Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 28.5. Терміни складання протоколу про адміністративне правопорушення


1. Протокол про адміністративне правопорушення складається негайно після виявлення вчинення адміністративного правопорушення.
2. У разі, якщо потрібне додаткове з'ясування обставин справи або даних про фізичну особу або відомостей про юридичну особу, щодо яких порушується справа про адміністративне правопорушення, протокол про адміністративне правопорушення складається протягом двох діб з моменту виявлення адміністративного правопорушення.
3. У разі проведення адміністративного розслідування протокол про адміністративне правопорушення складається після закінчення розслідування у строки, передбачені статтею 28.7 цього Кодексу.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 28.5. Терміни складання протоколу про адміністративне правопорушення "
  1. Адміністративна відповідальність
    стаття викладена повністю в новій редакції, що передбачає наступне: порушення термінів подання заяви про взяття на облік в уповноваженому органі і (або) строків направлення правил внутрішнього контролю на узгодження до уповноваженого (наглядовий) орган тягне попередження або накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від 10 тисяч до 15 тисяч рублів; на юридичних
  2. Стаття 12 . Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  3. 20.3. Суб'єкти і стадії провадження у справах про адміністративні проступки
    терміни в КпАП України не встановлені (у РФ - доба з моменту складання). Процесуальні терміни встановлені лише щодо протоколів про вчинення корупційного діяння - протокол повинен бути переданий до суду в 3-денний термін з моменту його складання. У законодавстві також не міститься норм, відповідно до яких орган, уповноважений на розгляд справи, мав би право повернути
  4. Види адміністративних покарань та порядок їх застосування.
    Статтях Особливої ??частини КпАП або закону суб'єкта РФ. Наприклад, покарання у вигляді попередження за адміністративні правопорушення у сфері дорожнього руху передбачається в двадцяти статтях КпАП. Попередження завжди виноситься в письмовій формі. Ця ознака відрізняє його від усного зауваження, яке зазвичай застосовується у разі звільнення особи від адміністративної відповідальності. При
  5. Що значить - достатні підстави підозрювати?
    Стаття говорить: 1. Особа підлягає адміністративній відповідальності тільки за ті адміністративні порушення, в яких встановлено її. 2. Особа, щодо якої ведеться провадження у справі про адміністративне правопорушення, вважається невинним, поки його провина не буде доведена в порядку, передбаченому цим Кодексом, і встановлена ??набрав законної сили постановою
  6. Терміни затримання
    складання протоколу адміністративного затримання можуть не збігатися за часом, оскільки в силу різних причин ця процедура може бути розпочата набагато пізніше доставляння. Однак у протоколі обов'язково має бути зафіксовано саме час доставляння, а не час початку складання протоколу. Якщо співробітник міліції, що склав протокол, відмовляється вносити необхідні виправлення, затриманий
  7. Глава 15. Речових ЕФЕКТ КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ
    терміни набувальною давністю значно більше римських (в ранньому римському праві). Втім, з установою в рамках п. 2 ст. 223 ГК миттєвої набувальною давністю цю тезу потребує застереженнях. Проте саме існування виселення, звичайно, може дати матеріал для висновків, близьких класичним римським правом. Але на погляди деяких сучасних російських юристів ще більшою
  8. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М., 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі «Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ» під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  9. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
    стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження щодо цього. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ЦК), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила
  10. § 6. Похідні підстави набуття права власності
    терміни, таке майно (з урахуванням його характеру і призначення) за рішенням суду, винесеним за заявою державного органу або органу місцевого самоврядування, підлягає примусовому продажу з передачею колишньому власнику вирученої суми або передачі у державну чи муніципальну власність з відшкодуванням колишньому власникові вартості майна, визначеної судом. При цьому