Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 7.10. Самовільна переуступка права користування землею, надрами, ділянкою лісового фонду, ділянкою лісу, що не входить у лісовий фонд, або водним об'єктом


Самовільна переуступка права користування землею, надрами, ділянкою лісового фонду, ділянкою лісу, що не входить у лісовий фонд, або водним об'єктом, а одно самовільний обмін земельної ділянки, ділянки надр, ділянки лісового фонду, ділянки лісу, що не входить у лісовий фонд, або водного об'єкта -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від ста до двохсот мінімальних розмірів оплати праці.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 7.10. Самовільна переуступка права користування землею, надрами, ділянкою лісового фонду, ділянкою лісу, що не входить у лісовий фонд, або водним об'єктом "
  1. Коментар до статті 7.10
    1. Надання надр у користування здійснюється на основі виданих ліцензій. Користування надрами суб'єктами, що не мають статусу ліцензіата, є різновидом самовільного користування (див. коментар до ст. 7.3). При ліцензуванні діяльності з використання природних ресурсів, у тому числі надр та лісового фонду, Федеральний закон від 8 серпня 2001 р. N 128-ФЗ "Про ліцензування
  2. § 6. Права і обов'язки власників земельних ділянок
    Відповідно до цивільного законодавства власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Це три правомочності, якими наділений кожен власник. ГК РФ наділяє власника правом на свій розсуд вчиняти щодо належного йому майна будь-які дії, що не суперечать закону й іншим правовим актам і не порушують права та охоронювані
  3. Тема 4.2. Правові екологічні вимоги, процедури і відносини з використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища
    Принципи екологічного права виникають з сучасного розуміння значення доброякісної природного середовища для здорового життя людей, забезпечення їх ресурсами та іншими засобами життя, а також розуміння впливу людської життєдіяльності на якісний стан природного середовища і здатності людей змінювати свою поведінку по відношенню до навколишньої природи відповідно до пізнаних
  4. Стаття 23.24. Органи, уповноважені в галузі використання, охорони та захисту лісового фонду
    1. Органи, уповноважені в галузі використання, охорони та захисту лісового фонду, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 7.1 (в частині дільниць земель лісового фонду та земель лісів, що не входять в лісовий фонд), частиною 2 статті 7.2 (в частині знищення або пошкодження знаків особливо охоронюваних природних територій, лесоустроітельних і лісогосподарських знаків в
  5. § 2. Право приватної власності громадян на окремі об'єкти
    Право приватної власності громадян на земельні ділянки. У складі об'єктів права власності громадян найбільше значення набувають земельні ділянки, які використовуються громадянами в самих різних цілях : для будівництва житлового будинку, ведення особистого підсобного або дачного господарства, організації селянського (фермерського) господарства (крім господарства при будинку), здійснення іншої
  6. 5. Сфера застосування договору
    Принципова відмінність договору позики, що виражається в його безоплатність, передбачає насамперед встановлення специфічних передумов для використання відповідного договору. На протягом чи не всього післяреволюційного часу з надзвичайним одностайністю звернення до відповідних договорів пов'язувалося з особливостями суспільного ладу. Самі договори, як послідовно
  7. Стаття 255. Порушення правил охорони і використання надр Коментар до статті 255
    Об'єктом злочину, передбаченого ст. 255 КК РФ, є відносини, що виникають у зв'язку з геологічним вивченням, використанням та охороною надр на території РФ, її континентального шельфу, а також у зв'язку з використанням відходів гірничодобувного і пов'язаних з ним переробних виробництв, торфу, сапропелів та інших специфічних мінеральних ресурсів, включаючи підземні води, ропу
  8. § 1. Поняття та органи публічного управління земельними ресурсами
    Під публічним управлінням земельними ресурсами розуміється діяльність органів публічної влади, спрямована на забезпечення раціонального використання і охорони земельних ресурсів. Оскільки цим же цілям служить і правове регулювання земельних відносин, виникає питання про співвідношення цих понять. Безсумнівно, що вони тісно взаємопов'язані. І все ж ототожнювати їх, очевидно, не слід, якщо
  9. § 1. Правовий статус і зміст охорони земель
    1. Правова охорона земель включає систему правових, організаційних, економічних та інших заходів, спрямованих на їх раціональне використання, запобігання необгрунтованому вилученню земель із сільськогосподарського обороту, захист від шкідливих впливів, а також на відновлення продуктивних земель, у тому числі лісового фонду , і на відтворення і підвищення родючості грунтів. Земля в
  10. 2.2. Адміністративна відповідальність
    Адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія (бездіяльність) фізичної або юридичної особи, за яке Кодексом про адміністративні правопорушення Російської Федерації (КоАП РФ) чи законами суб'єктів Російської Федерації про адміністративні правопорушення встановлена ??адміністративна відповідальність. Особливістю адміністративної відповідальності є те,