Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 23.28. Органи гідрометеорології та моніторингу навколишнього середовища


1. Органи гідрометеорології та моніторингу навколишнього середовища розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частинами 3 та 4 статті 7.2 (про знищення та про пошкодження стаціонарних пунктів спостережень за станом навколишнього природного середовища та її забрудненням, що входять до державної спостережну мережу, а одно про порушення режиму їх охоронних зон), статтями 8.5, 8.21, 8.40 справжнього Кодексу.
2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право:
1) керівник федерального органу виконавчої влади, уповноваженого в галузі гідрометеорології та моніторингу навколишнього середовища, його заступники;
2) керівники територіальних органів федерального органу виконавчої влади, уповноваженого в галузі гідрометеорології та моніторингу навколишнього середовища, їх заступники.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 23.28. Органи гідрометеорології та моніторингу навколишнього середовища "
  1. Тема 4.2. Правові екологічні вимоги, процедури і відносини з використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища
    стаття встановила, що при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності, що надає негативний вплив на стан навколишнього природного середовища, державні органи, підприємства , установи, організації, а також громадяни України, іноземні юридичні особи та громадяни, особи без громадянства зобов'язані керуватися принципами: пріоритету охорони життя і
  2. 7.5. Система федеральних органів виконавчої влади
    органи виконавчої влади, керівництво діяльністю яких здійснює Президент РФ, федеральні служби й федеральні агентства, підвідомчі цим федеральним органам виконавчої влади: Міністерство внутрішніх справ РФ і підвідомча йому Федеральна міграційна служба; Міністерство РФ у справах цивільної оборони, надзвичайних ситуацій і ліквідації наслідків стихійних лих;
  3. § 1. Звернення громадян
    органи; звернення до правоохоронних органів; підвищення еколого-правової культури) Російська Конституція 1993 р. проголосила екологічні права громадян - на сприятливе навколишнє середовище, на достовірну інформацію про її стан, на відшкодування збитку, заподіяної його здоров'ю або майну екологічним правопорушенням (ст. 42). Названим прав відповідає обов'язок кожного
  4. § 3. Природоохоронні органи
    статтями бюджету. Відповідно до Указів Президента РФ від 14 серпня 1996 р. № 1176 та № 1177 Міністерство природних ресурсів РФ є федеральним органом виконавчої влади, що проводить державну політику в сфері вивчення, відтворення, використання та охорони природних ресурсів, що застосовуються в економіці країни, координуючим діяльність у цій сфері інших федеральних органів
  5. § 5. Екологічний контроль
    органи. ___ * Саппа РФ. 1993. № 48. Ст. 4641. Федеральна служба Росії по гідрометеорології та моніторингу навколишнього середовища організовує моніторинг стану атмосфери, поверхневих вод суші, морського середовища, грунтів, навколоземного космічного простору, координує розвиток і функціонування відомчих підсистем фонового
  6. § 1. Правові заходи захисту повітря
    органи в галузі охорони навколишнього середовища. Обмеження діяльності і припинення викидів У випадках порушення умов і вимог, передбачених дозволами, або коли виникає загроза здоров'ю населення, викид шкідливих речовин повинен бути обмежений, призупинений або заборонений за рішенням органу, який здійснює державний контроль за охороною атмосферного повітря. Для цього може
  7. § 4. Договірні форми
    органи визначають відповідно до законодавства правила користування міськими природними ресурсами, виносять рішення про призупинення будівництва або експлуатації об'єктів у разі порушення екологічних, санітарних, будівельних норм; визначають порядок вилучення та надання земельних ділянок та порядок розпорядження землею, надають і вилучають земельні ділянки; оголошують
  8. § 6. Форми здійснення функцій держави
    органи повинні прийняти відповідну нормативно-правову базу (Закон РРФСР "Про охорону навколишнього природного середовища" від 19 грудня 1991 р. та ін). Потім створюються і діють відповідні державні органи - Міністерство природних ресурсів РФ (МПР Росії), Федеральна служба Росії по гідрометеорології та моніторингу навколишнього середовища (Росгідромет), органи влади суб'єктів Федерації
  9. Стаття 262. Порушення режиму особливо охоронюваних природних територій і природних об'єктів Коментар до статті 262
    статтями. Однак якщо такі діяння призвели до заподіяння істотної шкоди заповіднику або заказнику як цілісної екосистемі, вчинене утворює сукупність злочинів, передбачених ст. ст. 250, 256, 258, 262 та ін КК РФ. Аналогічна кваліфікація скоєного буде і в тому випадку, якщо будь-яке інше екологічний злочин пов'язане з порушенням режиму особливо охоронюваних територій та
  10. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має