Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 5.31. Порушення чи невиконання зобов'язань щодо колективного договору, угоди


Порушення чи невиконання роботодавцем або особою, його представляють, зобов'язань за колективним договором, угодою -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від тридцяти до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 5.31. Порушення чи невиконання зобов'язань щодо колективного договору, угоди "
  1. § 4. Правопорушення як підстава цивільно-правової відповідальності
    порушення; умовами ж є ознаки, яким має відповідати це правопорушення. Традиційно в якості таких ознак називають чотири умови цивільно-правової відповідальності: а) збитки, б) протиправна поведінка правопорушника; в) причинний зв'язок між таким протиправним поведінкою і настали збитками; г) вина правопорушника. Для застосування цивільно-правової
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  3. 3. Підстави та умови договірної відповідальності
    стаття, присвячена цьому питанню: згідно ст. 1662 проекту, при неможливості для однієї сторони виконати зобов'язання за двосторонньою договором внаслідок випадкової події вона не має права вимагати того, що їй належить по тому ж договору з іншого боку, і зобов'язана повернути те, що раніше отримала. Якщо ж виконання зобов'язання внаслідок випадкової події стало неможливим для
  4. 1. Договори простого товариства
    статтях Податкового кодексу: ст. 180 "Особливості виконання обов'язків платника податків у рамках договору простого товариства (договору про спільну діяльність)", ст. 251 "Доходи, що не враховуються при визначенні податкової бази", ст. 278 "Особливості визначення податкової бази по доходах, отриманих учасниками договору простого товариства". Затверджено Міністерством фінансів РФ 24
  5. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  6. Тема 5.2. Трудові правовідносини
    статтях КЗпП термін «трудовий договір» сусідить з терміном «контракт». Таке сусідство означає, що законодавець не бачить відмінностей між трудовим договором і контрактом. Тому якщо укладається трудовий договір на невизначений термін, то можна вважати, що працівник має не обмежений строком контракт із підприємством. Укладення контракту на певний строк означає укладення строкового
  7. 2.1. Поняття, види і структура адміністративно-правової норми
    стаття 86 цього Кодексу регламентує організацію державного нагляду за торговельним мореплавством, вона встановлює адміністративні повноваження капітана порту тощо Таким чином, держава намагається ширше охоплювати коло регульованих суспільних відносин, щоб привести їх до певних стандартів. Як і норма будь-якої галузі права, адміністративно-правова норма виконує в
  8. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  9. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    порушенням ст. 12 Конституції і законодавства Російської Федерації. Колегія зазначила, що згідно з п. п. 2, 3 ст. 53 Статуту Іркутської області відносини органів державної влади області та органів місцевого самоврядування будуються на принципах співпраці та самостійності у вирішенні питань власної компетенції; органи державної влади області за погодженням з органами
  10. § 3. Виробничий кооператив (артіль)
    порушення зобов'язань щодо їх внесення, про характер і порядок трудової участі членів у діяльності кооперативу та їхньої відповідальності за порушення зобов'язань щодо особистої трудової участі, про порядок розподілу прибутку і збитків кооперативу, про розмір і умови субсидіарної відповідальності членів за зобов'язаннями кооперативу , про склад і компетенції органів управління кооперативом та порядок