Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 5.47. Збір підписів виборців, учасників референдуму в заборонених місцях, а також збір підписів особами, яким участь в цьому заборонено федеральним законом (введена Федеральним законом від 04.07.2003 N 94-ФЗ)


Участь органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів управління організацій незалежно від форми власності, установ, членів виборчих комісій з правом вирішального голосу у зборі підписів виборців на підтримку висунення кандидата, списку кандидатів, у зборі підписів учасників референдуму на підтримку ініціативи проведення референдуму, а так само збір підписів на робочих місцях, за місцем навчання, в процесі і в місцях видачі заробітної плати, пенсій, допомог, інших соціальних виплат, а також при наданні благодійної допомоги -
(в ред. Федерального закону від 21.07.2005 N 93 - ФЗ)
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від однієї тисячі до двох тисяч рублів; на посадових осіб - від двох тисяч до трьох тисяч рублів; на юридичних осіб - від десяти тисяч до двадцяти тисяч рублів .
(в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 5.47. Збір підписів виборців, учасників референдуму в заборонених місцях, а також збір підписів особами, яким участь в цьому заборонено федеральним законом (введена Федеральним законом від 04.07.2003 N 94-ФЗ) "
  1. Стаття 5.47. Збір підписів виборців, учасників референдуму в заборонених місцях, а також збір підписів особами, яким участь в цьому заборонено федеральним законом
    (введена Федеральним законом від 04.07.2003 N 94-ФЗ) Участь органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів управління організацій усіх форм власності, установ, членів виборчих комісій з правом вирішального голосу у зборі підписів виборців на підтримку висунення кандидата, списку кандидатів, у зборі підписів учасників референдуму на підтримку ініціативи
  2. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 Перераховані в цій статті та інші обов'язки поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади виконують співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Порядок реалізації даного обов'язку врегульовано Інструкцією про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації
  3. Скорочення
    * (1) Детальніше див гол. I т. 1 цього курсу. * (2) Див: Кримінальне право. Особлива частина. М., 1998. С. 12. * (3) Див: Лесніевскі-Костарева Т.А. Диференціація кримінальної відповідальності. М., 1999. * (4) Див: Кузнєцова Н.Ф. Цілі і механізм реформи Кримінального кодексу / / Радянська держава і право. 1992. N 6. С. 83; Вона ж. Кодифікація норм про господарські злочини / / Вісник Моск. ун-та.
  4. § 4. Адміністративна відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування
    Згідно п. "до" ч. 1 ст. 72 Конституції Російської Федерації у спільному віданні Російської Федерації і її суб'єктів перебуває адміністративне законодавство. До складу адміністративного законодавства входить і законодавство про адміністративні правопорушення. Конституцією Російської Федерації (ч. 2 ст. 76 ) встановлено, що з предметів спільного ведення Російської Федерації і
  5. § 1. Органи місцевого самоврядування: загальна характеристика
    Термін "органи місцевого самоврядування" відноситься до числа конституційних. Він використовується в ст. ст. 3, 12, 15, 24, 32, 40, 46, 97, 130, 131, 132 Конституції РФ. Відповідно до ст. 2 Закону від 6 жовтня 2003 р. органи місцевого самоврядування - обираються безпосередньо населенням і (або) утворені представницьким органом муніципального освіти органи, наділені власними
  6. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    Поняття місцевого самоврядування відносно недавно стало загальновживаним в російському праві. В якості юридичного терміну воно було закріплено в Законі СРСР від 9 квітня 1990, N 1418-1 "Про загальні засади місцевого самоврядування і місцевого господарства в СРСР". --- --- Відомості З'їзду народних депутатів СРСР і Верховної Ради СРСР. 1990. N 16. Ст. 267.
  7. § 5. Референдуми про охорону навколишнього середовища
    (екологічне законодавство про референдуми; конституційне законодавство про референдуми; регіональні правові акти про референдуми; практика) У справі забезпечення екологічної безпеки важливе місце займає інститут референдумів з екологічно значущим проблемам. З його допомогою може реалізовуватися проголошене Конституцій РФ і російськими законами право громадян на сприятливе
  8. Коментар до статті 5.18
    1. Згідно п. 5, 6 ст. 59 Федерального закону "Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації" громадяни та юридичні особи мають право надавати фінансову (матеріальну) підтримку кандидату, виборчому об'єднанню, виборчому блоку, ініціативній групі з проведення референдуму тільки через відповідні виборчі фонди, фонди
  9. Коментар до статті 5.46
    1. Згідно п. 1 ст. 37 Федерального закону "Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації" на підтримку висування кандидатів, списків кандидатів, ініціативи проведення референдуму можуть збиратися підписи виборців, учасників референдуму в порядку, який визначається законом. Кількість підписів, яке необхідно для реєстрації
  10. Коментар до статті 5.47
    1. Див п. 1 коментаря до ст. 5.46. 2. Заборона на участь органів державної влади, муніципальних органів, органів управління організацій усіх форм власності, установ, членів виборчих комісій з правом вирішального голосу, заборона на збір підписів на робочих місцях, в процесі і в місцях видачі заробітної плати, пенсій, допомог, стипендій, інших соціальних виплат встановлений п. 6 ст.