Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове , інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 27.10. Вилучення речей і документів


1. Вилучення речей, що з'явилися знаряддям вчинення або предметами адміністративного правопорушення, та документів, що мають значення доказів у справі про адміністративне правопорушення та виявлених на місці вчинення адміністративного правопорушення чи при здійсненні особистого огляду, огляду речей, що знаходяться при фізичній особі, і огляді транспортного засобу, здійснюється особами , зазначеними в статтях 27.2, 27.3, 28.3 цього Кодексу, у присутності двох понятих.
2. Вилучення речей, що з'явилися знаряддям вчинення або предметами адміністративного правопорушення, та документів, що мають значення доказів у справі про адміністративне правопорушення та виявлених при здійсненні огляду належать юридичній особі територій, приміщень і знаходяться у нього товарів, транспортних засобів та іншого майна, а також відповідних документів, здійснюється особами, зазначеними у статті 28.3 цього Кодексу, у присутності двох понятих.
3. При вчиненні адміністративного правопорушення, що тягне позбавлення права керування транспортним засобом відповідного виду, у водія, судноводія, пілота вилучається посвідчення водія, посвідчення тракториста-машиніста (тракториста), посвідчення судноводія, посвідчення пілота і видається тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом відповідного виду на строк до набрання законної сили постанови у справі про адміністративне правопорушення, але не більше ніж на два місяці. У разі, якщо справа про адміністративне правопорушення не розглянута протягом двох місяців, термін дії тимчасового дозволу на право керування транспортним засобом відповідного виду за клопотанням особи, щодо якої ведеться провадження у справі про адміністративне правопорушення, продовжується суддею, органом, посадовою особою, правомочними розглядати справу про адміністративне правопорушення, на строк не більше одного місяця при кожному зверненні. При подачі скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення термін дії тимчасового дозволу на право керування транспортним засобом відповідного виду продовжується суддею, посадовою особою, правомочними розглядати скаргу, до винесення рішення за скаргою на постанову по справі про адміністративне правопорушення.
(Частина третя в ред. Федерального закону від 24.07.2007 N 210-ФЗ)
4. У разі необхідності при вилученні речей і документів застосовуються фото-і кінозйомка, відеозапис, інші встановлені способи фіксації речових доказів.
5. Про вилучення речей і документів складається протокол або робиться відповідний запис у протоколі про доставлених, в протоколі огляду місця скоєння адміністративного правопорушення або в протоколі про адміністративне затримання. Про вилучення водійського посвідчення, посвідчення тракториста-машиніста (тракториста), посвідчення судноводія, посвідчення пілота робиться запис у протоколі про адміністративне правопорушення або в протоколі огляду місця скоєння адміністративного правопорушення.
(В ред. Федерального закону від 24.07.2007 N 210-ФЗ)
5.1. У разі, якщо вилучаються документи, за винятком документів, зазначених у частині 3 цієї статті, з них виготовляються копії, які завіряються посадовою особою, вилучили документи, і передаються особі, у якої вилучаються документи, про що робиться запис у протоколі. У разі, якщо неможливо виготовити копії або передати їх одночасно з вилученням документів, вказана посадова особа передає завірені копії документів особі, у якого були вилучені документи, протягом п'яти днів після вилучення, про що робиться запис у протоколі. У разі, якщо після закінчення п'яти днів після вилучення документів завірені копії документів не були передані особі, у якої вилучено документи, завірені копії документів протягом трьох днів мають бути направлені поштою рекомендованим поштовим відправленням, про що робиться запис у протоколі із зазначенням номера поштової відправлення. Копії документів направляються за адресою місця знаходження юридичної особи або адресою місця проживання фізичної особи, зазначеній у протоколі.
(Частина пятая.1 введена Федеральним законом від 26.12.2008 N 293-ФЗ)
6. У протоколі про вилучення речей і документів зазначаються відомості про вид і реквізити вилучених документів, про вид, кількість, про інших ідентифікаційних ознаках вилучених речей, в тому числі про тип, марку, модель, калібрі, серію, номер, про інші ідентифікаційних ознаках зброї, про вид і кількість бойових припасів.
7. У протоколі про вилучення речей і документів робиться запис про застосування фото-і кінозйомки, відеозапису, інших встановлених способів фіксації документів. Матеріали, отримані при вилученні речей і документів із застосуванням фото-і кінозйомки, відеозапису, інших встановлених способів фіксації речових доказів, додаються до відповідного протоколу.
8. Протокол про вилучення речей і документів підписується посадовою особою, яка його склала, особою, у якого вилучено речі та документи, понятими. У разі відмови особи, у якої вилучено речі та документи, від підписання протоколу в ньому робиться відповідний запис. Копія протоколу вручається особі, у якої вилучено речі та документи, або його законному представнику.
9. У разі необхідності вилучені речі і документи упаковуються і опечатуються на місці вилучення. Вилучені речі і документи до розгляду справи про адміністративне правопорушення зберігаються в місцях, визначених особою, яка здійснила вилучення речей і документів, в порядку, встановленому відповідним федеральним органом виконавчої влади.
10. Вилучені вогнепальну зброю і патрони до нього, інша зброя, а також бойові припаси зберігаються в порядку, визначеному федеральним органом виконавчої влади в галузі внутрішніх справ.
