Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.В. Діамантів. Коментар до Кримінального кодексу РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 215. Порушення правил безпеки на об'єктах атомної енергетики Коментар до статті 215

Основний об'єкт злочину - відносини з охорони громадської безпеки у сфері розміщення, проектування, будівництва та експлуатації об'єктів атомної енергетики.
Додатковий об'єкт - відносини з охорони життя людини, навколишнього природного середовища.
Об'єктивну сторону злочину утворює порушення правил безпеки при розміщенні, проектуванні, будівництві та експлуатації об'єктів атомної енергетики, якщо це могло спричинити смерть людини або радіоактивне зараження навколишнього середовища. Діяння може виражатися у дії або бездіяльності. В останньому випадку винний не виконує дій, які прямо пропонуються правилами.
Диспозиція ст. 215 КК РФ бланкетная, для повного розкриття ознак об'єктивної сторони складу злочину необхідно вивчати положення нормативних актів, що регламентують правила безпеки при розміщенні, проектуванні, будівництві та експлуатації об'єктів атомної енергетики. Федеральний закон від 21 листопада 1995 р. N 170-ФЗ "Про використання атомної енергії" (1) визначає, що відноситься до такого роду об'єктів.
---
(1) СЗ РФ. 1995. N 48. Ст. 4552.
Відповідно до ст. 3 Закону це:
1) ядерні установки - споруди та комплекси з ядерними реакторами, в тому числі атомні станції, судна та інші плавзасоби, космічні та літальні апарати, інші транспортні і транспортабельні кошти; споруди та комплекси з промисловими, експериментальними і дослідницькими ядерними реакторами, критичними і підкритичній ядерними стендами; споруди, комплекси, полігони, установки і пристрої з ядерними зарядами для використання в мирних цілях; інші містять ядерні матеріали споруди, комплекси, установки для виробництва, використання, переробки, транспортування ядерного палива і ядерних матеріалів;
2) пункти зберігання ядерних матеріалів і радіоактивних речовин, сховища радіоактивних відходів (далі - пункти зберігання) - не пов'язані з ядерним установкам і радіаційним джерел стаціонарні об'єкти і споруди, призначені для зберігання ядерних матеріалів і радіоактивних речовин, зберігання чи захоронення радіоактивних відходів.
Федеральним законом "Про використання атомної енергії" визначається компетенція федеральних органів виконавчої влади та органів виконавчої влади суб'єктів РФ в області розміщення, проектування, спорудження, експлуатації та виведення з експлуатації ядерних установок, радіаційних джерел і пунктів зберігання ; розробки, виробництва, випробування, транспортування, зберігання, утилізації, використання ядерних зарядів в мирних цілях і поводження з ними; забезпечення безпеки при використанні атомної енергії; контролю за забезпеченням ядерної, радіаційної, технічної та пожежної безпеки ядерних установок, радіаційних джерел і пунктів зберігання , за забезпеченням санітарно-епідеміологічного благополуччя громадян при використанні атомної енергії; фізичного захисту ядерних установок, радіаційних джерел, пунктів зберігання, ядерних матеріалів і радіоактивних речовин.
Федеральним законом від 9 січня 1996 р. N 3-ФЗ "Про радіаційної безпеки населення" встановлюються загальні вимоги до забезпечення радіаційної безпеки при поводженні з джерелами іонізуючого випромінювання, впливі природних радіонуклідів, наприклад при будівництві виробничих приміщень (1).
---
(1) СЗ РФ. 1996. N 3. Ст. 141.
Існує затверджений Постановою Уряду РФ від 1 грудня 1997 р. N 1511 Перелік федеральних норм і правил в галузі використання атомної енергії, що визначає компетенцію конкретних органів державного регулювання безпеки у сфері використання атомної енергії (1). Наприклад, загальні положення забезпечення безпеки атомних станцій затверджуються Держатомнаглядом Росії, правила безпеки та поводження з радіоактивними відходами атомних станцій розробляються Ростехнадзором і т.д.
---
(1) СЗ РФ. 1997. N 49. Ст. 5600.
Діяння має формальний склад. Порушення правил безпеки при розміщенні, проектуванні, будівництві та експлуатації об'єктів атомної енергетики утворює склад злочину лише за можливість небезпеки у вигляді смерті людини або радіоактивного зараження навколишнього середовища. Злочин буде закінченим з моменту вчинення дії або бездіяльності при відсутності реальних суспільно небезпечних наслідків.
Якщо відповідальність за створення умов небезпеки встановлена загальної та спеціальної нормою, то кваліфікація діяння здійснюється у відповідності зі спеціальною нормою. Тому, наприклад, якщо причиною виникнення пожежі стало порушення правил безпеки на об'єктах атомної енергетики, на вибухонебезпечних об'єктах, при веденні гірських, будівельних або інших робіт або порушення правил обліку, зберігання, перевезення та використання вибухових, легкозаймистих речовин, піротехнічних виробів і т.п ., скоєне охоплюється спеціальними складами злочинів (ст. ст. 215, 216, 217, 218 та ін КК РФ) і додаткової кваліфікації за ст. 219 КК РФ не вимагає.
