Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 30.16. Межі та строки розгляду в порядку нагляду скарги, протесту


(введена Федеральним законом від 03.12.2008 N 240-ФЗ)
1. За скаргою, протесту, прийнятим до розгляду в порядку нагляду, постанову по справі про адміністративне правопорушення, рішення за результатами розгляду скарг, протестів перевіряються виходячи з доводів, викладених у скарзі, протесті, і заперечень, що містяться у відгуку на скаргу, протест.
2. Суддя, який прийняв до розгляду в порядку нагляду скаргу, протест, в інтересах законності має право перевірити справу про адміністративне правопорушення у повному обсязі.
3. Рішення за скаргою, протесту виноситься не пізніше двох місяців з дня надходження скарги, протесту до суду, а в разі витребування справи про адміністративне правопорушення - не пізніше одного місяця з дня надходження справи до суду.
4. Повторні подача скарг, принесення протестів у порядку нагляду з тих самих підстав до суду, раніше розглянув у порядку нагляду постанову по справі про адміністративне правопорушення, рішення за результатами розгляду скарг, протестів, не допускаються.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 30.16. Межі та строки розгляду в порядку нагляду скарги, протесту "
  1. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М., 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі «Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ» під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  2. § 5. Форми державного контролю за місцевим самоврядуванням
    пределяет в законодавстві (федеральному або суб'єктів Федерації). В цілому право введення адміністративного контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування встановлено ст. 8 Європейської хартії місцевого самоврядування та обумовлено наступними принципами: 1) будь адміністративний контроль за органами місцевого самоврядування може здійснюватися тільки в порядку та у випадках,
  3. 5. Відповідальність сторін за договором банківського рахунку
    стаття застосовується за порушення грошового зобов'язання. Виходячи з норм ЦК, що діяли до введення в дію частини другої Кодексу, у банку, залученого до виконання доручення клієнта, не могло бути грошового зобов'язання, він лише виконував свою розрахункову операцію з переказу грошових коштів. --- Вісник ВАС РФ. 1996. N 10. С. 96 - 97. Встановлення в
  4. 20.3. Суб'єкти і стадії провадження у справах про адміністративні проступки
    пределенія вимоги (ст. 283). Постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; виклад обставин, встановлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне
  5. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  6. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    межі юрисдикції владних органів, по-третє, виняткові, їм одним притаманні особливості. Суб'єктом, представленим органами місцевого самоврядування, є населення кожного окремого муніципального освіти, в той час як суб'єктом, представленим органами державної влади, є або весь народ Російської Федерації, або населення окремого суб'єкта Російської Федерації.
  7. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду ) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  8. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ЦК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  9. Короткий перелік латинських виразів, використовуються в міжнародній практиці
    статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише у випадку їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст . 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  10. 5. Страхові терміни
    стаття називає, зокрема, певне майно або інший майновий інтерес, що є об'єктом страхування. Норм, аналогічних тим, які визнають наявність інтересу неодмінною умовою договору майнового страхування (маються на увазі згадані вище п. 1 і 2 ст. 930 ЦК), стосовно договору особистого страхування ЦК не містить. Це послужило, очевидно, приводом до того, щоб в