11. Вилучені речі, що швидко псуються, в порядку, встановленому Урядом Російської Федерації, здаються у відповідні організації для реалізації, а при неможливості реалізації знищуються.
КонсультантПлюс: примітка.
Частина 12 статті 27.10 КоАП РФ за своїм конституційно-правовим змістом не передбачає можливість направлення на переробку або знищення вилученої в рамках провадження у справах про адміністративні правопорушення алкогольної і спиртовмісної продукції, що не відповідає обов'язковим вимогам стандартів, санітарних правил і гігієнічних нормативів, без судового рішення (Визначення Конституційного Суду РФ від 15.01.2008 N 408-О-П).
12. Вилучені наркотичні засоби і психотропні речовини, а також етиловий спирт, алкогольна та спиртовмісна продукція, що не відповідають обов'язковим вимогам стандартів, санітарних правил і гігієнічних нормативів, підлягають направленню на переробку або знищенню у порядку, встановленому Урядом Російської Федерації. Зразки підлягають знищенню наркотичних засобів і психотропних речовин, етилового спирту, алкогольної і спиртовмісної продукції зберігаються до набрання законної сили постанови у справі про адміністративне правопорушення.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 27.10. Вилучення речей і документів "
  1. Стаття 27.10. Вилучення речей і документів
    статтях 27.2, 27.3, 28.3 цього Кодексу, у присутності двох понятих. 2. Вилучення речей, що з'явилися знаряддям вчинення або предметами адміністративного правопорушення, та документів, що мають значення доказів у справі про адміністративне правопорушення та виявлених при здійсненні огляду належать юридичній особі територій, приміщень і знаходяться у нього товарів, транспортних
  2. § 5. Початкові підстави набуття права власності
    стаття потребує зміни за моделлю п. 4 ст. 218 ГК. Доцільно закріпити в ст. 219 ГК норму про те, що право власності на об'єкт нерухомості виникає з моменту придбання ним ознак, зазначених у п. 1 ст. 130 ГК. Це правило в найбільшій мірі відповідає інтересам власника і в той же час, як і у випадку з п. 4 ст. 218 ГК, потребують від нього зареєструвати право власності
  3. § 6. Похідні підстави набуття права власності
    вилученого майна та інших збитків у порядку, встановленому ст. 306 ГК. Соціалістична націоналізація проходила в 1917-1920 рр.. в Росії і країнах, що стали згодом союзними республіками СРСР, в 1939-1940 рр.. - В прибалтійських державах, в Бессарабії, Західної України і Західної Білорусії, в 1944-1946 рр.. - На Сахаліні, Курилах і в більшості так званих країн народної
  4. § 3. Окремі способи припинення зобов'язань
    вилучення із загального правила п. 2 ст. 416 ЦК встановлює, що якщо причиною неможливості з'явилися винні дії кредитора, останній не має права вимагати повернення виконаного ним (як боржником) за зустрічним зобов'язанням. Тим самим законодавець створює спеціальний випадок неприпустимість повернення безпідставного збагачення. Крім загального наслідки, п. 1 ст. 417 ЦК передбачає
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  6. § 1. Загальні положення про купівлю-продаж
    вилучені з обігу, вилучені та з предмета договору купівлі-продажу, а речі, обіг яких обмежено, можуть бути його предметом за наявності спеціального суб'єктного складу або дозволу (див. п . 2 ст. 129 ЦК). Предмет - істотна умова будь-якого договору (див. абз. 2 п. 1 ст. 432 ЦК). Умова про товар вважається узгодженим, якщо договір дозволяє визначити хоча б його найменування і
  7. § 2. Елементи договору оренди
    вилучення із загальних правил п. 2 ст. 388, п. 1 ст. 391 ЦК не вимагає отримання від орендаря-якої згоди, навіть якщо особистість колишнього орендодавця для орендаря мала істотне значення * (172). За загальним правилом зміна осіб на боці орендаря можлива за згодою орендодавця шляхом передачі прав та обов'язків за договором оренди - перенайма. Необхідність норми про обов'язковість
  8. § 9. Договір фінансової оренди (лізингу)
    вилучення лізингодавцем предмета лізингу за заявою останнього державні органи, здійснили реєстрацію, зобов'язані анулювати запис про власника (користувача). Умова про розмір орендної плати за договором лізингу визнається істотним (відповідно до ст. 4 Закону про лізинг орендна плата має бути "певної" за договором). У орендну плату економічно входить відшкодування
  9. § 4. Підстави виникнення житлових правовідносин
    стаття породжує ілюзію того, що право спільної часткової власності на спільне майно у багатоквартирному будинку виникає автоматично одночасно з набуттям по тому чи іншому підставі права власності на окреме житлове приміщення в будинку. Тим часом насправді цього статися в принципі не може, якщо взяти до уваги закріплення самим же ЦК та іншими законами вимоги,
  10. § 5. Інші спеціальні види зберігання
    вилученням із сейфа. Даний договір передбачає відповідальність банку за цінності, здані на зберігання. За другим договором банк забезпечує клієнтові можливість приміщення цінностей в сейф і вилучення їх із сейфа поза чийогось контролю, в тому числі і з боку банку. В даному випадку банк не відповідає за вміст сейфа, якщо зуміє довести, що за умовами зберігання доступ кого-небудь до сейфа без