Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 8.17. Порушення регламентують діяльність у внутрішніх морських водах, територіальному морі, на континентальному шельфі і (або) у винятковій економічній зоні Російської Федерації стандартів (норм, правил) або умов ліцензії


(в ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ)
1. Порушення стандартів (норм, правил) безпечного проведення пошуку, розвідки або розробки мінеральних ресурсів, бурових робіт, або умов ліцензії на водокористування, на регіональне геологічне вивчення, пошук, розвідку або розробку, або умов договорів водокористування, рішень про надання водного об'єкта в користування, а також стандартів (норм, правил) використання або охорони мінеральних ресурсів внутрішніх морських вод, територіального моря, континентального шельфу і (або) виключної економічної зони Російської Федерації -
(в ред. Федерального закону від 28.12. 2009 N 380-ФЗ)
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від десяти тисяч до п'ятнадцяти тисяч рублів з конфіскацією судна та інших знарядь вчинення адміністративного правопорушення чи без такої; на юридичних осіб - від ста тисяч до двохсот тисяч рублів з конфіскацією судна та інших знарядь вчинення адміністративного правопорушення чи без такої.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
Про практику розгляду справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням правил видобутку (вилову) водних біологічних ресурсів та інших правил, що регламентують здійснення промислового, прибережного та інших видів рибальства, див Постанова Пленуму Верховного Суду РФ від 23.11.2010 N 27.
2. Порушення правил видобутку (вилову) водних біологічних ресурсів та інших правил, що регламентують здійснення промислового рибальства, прибережного рибальства та інших видів рибальства у внутрішніх морських водах, територіальному морі, на континентальному шельфі та у виключній економічній зоні Російської Федерації, -
(в ред. Федерального закону від 03.12.2008 N 250-ФЗ)
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від однієї другої до одного розміру вартості водних біологічних ресурсів, що з'явилися предметом адміністративного правопорушення, з конфіскацією судна та інших знарядь вчинення адміністративного правопорушення чи без такої; на посадових осіб - від одного до півтораразового розміру вартості водних біологічних ресурсів, що з'явилися предметом адміністративного правопорушення, з конфіскацією судна та інших знарядь вчинення адміністративного правопорушення чи без такої; на юридичних осіб - від дворазового до триразового розміру вартості водних біологічних ресурсів, що з'явилися предметом адміністративного правопорушення, з конфіскацією судна та інших знарядь вчинення адміністративного правопорушення чи без такої.
(В ред. Федерального закону від 03.12.2008 N 250-ФЗ)
3. Самовільна прокладка або висновок на територію Російської Федерації підводних кабелів, трубопроводів або тунелів, а так само порушення правил їх прокладки, виведення на територію Російської Федерації або експлуатації у внутрішніх морських водах, територіальному морі, на континентальному шельфі і (або) у винятковій економічній зоні Російської Федерації -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від п'ятнадцяти тисяч до двадцяти тисяч рублів з конфіскацією судна та інших знарядь вчинення адміністративного правопорушення чи без такої; на юридичних осіб - від двохсот тисяч до трьохсот тисяч рублів з конфіскацією судна та інших знарядь вчинення адміністративного правопорушення чи без такої.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 8.17. Порушення регламентують діяльність у внутрішніх морських водах, територіальному морі, на континентальному шельфі і (або) у винятковій економічній зоні Російської Федерації стандартів (норм, правил) або умов ліцензії "
  1. Стаття 8.17. Порушення регламентують діяльність у внутрішніх морських водах, територіальному морі, на континентальному шельфі і (або) у винятковій економічній зоні Російської Федерації правил (стандартів, норм) або умов ліцензії
    1. Порушення правил (стандартів, норм) безпечного проведення пошуку, розвідки або розробки мінеральних (неживих) ресурсів, бурових робіт чи умов ліцензії на водокористування, на регіональне геологічне вивчення, пошук, розвідку або розробку, а також правил (стандартів, норм) використання або охорони мінеральних (неживих) ресурсів внутрішніх морських вод, територіального моря,
  2. § 2. Види джерел МПП
    1. Національний закон. Підзаконні акти. Питання кодифікації міжнародного приватного права в практиці різних держав Значне число сучасних підручників і курсів з міжнародного приватного права при перерахуванні видів його джерел оперують категорією «внутрішнє законодавство» на противагу поняттю «національний закон» 91. Деякі дослідники використовують більш загальний термін
  3. Стаття 14. Затримання
    Коментар до статті 14 січня. Коментована глава регламентує застосування поліцією наступних заходів державного примусу: затримання; входження (проникнення) в жилі та інші приміщення, на земельні ділянки і території; оточення (блокування) ділянок місцевості, житлових приміщень, будівель та інших об'єктів; формування та ведення банків даних про громадян . Закон 1991 про міліції не
  4. 4. Злочини, що порушують загальні правила безпеки. Характеристика окремих видів злочинів проти громадської безпеки
    Теppоpізм (ст. 205 КК). Як наголошується в Концепції національної безпеки Російської Федерації, затвердженої Указом Президента РФ від 17 грудня 1997 р. N 1300 (в ред. Указу від 10 січня 2000 р. N 24): "У багатьох країнах, у тому числі в Російській Федерації, різко загострилася проблема тероризму, що має транснаціональний характер і загрожує стабільності у світі, що обумовлює
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. Ad hoc [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. Ad referendum [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A fortiori [а фортіорі] - тим більше 4. A posteriori [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A priori [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. Bona fide [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. Causa [кауза] -
  6. 3. Застава
    Поняття та правова природа Зовсім особливе місце серед усіх способів забезпечення виконання зобов'язань займає заставу майна. Це один з класичних цивільно - правових інститутів, що мають багатовікову історію, які беруть свій початок в римському праві. У перший період розвитку застави в римському праві переважали інтереси кредитора. Майно боржника (наприклад, закладається
  7. Стаття 252. Забруднення морського середовища Коментар до статті 252
    Об'єктом даного злочину є відносини щодо забезпечення глобальної екологічної безпеки та у сфері охорони вод і живих ресурсів моря. Безпечні умови користування морськими водами зафіксовані в низці міжнародних договорів, учасниками яких є Росія: Женевської конвенції про відкрите море 1958 р.; Конвенції про цивільну відповідальність за шкоду від забруднення
  8. Стаття 253. Порушення законодавства Російської Федерації про континентальний шельф про виключній економічній зоні Російської Федерації Коментар до статті 253
    Об'єктом злочину, передбаченого ст. 253 КК РФ, є суверенне право РФ на континентальний шельф і виняткову економічну зону, відносини щодо забезпечення безпеки морського судноплавства в зонах споруд та установок на шельфі, а також відносини з охорони природних (живих і неживих) ресурсів континентального шельфу РФ та виключної економічної зони РФ. Правовий режим
  9. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 Перераховані в цій статті та інші обов'язки поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади виконують співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Порядок реалізації даного обов'язку врегульовано Інструкцією про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації
  10. Стаття 13. Права поліції
    Коментар до статті 13 Перерахованими у цій статті, так само як іншими правами поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади користуються співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Вимога, про який йдеться в п. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону, може бути як письмовим, так і усним. 1.2 . Для