Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 5.38. Порушення законодавства про зборах, мітингах, демонстраціях, ходах і пікетуванні


Перешкоджання організації або проведенню зборів, мітингу, демонстрації, ходи або пікетування, що проводяться відповідно до законодавства Російської Федерації, або участі в них, а одно примушування до участі в них -
тягне попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі ста рублів; на посадових осіб - від ста до трьохсот рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 5.38. Порушення законодавства про зборах, мітингах, демонстраціях, ходах і пікетуванні"
  1. § 13. Інші форми безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі у його здійсненні.
    Порушення даного правила нормативні правові акти, що зачіпають права, свободи та обов'язки людини і громадянина, не можуть застосовуватися (ч. 3 ст. 15 Конституції Російської Федерації). Інформування громадян органами місцевого самоврядування про прийнятих рішеннях може здійснюватися за допомогою оприлюднення інформації: про вступ на посаду або про відставку керівників органів
  2. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  3. Стаття 22. Заборони та обмеження, пов'язані із застосуванням спеціальних засобів
    порушення здоров'я зі стійким розладом функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або дефектами, що призводить до обмеження життєдіяльності та викликає необхідність її соціального захисту (ч. 1 ст. 1 Федерального закону від 24 листопада 1995 р. N 181-ФЗ "Про соціальний захист інвалідів у Російської Федерації"). --- Див: Собр.
  4. Тема 3.3. Суб'єкти адміністративного права
    порушення громадського порядку, що загрожує життю чи здоров'ю людей, при пожежі і в інших випадках. Друга складова частина адміністративно-правового статусу представляє собою статус громадянина РФ. Як суб'єкт адміністративного права кожен громадянин має свій громадянський правовий статус. Структура адміністративно-правового статусу громадянина включає: 1) правовий статус особистості, про що
  5. 20.3. Суб'єкти і стадії провадження у справах про адміністративні проступки
    порушенні. Перелік цих органів встановлено ст. 213 КпАП, а також ст.ст. 218-2448 (порядку 44 суб'єктів). Крім того, це органи, уповноважені на складання протоколу про адміністративне правопорушення ст. 255 КпАП, а також державні органи та посадові особи, що виконують постанови про накладення адміністративних стягнень (наприклад, ст. 313 КпАП закріплює участь у виробництві таких
  6. Стаття 5.38. Порушення законодавства про зборах, мітингах, демонстраціях, ходах і пікетуванні
    законодавством Російської Федерації, або участі в них, а одно примус до участі в них - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі до одного мінімального розміру оплати праці; на посадових осіб - від одного до трьох мінімальних розмірів оплати
  7. Стаття 13. Права поліції
    стаття передбачає права поліції. У пояснювальній записці до проекту коментованого Закону зазначалося, що права поліції максимально конкретизовані; виключені деякі норми, що не мають чіткого юридичного змісту і дозволяють довільно (без необхідних підстав, належної процедури і дотримання певних термінів) обмежувати права громадян і організацій, а також які стосуються не
  8. Стаття 12. Обов'язки поліції
    порушеннях, про пригодах; видавати заявникам на підставі особистих звернень про надходження та реєстрації їх письмових заяв про злочини, про адміністративні правопорушення, про пригодах; здійснювати відповідно до підвідомчості перевірку заяв і повідомлень про злочини, про адміністративні правопорушення, про події і приймати за такими заявами і
  9. 4. Кваліфікація злочинів при конкуренції та колізії норм
    статтями або частинами статті цього Кодексу, за жоден з яких особа не була засуджена "(виділено нами. - авт.). Звідси випливає, що якщо особа виконала простий, а потім кваліфікований склад, то вчинене утворює реальну сукупність і має кваліфікуватися по двох частинах відповідної статті. Так, якщо в діянні особи міститься простий і кваліфікований склади крадіжки, то діяння
  10. 3. Злочини, що посягають на політичні права і свободи
    статтями гл. 16 "Злочини проти життя і здоров'я". В інших випадках спосіб вчинення цього злочину звичайно на кваліфікацію за ч. 1 ст. 136 КК не впливає. Для визнання злочину закінченим у наявності повинні бути наступні ознаки: порушення прав громадян (діяння), шкоду, заподіяну правам і законним інтересам громадян (суспільно небезпечний наслідок), і причинний зв'язок між ними.