1. Державні інспектори при здійсненні наглядово-контрольних повноважень органів федеральної інспекції праці діють відповідно до Конституції, вимогами федеральних законів та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права. Перелік таких актів наведений у ст. 5 ТК (див. коментар. До неї). 2. Державні інспектори праці є федеральними державними службовцями на підставі ст. 6 Конвенції МОП N 81, Федерального закону "Про державну цивільну службу Російської Федерації". 3. Державний цивільний службовець, яким є Держпраці-інспектор, відповідно ст. 15 Федерального закону "Про державну цивільну службу Російської Федерації", зокрема, зобов'язаний: - дотримуватися Конституції, федеральні конституційні закони, федеральні закони, інші нормативні правові акти РФ, конституції (статути), закони та інші нормативні правові акти суб'єктів РФ і забезпечувати їх виконання; - виконувати посадові обов'язки відповідно до посадових регламентом; - виконувати доручення відповідних керівників, дані в межах їх повноважень , встановлених законодавством РФ; - дотримуватися при виконанні посадових обов'язків права і законні інтереси громадян і організацій; - не розголошувати відомості, які становлять державну та іншу охоронювану федеральним законом таємницю , а також відомості, що стали йому відомими у зв'язку з виконанням посадових обов'язків, у тому числі відомості, що стосуються приватного життя та здоров'я громадян або торкаються їх честь і гідність. Крім цього, зазначений Федеральний закон накладає на державних цивільних службовців певні заборони, зокрема відповідно до ст. 17 цивільний службовець не має права: - брати участь на платній основі в діяльності органу управління комерційної організацією, за винятком випадків, встановлених федеральним законом; - здійснювати підприємницьку діяльність; - набувати у випадках, встановлених федеральним законом, цінні папери, за якими може бути отриманий дохід; - бути повіреним чи представником у справі третіх осіб, у державному органі, в якому він заміщає посаду цивільної служби, якщо інше не передбачено цим Законом та іншими федеральними законами; - отримувати у зв'язку з виконанням посадових обов'язків винагороди від фізичних та юридичних осіб (подарунки, грошові винагороди, позики, послуги, оплату розваг, відпочинку, транспортних витрат й інші винагороди); - використовувати в цілях, не пов'язаних з виконанням посадових обов'язків, засоби матеріально-технічного та іншого забезпечення, інше державне майно, а також передавати їх іншим особам; - розголошувати або використовувати в цілях, не пов'язаних з цивільною службою, відомості, віднесені згідно з федеральним законом до відомостей конфіденційного характеру, або службову інформацію, що стали йому відомими у зв'язку з виконанням посадових обов'язків; - приймати без письмового дозволу представника наймача нагороди, почесні і спеціальні звання (за винятком наукових) іноземних держав, міжнародних організацій, а також політичних партій, інших громадських об'єднань і релігійних об'єднань, якщо в його посадові обов'язки входить взаємодія з зазначеними організаціями і об'єднаннями; - використовувати посадові повноваження в інтересах політичних партій, інших громадських об'єднань, релігійних об'єднань та інших організацій, а також публічно висловлювати ставлення до зазначених об'єднанням і організаціям у якості цивільного службовця, якщо це не входить в його посадові обов'язки; - припиняти виконання посадових обов'язків з метою врегулювання службового спору. У разі якщо володіння цивільним службовцям приносять дохід цінними паперами, акціями (частками участі у статутних капіталах організацій) може призвести до конфлікту інтересів, він зобов'язаний передати належні йому вказані цінні папери, акції (частки участі в статутних капіталах організацій) в довірче управління згідно з цивільним законодавством РФ. 4. Відповідно до ст. 15 Конвенції МОП N 81 інспекторам праці (за умови дотримання винятків, які можуть бути передбачені національним законодавством): - забороняється брати участь прямо чи опосередковано в справах підприємств, які перебувають під їх контролем; - ставиться в обов'язок під загрозою відповідних штрафів або дисциплінарних заходів не розголошувати навіть після відходу з посади, виробничі або комерційні таємниці чи виробничі процеси, з якими вони могли ознайомитися під час виконання своїх функцій; - слід вважати абсолютно конфіденційним джерело будь-якої скарги на недоліки або порушення і утримуватися від повідомлення роботодавцю або його представнику про те, що інспекційне відвідування було проведене у зв'язку з отриманням такої скарги. 