Суб'єктивна сторона порушення правил характеризується необережною формою вини. Винний усвідомлює, що порушує відповідні правила і необережно ставиться до можливості настання суспільно небезпечних наслідків, що може виражатися і в недбалості, і в легковажність.
Суб'єкт злочину спеціальний - особи, на яких законом, іншим нормативним правовим актом покладено обов'язок по дотриманню правил безпеки на об'єктах атомної енергетики. Це можуть бути і посадові, і недолжностнимі особи, зобов'язані дотримуватися правил безпеки.
Кваліфікований склад (ч. 2 ст. 215 КК РФ) передбачає відповідальність за те саме діяння, що призвело з необережності заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю або смерть людини або радіоактивне зараження навколишнього середовища. Цей склад злочину є матеріальним. Діяння буде закінчено з моменту настання зазначених наслідків.
Суб'єктивна сторона злочину, передбаченого ч. 2 ст. 215 КК РФ, може характеризуватися як необережністю, так і двома формами вини в залежності від ставлення суб'єкта до факту порушення правил безпеки. Якщо правила порушені їм з необережності, то склад в цілому є необережним. При умисному порушенні правил наявності злочин з двома формами вини. Кваліфікований склад злочину є матеріальним. Він буде закінченим тільки при настанні суспільно небезпечних наслідків.
Особливо кваліфікований склад (ч. 3 ст. 215 КК РФ) встановлює відповідальність за діяння, передбачене ч. 1 даної статті, що призвело з необережності смерть двох або більше осіб.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 215. Порушення правил безпеки на об'єктах атомної енергетики Коментар до статті 215 "
  1. Стаття 219. Порушення правил пожежної безпеки Коментар до статті 219
    215, 216, 217, 218 та ін КК РФ) і додаткової кваліфікації за ст. 219 КК РФ не вимагає. Суб'єктивна сторона характеризується необережною формою вини (легковажність чи недбалість). Суб'єктом злочину, як роз'яснив Пленум Верховного Суду РФ у вищеназваному Постанові, є особа, на яку покладено обов'язок виконувати (постійно або тимчасово) затверджені та зареєстровані
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  3. 12. Обов'язкове страхування
    стаття починається з проголошення загального для всього договірного права, як, втім, і цивільного права в цілому, принципу: "громадяни та юридичні особи вільні в укладенні договору". Саме в даній статті Кодекс у зв'язку з цим же принципом і в якості виключення з нього допускає можливість спонукання до укладення договору. Зазначена стаття чітко розмежовує два види спонукання в
  4. 1. Загальні положення
    статтях гол. 28 ГК ("Укладення договору"): ст. 447 ("Укладення договору на торгах"), ст. 448 ("Організація і порядок проведення торгів"), а також ст. 449 ЦК ("Наслідки порушення правил проведення торгів"). Одні з цих норм відносяться тільки до конкурсу або тільки до аукціону, інші, адресовані торгам, поширюють свою дію на відповідні відносини незалежно від того, чи йде мова
  5. Стаття 246. Порушення правил охорони навколишнього середовища при виробництві робіт Коментар до статті 246
    порушення ". --- --- Бюлетень Верховного Суду РФ. 1999. N 1. Предмет злочину - довкілля в сукупності складових її природних ресурсів. Згідно ст. 1 Федерального закону "Про охорону навколишнього середовища" під навколишнім середовищем розуміється "сукупність компонентів природного середовища, природних і природно-антропогенних об'єктів, а також антропогенних
  6. Стаття 247. Порушення правил поводження екологічно небезпечних речовин і відходів Коментар до статті 247
    порушенням встановлених правил, якщо ці діяння створили загрозу заподіяння істотної шкоди здоров'ю людини або навколишньому середовищу. Виходячи зі змісту норм чинного законодавства загальне визначення небезпечних відходів можна сформулювати так: це відходи, що містять шкідливі для здоров'я людини і навколишнього середовища речовини, що володіють токсичністю, пожежною небезпекою, високою
  7. Стаття 250. Забруднення вод Коментар до статті 250
    порушення санітарно-епідеміологічних правил (ст. 236 КК РФ), порушення правил охорони праці (ст. 143 КК РФ). Відносини з охорони вод регулюються Федеральними законами Російської Федерації від 10 січня 2002 р. N 7-ФЗ "Про охорону навколишнього середовища", від 30 березня 1999 N 52-ФЗ "Про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення"; Водним кодексом РФ, іншими законами РФ і її суб'єктів,
  8. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  9. Коментар до статті 9.6
    215 КК). 10. Див. примітку до п. 5 коментарю до ст. 5.1. Розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею коментарів, віднесено до відання посадових осіб органів, які здійснюють державне регулювання безпеки при використанні атомної енергії, зазначених у ч. 2 ст. 23.33 КоАП (див. коментар до названої
  10. Коментар до статті 23.33
    порушенні вимог до забезпечення радіаційної безпеки, несуть адміністративну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно з законодавством РФ. Накладення штрафу за адміністративне правопорушення у сфері забезпечення радіаційної безпеки не звільняє винних осіб від обов'язків усунення допущених порушень, відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю
© 2014-2022  yport.inf.ua