Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 8.14. Порушення правил водокористування


1. Порушення правил водокористування при заборі води, без вилучення води і при скиданні стічних вод у водні об'єкти -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'ятисот до однієї тисячі рублів; на посадових осіб - від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч рублів; на осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, - від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч рублів або адміністративне призупинення діяльності на строк до дев'яноста доби; на юридичних осіб - від десяти тисяч до двадцяти тисяч рублів або адміністративне призупинення діяльності на строк до дев'яноста доби.
(В ред. Федеральних законів від 09.05.2005 N 45-ФЗ, від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
2. Порушення правил водокористування при видобутку корисних копалин, торфу, сапропелю на водних об'єктах, а одно при зведенні та експлуатації підводних і надводних споруд, при здійсненні рибальства, судноплавства, прокладання та експлуатації нафтопроводів та інших продуктопроводів, проведенні днопоглиблювальних, вибухових та інших робіт або при будівництві або експлуатації дамб, портових та інших споруд -
(в ред. Федеральних законів від 14.07.2008 N 118-ФЗ, від 03.12.2008 N 250-ФЗ)
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч рублів; на посадових осіб - від трьох тисяч до чотирьох тисяч рублів; на юридичних осіб - від тридцяти тисяч до сорока тисяч рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 8.14. Порушення правил водокористування"
  1. Стаття 8.14. Порушення правил водокористування
    правил водокористування при заборі води, без вилучення води і при скиданні стічних вод у водні об'єкти - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від п'ятнадцяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від ста до двохсот мінімальних розмірів оплати праці. 2. Порушення умов
  2. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  3. 31.4. Адміністративна відповідальність в галузі використання і охорони природних ресурсів
    порушення в цій області передбачена дисциплінарна, майнова, адміністративна та кримінальна відповідальність залежно від вини, екологічного ризику, ступеня екологічної небезпеки діянь осіб. Адміністративна відповідальність за проступки в галузі використання і охорони природних ресурсів передбачена Кодексом України про Адміністративні правопорушення та окремими
  4. Стаття 8.17. Порушення регламентують діяльність у внутрішніх морських водах, територіальному морі, на континентальному шельфі і (або) у винятковій економічній зоні Російської Федерації правил (стандартів, норм) або умов ліцензії
    порушення або без такої; на юридичних осіб - від однієї тисячі до двох тисяч мінімальних розмірів оплати праці з конфіскацією судна та інших знарядь вчинення адміністративного правопорушення чи без такої. 2. Порушення правил видобутку (промислу) водних біологічних (живих) ресурсів та їх охорони чи умов ліцензії на водокористування, дозволи (ліцензії) на промисел водних біологічних
  5. 3. Загальні екологічні злочини
    статтях передбачена відповідальність за заподіяння шкоди навколишньому середовищу при роботі підприємств певного профілю. Так Кримінальний кодекс ФРН в розд. 29 "Злочинні діяння проти навколишнього середовища" встановив відповідальність не тільки за посягання на конкретні об'єкти природи, а й за незаконну експлуатацію установок (_ 327); незаконне поводження з радіоактивними речовинами та іншими
  6. 4. Спеціальні екологічні злочини
    статтями, що і забруднення внутрішніх вод (наприклад, в Іспанії, Німеччини). Так, у Кримінальному кодексі ФРН норма про посягання на чистоту морського середовища відсутня. Однак у _ 330d, в якому дається визначення понять, йдеться, що під водним джерелом розуміються наземні водні ресурси, грунтові води і море. Забруднення атмосфери (ст. 251 КК). Кримінальний кодекс 1960 передбачав
  7. Стаття 8.17. Порушення регламентують діяльність у внутрішніх морських водах, територіальному морі, на континентальному шельфі і (або) у винятковій економічній зоні Російської Федерації стандартів (норм, правил) або умов ліцензії
    порушення або без такої; на юридичних осіб - від ста тисяч до двохсот тисяч рублів з конфіскацією судна та інших знарядь вчинення адміністративного правопорушення чи без такої. (В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ) Про практику розгляду справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням правил видобутку (вилову) водних біологічних ресурсів та інших правил,
  8. Стаття 28.3. Посадові особи, уповноважені складати протоколи про адміністративні правопорушення
    статтями 5.6, 5.10 - 5.12, 5.14 - 5.16, 5.22, 5.35 - 5.38, 5.40, 5.43, 5.47, 5.49, 6.8 - 6.13, 6.15, 6.16 , 6.16.1, 7.1, статтею 7.2 (в частині знищення або пошкодження свердловин державної опорної спостережної мережі, спостережних режимних створів на водних об'єктах, спеціальних інформаційних знаків, що визначають межі прибережних захисних смуг та водоохоронних зон водних об'єктів, у тому
  9. § 4. Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері охорони навколишнього середовища, екології, природокористування, землекористування та надрокористування
    порушення положень законодавства; 5) контроль за використанням та охороною надр при видобутку загальнопоширених корисних копалин , а також при будівництві підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин. У сфері земельних відносин до повноважень органів місцевого самоврядування належать вилучення, у тому числі шляхом викупу, земельних ділянок для муніципальних потреб,
  10. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    порушення принципу рівного виборчого права внаслідок підроблення бюлетенів). Замислимося, чи не підриває дана законодавча міра і принцип рівних виборів? Напевно, більш виправданим було б активне використання в подібних випадках існуючих охоронних інститутів. 11. Надання кандидатам, виборчим об'єднанням, групам виборців права на безкоштовне, рівний час в