5. Федеральним законом від 26.12.2008 N 294-ФЗ "Про захист прав юридичних осіб і індивідуальних підприємців при здійсненні державного контролю (нагляду) і муніципального контролю" (в ред. Від 21.04.2011) * (558) закріплені обов'язки посадових осіб органів, уповноважених на здійснення державного контролю (нагляду), муніципального контролю, при проведенні перевірок. Згідно ст. 18 зазначеного Закону посадові особи державних наглядово-контрольних органів при проведенні перевірок зобов'язані: - своєчасно і повною мірою виконувати надані їм повноваження щодо запобігання, виявлення та припинення порушень; - дотримуватися законодавства РФ, права і законні інтереси юридичної особи, індивідуального підприємця, перевірка яких проводиться; - проводити перевірку на підставі розпорядження чи наказу керівника, заступника керівника органу державного контролю (нагляду) про її проведенні відповідно до її призначення; - проводити перевірку лише під час виконання службових обов'язків, виїзну перевірку тільки при пред'явленні службових посвідчень, копії розпорядження чи наказу керівника, заступника керівника органу державного контролю (нагляду) та в випадку, передбаченому ч. 5 ст. 10 зазначеного Закону, копії документа про узгодження проведення перевірки; - не перешкоджати керівнику, іншій посадовій особі або уповноваженому представнику юридичної особи, індивідуальному підприємцю, його уповноваженому представнику бути присутнім при проведенні перевірки та давати роз'яснення з питань , належать до предмета перевірки; - надавати керівнику, іншій посадовій особі або уповноваженому представнику юридичної особи, індивідуальному підприємцю, його уповноваженому представнику, присутнім при проведенні перевірки, інформацію та документи, які стосуються предмета перевірки; - враховувати при визначенні заходів, прийнятих за фактами виявлених порушень, відповідність зазначених заходів тяжкості порушень, їх потенційної небезпеки для життя, здоров'я людей, для тварин, рослин, довкілля, безпеки держави, для виникнення надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, а також не допускати необгрунтоване обмеження прав і законних інтересів громадян, юридичних осіб, індивідуальних підприємців; - доводити обгрунтованість своїх дій при їх оскарженні юридичними особами, індивідуальними підприємцями в порядку, встановленому законодавством РФ. 6. Відповідно до ч. 2 коментованої статті законодавець акцентує увагу також на іншій стороні обов'язків державних інспекторів праці. Так, державний інспектор праці зобов'язаний зберігати встановлену законом таємницю (державну, службову, комерційну та іншу), причому не тільки в період виконання ним своїх повноважень, але і після їх закінчення, тобто після залишення посади. Державні інспектори праці зобов'язані утримуватися від повідомлення роботодавцю відомостей про працівника, яка звернулася до органу федеральної інспекції праці за захистом своїх трудових прав. Це, в свою чергу, необхідно з метою запобігання фактів приховування правопорушень, оскільки працівники (в першу чергу комерційних організацій), побоюючись негативної реакції з боку роботодавця, часто не інформують органи федеральної інспекції праці про порушення їхніх трудових прав.
|
- Стаття 361. Оскарження рішень державних інспекторів праці
Коментар до статті 1. Коментована стаття передбачає адміністративний і (або) судовий порядок оскарження рішень державних інспекторів праці. Адміністративний порядок передбачає подачу скарги вищестоящому по підпорядкованості особі чи органу. У ст. 361 уточнюється, що рішення державних інспекторів праці можуть бути оскаржені відповідному керівнику за підпорядкованістю,
- Стаття 23.12. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці
1. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 5.27, статтями 5.28 - 5.34, 5.44 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор праці
- Стаття 359. Незалежність державних інспекторів праці
Коментар до статті Стаття 359 містить принципове положення, обов'язкове для дотримання всіма державними органами і посадовими особами. Незалежність державних інспекторів праці полягає в тому, що наглядово-контрольні повноваження вони здійснюють тільки на основі закону, свого внутрішнього переконання і матеріалів перевірок, проведених відповідно до вимог повноти,
- Стаття 23.30. Органи державного енергетичного нагляду
1. Органи державного енергетичного нагляду розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 7.19, 9.7 - 9.12, 11.20 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор Російської Федерації з енергетичного нагляду, його
- Коментар до статті 23.12
1. Статус федеральної інспекції праці визначено Положенням про зазначену інспекції, затвердженим Постановою Уряду РФ від 28 січня 2000 р. N 78. Згідно з Положенням федеральна інспекція праці - єдина федеральна централізована система державних органів, які здійснюють державний нагляд і контроль за дотриманням законодавства Російської Федерації про працю та охорону праці
- Стаття 229.3. Проведення розслідування нещасних випадків державними інспекторами праці
Коментар до статті 229.Незавісімо від терміну давності нещасного випадку коментована стаття наділяє державного інспектора праці правом проводити додаткове розслідування нещасного випадку при виявленні прихованого нещасного випадку, надходженні скарги, заяви, іншого звернення потерпілого (його законного представника або іншої довіреної особи), особи, яка була на утриманні
