів Коментар до статті 256
зброї, мережами (у деяких регіонах Російської Федерації їх застосування дозволене); загородження проток або видобуток промисловими організаціями морського звіра на плаву вогнепальною зброєю; застосування крючковой снасті типу перемету, Ахана та ін Про поняття заповідника, заказника, зони екологічного лиха, зони надзвичайної екологічної ситуації див. коментар до ст. ст. 247, 250, 262 КК РФ.
- Стаття 12. Обов'язки поліції
стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
- 1. Нелетальної зброю: поняття і види
стрільби бойовими патронами вигляді. Непереробленими використовується в одиничних випадках. Наприклад, У Санкт-Петербурзі після футбольного матчу між пітерським «Зенітом» і ЦСКА співробітники міліції намагалися затримати за хуліганство групу уболівальників, які прибули з Москви, при цьому один з хуліганів дістав ракетницю і вистрілив у бік сидячого за кермом водія, але не влучив. Тому основну увагу
- 2. Контркрімінальное застосування зброї
стаття 16 Закону «Про міліцію») припустимі в набагато ширшому числі випадків, ніж ті, що передбачені статтею 15 названого Закону і як підстави для застосування зброї. Тим часом дисциплінарна практика МВС і прокурорська практика розглядають оголення зброї за відсутності підстав для його застосування, передбачених статтею 15 Закону «Про міліцію», як грубе порушення. За
- § 11. Адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок
статтях є й відмінності, особливо відчутні в їх архітектоніці: на відміну від ст. 158 КпАП, ст. 162 визначає і кваліфікує ознаки, що обтяжують відповідальність (наприклад, рецидив проступку - ч. 2, 3 даної статті). Рецидив дрібного хуліганства в будь-якому випадку буде розглядатися як обтяжливої відповідальність ознаки, хоча в ст. 158 КпАП безпосередньо це не передбачено (див.
- § 13. Інші форми безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі у його здійсненні.
Зброї, проводити збори, мітинги і демонстрації, ходи і пікетування. З кінця 80-х рр.. минулого століття в міру демократизації суспільства громадяни використовували таку форму політичного протесту самостійно, без влади і проти влади. Законодавчі рамки проведення публічних заходів окреслені у Федеральному законі від 19 червня 2004 р. N 54 -ФЗ "Про збори, мітинги, демонстрації,
|