Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 20.7. Невиконання вимог і заходів у сфері цивільної оборони


(в ред. Федерального закону від 06.11.2011 N 295-ФЗ)
1. Невиконання встановлених федеральними законами та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації спеціальних умов (правил) експлуатації технічних систем управління цивільної оборони та об'єктів цивільної оборони, використання та утримання систем оповіщення, засобів індивідуального захисту, іншої спеціальної техніки та майна цивільної оборони -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від п'яти тисяч до десяти тисяч рублів; на юридичних осіб - від п'ятдесяти тисяч до ста тисяч рублів.
2. Невиконання заходів з підготовки до захисту і щодо захисту населення, матеріальних і культурних цінностей на території Російської Федерації від небезпек, що виникають при веденні військових дій або внаслідок цих дій, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від десяти тисяч до двадцяти тисяч рублів; на юридичних осіб - від ста тисяч до двохсот тисяч рублів.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 20.7. Невиконання вимог і заходів у сфері цивільної оборони "
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. Ad hoc [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. Ad referendum [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A fortiori [а фортіорі] - тим більше 4. A posteriori [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A priori [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. Bona fide [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. Causa [кауза] -
  2. Стаття 3. Правова основа військового обов'язку і військової служби
    1. У даній статті визначено основи правового регулювання військовий обов'язок і військової служби та система законодавства, яку складають Конституція Російської Федерації, законодавчі та інші нормативні правові акти у галузі оборони, військовий обов'язок, військової служби та статусу військовослужбовців, міжнародні договори Російської Федерації. 2. Конституція Російської Федерації
  3. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 Перераховані в цій статті та інші обов'язки поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади виконують співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Порядок реалізації даного обов'язку врегульовано Інструкцією про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації
  4. 30.4. Управління трубопровідним транспортом
    Стаття 7 Закону України «Про трубопровідний транспорт» підкреслює, що цей вид транспорту має важливе народногосподарське та оборонне значення. Тому, враховуючи його пріоритетність в економіці України, Закон України «Про трубопровідний транспорт» визначає такі основні принципи державної політики в цій сфері економіки: - забезпечення надійного і безпечного функціонування
  5. 4. Злочини, що порушують загальні правила безпеки. Характеристика окремих видів злочинів проти громадської безпеки
    Теppоpізм (ст. 205 КК). Як наголошується в Концепції національної безпеки Російської Федерації, затвердженої Указом Президента РФ від 17 грудня 1997 р. N 1300 (в ред. Указу від 10 січня 2000 р. N 24): "У багатьох країнах, у тому числі в Російській Федерації, різко загострилася проблема тероризму, що має транснаціональний характер і загрожує стабільності у світі, що обумовлює
  6. 2. Конкретні види злочинів у сфері комп'ютерної інформації
    Неправомірне доступ до комп'ютерної інформації (ст. 272 КК). Дана стаття передбачає кримінальну відповідальність за неправомірний доступ до охоронюваної законом комп'ютерної інформації, тобто інформації на машинному носії, в електронно-обчислювальної машини (ЕОМ), системі ЕОМ або їх мережі, якщо це діяння спричинило знищення, блокування, модифікацію або копіювання інформації, порушення
  7. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    У російській правовій науці загальнотеоретичні аспекти проблеми компетенції досить детально розглянуті. І хоча в наукових роботах, присвячених цих питань, мова йде, як правило, про компетенції державного органу, видається, що містяться в них положення і висновки про поняття, структуру компетенції цілком застосовні і до органів місцевого самоврядування, оскільки, незважаючи на те що
  8. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    Відмінності органів місцевого самоврядування від органів влади державної чітко простежуються в Конституції Російської Федерації. таких виступають: по-перше, суб'єкт, який дані органи представляють і від імені якого здійснюють будь-які юридичні дії, по-друге, територіальні межі юрисдикції владних органів, по-третє, виняткові, їм одним притаманні особливості.
  9. 7. Торги
    Торги являють собою один із способів укладення договорів, який тісно пов'язаний з основними законами вільного ринку і висловлює їх найбільш послідовно. Це, зокрема, проявляється у притаманній торгів конкуренції. Така конкуренція може охоплювати найширшу область. Наприклад, при державних поставках і підрядах відбувається конкуренція між тими, хто адресує організатору
  10. 3. Застава
    Поняття та правова природа Зовсім особливе місце серед усіх способів забезпечення виконання зобов'язань займає заставу майна. Це один з класичних цивільно - правових інститутів, що мають багатовікову історію, які беруть свій початок в римському праві. У перший період розвитку застави в римському праві переважали інтереси кредитора. Майно боржника (наприклад, закладається