- Стаття 229.3. Проведення розслідування нещасних випадків державними інспекторами праці
1. У коментованій статті визначається порядок розслідування нещасних випадків державними інспекторами праці. Державний інспектор праці проводить розслідування в таких випадках: - при виявленні прихованого нещасного випадку; - при вступі скарги, заяви потерпілого (його законного представника); - при незгоді особи, яка була на утриманні померлого або
- Стаття 363 . Відповідальність за перешкоджання діяльності державних інспекторів праці
Коментар до статті 1. Стаття 212 ТК зобов'язує роботодавця: а) забезпечувати безперешкодний допуск посадових осіб органів державного нагляду і контролю за дотриманням вимог охорони праці з метою перевірки умов і охорони праці в організації, розслідування нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань; б) виконувати приписи посадових осіб органів
- Стаття 229.2. Порядок проведення розслідування нещасних випадків
Коментар до статті 229.Устанавлівая порядок розслідування нещасних випадків, коментована стаття передбачає, проведення яких дій покладається на комісію з розслідування нещасного випадку (державного інспектора праці), а також приблизний перелік матеріалів , які можуть бути використані в ході розслідування, в т.ч. матеріалів, що підлягають підготовці роботодавцем.
- Стаття 354. Федеральна інспекція праці
1. Федеральна інспекція праці - це єдина централізована система державних органів, що здійснює нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, всіма роботодавцями на території РФ, утворена відповідно до ратифікованої Росією Конвенції МОП N 81 та Протоколом до неї 1995 р., згідно з якими
- Стаття 361. Оскарження рішень державних інспекторів праці
1. Право на оскарження в загальному вигляді закріплено в Конституції (наприклад, у ст. 46) і в багатьох міжнародних договорах РФ, зокрема, Конвенції МОП N81, де згідно ст. 13 передбачено право оскарження в адміністративні або судові органи рішень державних інспекторів праці. 2. Якщо особа притягується до адміністративної відповідальності державним інспектором праці, воно може
- Стаття 364. Відповідальність державних інспекторів праці
Коментар до статті 1. Згідно ч. 1 ст. 19 Закону про захист прав юридичних осіб і підприємців державні інспектори праці у разі неналежного виконання своїх службових обов'язків при проведенні заходів з контролю, здійснення протиправних дій (бездіяльності) несуть відповідальність за законодавством РФ (дисциплінарну, матеріальну, кримінальну). Дисциплінарна і
- Стаття 23.12. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права
(В ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ) КонсультантПлюс: примітка. Відповідно до Федерального закону від 24.07.2009 N 213-ФЗ стаття 5.44 визнана такою, що втратила силу з 1 січня 2010 року. Питання адміністративної відповідальності за приховування страхового випадку регламентуються статтею 15.34 даного документа. 1. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює
- Стаття 23.14. Органи, що здійснюють державний ветеринарний нагляд
1. Органи, що здійснюють державний ветеринарний нагляд, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 10.6 - 10.8 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний ветеринарний інспектор Російської Федерації, його заступники; 2)
- Стаття 360. Порядок інспектування роботодавців
1. Згідно ст. 15 Конвенції МОП N 81 "Про інспекцію праці" інспекторам праці забороняється брати участь прямо чи опосередковано в справах підприємств, які перебувають під їх контролем. Проведення перевірок посадовими особами та органами федеральної інспекції праці визначається Конвенцією МОП N 155 "Про безпеку та гігієну праці" (1981 р.), що встановлює заходи на національному рівні та на рівні
- Стаття 358. Обов'язки державних інспекторів праці
Коментар до статті 1. Здійснюючи наглядово-контрольні повноваження федеральної інспекції праці, державні інспектори діють відповідно до Конституції РФ, вимогами федеральних законів та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права. Перелік таких актів наведений у ст. 5 (див. коментар. До неї). Відповідно до ст. 18 Закону про захист прав юридичних осіб і
- Стаття 23.14. Органи, що здійснюють державний ветеринарний нагляд
1. Органи, що здійснюють державний ветеринарний нагляд, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 10.6 - 10.8, частиною 8 статті 19.5 цього Кодексу. (В ред. Федерального закону від 03.12.2008 N 247-ФЗ) 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний
- Стаття 23.34. Органи, що здійснюють державний пожежний нагляд
1. Органи, що здійснюють державний пожежний нагляд, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 8.32, 11.16, 20.4 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення і призначати адміністративні покарання від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор Російської
|