Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 3.12. Адміністративне призупинення діяльності (введена Федеральним законом від 09.05.2005 N 45-ФЗ)


1. Адміністративне призупинення діяльності полягає в тимчасовому припиненні діяльності осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, юридичних осіб, їх філій, представництв, структурних підрозділів, виробничих дільниць, а також експлуатації агрегатів, об'єктів, будівель або споруд, здійснення окремих видів діяльності (робіт), надання послуг. Адміністративне призупинення діяльності застосовується у разі загрози життю або здоров'ю людей, виникнення епідемії , епізоотії, зараження (засмічення) підкарантинних об'єктів карантинними об'єктами, настання радіаційної аварії або техногенної катастрофи, заподіяння істотної шкоди станом або якістю навколишнього середовища або в разі вчинення адміністративного правопорушення у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів, рослин, що містять наркотичні засоби або психотропні речовини або їх прекурсори, та їх частин, що містять наркотичні засоби або психотропні речовини або їх прекурсори, у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, в області встановлених відповідно до федеральним законом щодо іноземних громадян , осіб без громадянства та іноземних організацій обмежень на здійснення окремих видів діяльності, в області правил залучення іноземних громадян та осіб без громадянства до трудової діяльності, здійснюваної на торгових об'єктах (у тому числі в торговельних комплексах), в області порядку управління, в області громадського порядку та громадської безпеки, в області містобудівної діяльності, в галузі транспортної безпеки.
(в ред. Федеральних законів від 05.11.2006 N 189-ФЗ, від 18.12.2006 N 232-ФЗ, від 24.07. 2007 N 211-ФЗ, від 19.05.2010 N 87-ФЗ, від 27.07.2010 N 195-ФЗ)
Адміністративне призупинення діяльності призначається тільки у випадках, передбачених статтями Особливої ??частини цього Кодексу, якщо менше строгий вид адміністративного покарання не зможе забезпечити досягнення мети адміністративного покарання.
(в ред. Федерального закону від 23.07.2010 N 171-ФЗ)
Адміністративне призупинення діяльності призначається суддею . За адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 9.1 цього Кодексу (в частині грубого порушення вимог промислової безпеки), адміністративне призупинення діяльності призначається посадовими особами, зазначеними у пунктах 1 і 4 частини 2 статті 23.31 справжнього Кодексу.
(абзац запроваджено Федеральним законом від 28.12.2010 N 421-ФЗ)
2. Адміністративне призупинення діяльності встановлюється на строк до дев'яноста доби. Термін адміністративного призупинення діяльності обчислюється з моменту фактичного призупинення діяльності осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, юридичних осіб, їх філій, представництв, структурних підрозділів, виробничих дільниць, а також експлуатації агрегатів, об'єктів, будівель або споруд, здійснення окремих видів діяльності (робіт), надання послуг.
(в ред. Федерального закону від 18.07.2011 N 225-ФЗ)
3. Суддя, орган, посадова особа, що її призначили адміністративне покарання у вигляді адміністративного призупинення діяльності, на підставі клопотання особи, яка здійснює підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, або юридичної особи достроково припиняють виконання адміністративного покарання у вигляді адміністративного призупинення діяльності, якщо буде встановлено, що усунуто обставини, зазначені у частині 1 цієї статті, що послужили підставою для призначення даного адміністративного покарання.
(в ред. Федерального закону від 23.07.2010 N 171-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 3.12. Адміністративне призупинення діяльності (введена Федеральним законом від 09.05.2005 N 45-ФЗ)"
  1. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    Відмінності органів місцевого самоврядування від органів влади державної чітко простежуються в Конституції Російської Федерації. таких виступають: по-перше, суб'єкт, який дані органи представляють і від імені якого здійснюють будь-які юридичні дії, по-друге, територіальні межі юрисдикції владних органів, по-третє, виняткові, їм одним притаманні особливості.
  2. Підстави та порядок розірвання договору
    Способи , підстави, порядок та наслідки розірвання договору банківського рахунку визначаються спеціальними правилами, передбаченими ст. 859 ЦК. Характерною рисою названих спеціальних правил є диференційоване регулювання відносин, пов'язаних з розірванням договору банківського рахунку з ініціативи власника рахунку або з ініціативи банку. кидатися в очі перевага власника
  3. Стаття 7. Права та обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном
    1. Коментована стаття передбачає права і закріплює обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном (вказівка ??на права таких організацій включено Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ, яким і введено в дану статтю перше з положень, що передбачають ці права, йдеться про новий п. 11). Відкриває дану статтю пункт ,
  4. Стаття 8. Уповноважений орган
    1. Коментована стаття присвячена уповноваженому органу. Таким згідно з визначенням, даному в ст. 3 коментованого Закону (можна сказати, згідно скороченим позначенню , введеному в зазначеній статті в юридико-технічних цілях), є федеральний орган виконавчої влади, який приймає заходи з протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і
  5. Адміністративна відповідальність
    Адміністративна відповідальність за порушення законодавства про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму встановлена ??статтею 15.27 КоАП РФ, введеної Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 130-ФЗ * (253). Відповідно до Федеральним законом від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ, виданим з метою приведення окремих положень
  6. § 5. Адміністративне стягнення
    Адміністративне стягнення є передбаченої КоАП санкцією за вчинення адміністративних проступків. У Кодексі перераховано вісім видів подібних стягнень: 1) попередження; 2) штраф; 3) оплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення; 4) конфіскація вищевказаного предмета; 5) позбавлення спеціального права,
  7. § 7. Адміністративні правопорушення в галузі зв'язку та інформатизації
    Склади адміністративних проступків у галузі зв'язку та інформатизації об'єднані єдиною термінологічної логікою побудови, тому, перш ніж перейти до аналізу окремих правопорушень у цій сфері, необхідно розглянути загальні правові категорії, що вживаються до КпАП та інших нормативних актах. Зв'язок являє собою невід'ємну частину виробничої і соціальної інфраструктури
  8. Стаття 20.2.1. Організація діяльності суспільного або релігійного об'єднання, щодо якого прийнято рішення про призупинення його діяльності
    (введена Федеральним законом від 25.07.2002 N 112-ФЗ) Організація діяльності суспільного або релігійного об'єднання, щодо якого діє має законну силу рішення про призупинення його діяльності, а також участь у такій діяльності - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на організаторів в розмірі від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на
  9. 2. Джерела кримінального права зарубіжних держав
    Для держав англосаксонської системи права характерна пріоритетна роль судового прецеденту, хоча до теперішнього часу, безумовно, діє і обширне кримінальне законодавство. Навпаки, в державах романо-германської системи провідним джерелом кримінального права є закон. При цьому діють як кодифіковані, так і некодифицированного кримінальні закони. У ряді держав (Франція,
  10. Стаття 33. Відповідальність співробітника поліції
    Коментар до статті 33 1 - 2. Стаття, що присвячена відповідальності співробітника поліції. Раніше в ч. 1 ст. 40 Закону 1991 про міліції в рамках відповідної регламентації встановлювалося, що за протиправні дії або бездіяльність співробітники міліції несуть встановлену законом відповідальність. Дана норма і відтворена в ч. 2 коментованої статті. У частині ж 1 даної статті