Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 11. Дія кримінального закону стосовно осіб, які вчинили злочин на території Російської Федерації Коментар до статті 11 |
||
Територія Російської Федерації визначається відповідно до Закону РФ від 1 квітня 1993 р. N 4730-1 "Про Державну кордоні Російської Федерації" (1) (в ред. Федерального закону від 22 серпня 2004 N 122-ФЗ, з ізм., внесеними Постановою Конституційного Суду РФ від 11 листопада 1997 р. N 16-П). Державний кордон Російської Федерації є лінія і проходить по цій лінії вертикальна поверхня, що визначають межі державної території (суші, вод, надр і повітряного простору) Російської Федерації, тобто просторовий межа дії державного суверенітету Російської Федерації. --- (1) Відомості СНР і ЗС РФ. 1993. N 17. Ст. 594. Проходження Державного кордону встановлюється і змінюється міжнародними договорами Російської Федерації, федеральними законами. Документи про зміни, уточнених проходження Державного кордону на місцевості, вироблених в порядку перевірки Державного кордону на підставі міжнародних договорів Російської Федерації, вводяться в дію відповідно до законодавства Російської Федерації. Проходження Державного кордону, якщо інше не передбачено міжнародними договорами Російської Федерації, встановлюється: а) на суші - по характерних точках, лініях рельєфу або ясно видимих орієнтирах; б) на морі - по зовнішній межі територіального моря Російської Федерації; в) на судноплавних річках - по середині головного фарватеру або тальвегу річки; на несудноплавних річках, струмках - по їх середині або по середині головного рукава річки; на озерах та інших водоймах - по равноотстоящей, серединної, прямий або іншої лінії, що з'єднує виходи Державного кордону до берегів озера або іншого водоймища. Державний кордон, що проходить по річці, струмку, озеру чи іншій водоймі, не переміщується як при зміні обрису їх берегів або рівня води, так і при відхиленні русла річки, струмка в ту чи іншу сторону; г) на водосховищах гідровузлів та інших штучних водоймах - відповідно до лінії Державного кордону, що проходила на місцевості до її затоплення; д) на мостах, греблях та інших спорудах, що проходять через річки, струмки, озера і інші водойми, - по середині цих споруд або по їх технологічній осі незалежно від проходження Державного кордону на воді. Частиною 2 ст. 11 КК РФ встановлено положення, згідно з яким злочини, вчинені в межах територіальних вод або повітряного простору Російської Федерації, визнаються вчиненими на території Російської Федерації. Дія КК РФ поширюється також на злочини, скоєні на континентальному шельфі та у виключній економічній зоні Російської Федерації. Відповідно до Федерального закону від 31 липня 1998 р. N 155-ФЗ "Про внутрішніх морських водах, територіальному морі та прилеглій зоні Російської Федерації" (1) внутрішні морські води Російської Федерації - це води, розташовані в бік берега від вихідних ліній, від яких відміряється ширина територіального моря Російської Федерації. --- (1) СЗ РФ. 1998. N 31. Ст. 3833. До внутрішніх морських вод відносяться води: - портів Російської Федерації, обмежені лінією, що проходить через найбільш віддалені у бік моря точки гідротехнічних та інших постійних споруд портів; - заток, бухт, губ і лиманів, береги яких повністю належать Україні, до прямої лінії, проведеної від берега до берега в місці найбільшого відпливу, де з боку моря вперше утворюється один або кілька проходів, якщо ширина кожного з них не перевищує 24 морські милі; - заток, бухт, губ і лиманів, морів і проток з шириною входу в них більш ніж 24 морські милі, які історично належать Російської Федерації, перелік яких встановлюється Урядом Російської Федерації і публікується в бюлетені "Повідомлення мореплавцям". Територіальне море Російської Федерації - це примикає до сухопутної території або до внутрішніх морських вод морський пояс шириною 12 морських миль, відміряється від вихідних ліній, що з'єднують точки, географічні координати яких затверджуються Урядом РФ. Інша ширина територіального моря може бути встановлена відповідно до міжнародних договорів Російської Федерації або загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права. Визначення територіального моря застосовується також до всіх островам Російської Федерації. Зовнішня межа територіального моря є Державною кордоном Російської Федерації. Внутрішньої кордоном територіального моря є вихідні лінії, від яких відміряється ширина територіального моря. На територіальне море, повітряний простір над ним, а також на дно територіального моря і його надра поширюється суверенітет Російської Федерації. До території Російської Федерації відносяться також континентальний шельф і виняткова економічна зона. Поняття континентального шельфу приведено у Федеральному законі від 30 листопада 1995 р. N 187-ФЗ "Про континентальний шельф Російської Федерації" (1). --- (1) СЗ РФ. 1995. N 49. Ст. 4694. Континентальний шельф Російської Федерації включає в себе морське дно і надра підводних районів, що знаходяться за межами територіального моря Російської Федерації на всьому протязі природного продовження її сухопутної території до зовнішнього кордону підводної окраїни материка. Підводною околицею материка є продовження континентального масиву Російської Федерації, що включає в себе поверхню і надра континентального шельфу, схилу і підйому. Визначення континентального шельфу застосовується також до всіх островам Російської Федерації. Внутрішньої кордоном континентального шельфу є зовнішня межа територіального моря. Зовнішня межа континентального шельфу знаходиться на відстані 200 морських миль від вихідних ліній, від яких відміряється ширина територіального моря, за умови, що зовнішня межа підводної окраїни материка не має на відстань більше ніж 200 морських миль. Якщо підводна окраїна материка простирається на відстань більше 200 морських миль від зазначених вихідних ліній, зовнішня межа континентального шельфу збігається з зовнішнім кордоном підводної окраїни материка, яка визначається відповідно до норм міжнародного права. Виняткова економічна зона визначена Федеральним законом від 17 грудня 1998 р. N 191-ФЗ "Про виняткової економічної зоні Російської Федерації" (1). Виняткова економічна зона Російської Федерації - це морський район, що знаходиться за межами територіального моря Російської Федерації і прилеглий до нього, з особливим правовим режимом, встановленим цим законом, міжнародними договорами Російської Федерації і нормами міжнародного права. --- (1) СЗ РФ. 1998. N 51. Ст. 6273. Визначення виключної економічної зони застосовується також до всіх островам Російської Федерації, за винятком скель, які не придатні для підтримки життя людини або для здійснення самостійної господарської діяльності. Внутрішньої кордоном виключної економічної зони є зовнішня межа територіального моря. Зовнішня межа виключної економічної зони знаходиться на відстані 200 морських миль від вихідних ліній, від яких відміряється ширина територіального моря, якщо інше не передбачено міжнародними договорами Російської Федерації. В якості території Російської Федерації розглядаються також військові кораблі, що плавають під прапором своєї держави, військові повітряні судна незалежно від місця їх знаходження; невійськові кораблі та повітряні судна, що знаходяться за межами території іноземних держав. У цьому зв'язку відповідно до загальноприйнятих норм міжнародного права у ч. 3 ст. 11 КК РФ включено правило про те, що особа, яка вчинила злочин на судні, приписане до порту Російської Федерації, що знаходиться у відкритому водному або повітряному просторі поза межами Російської Федерації, підлягає кримінальній відповідальності за КК РФ, якщо інше не передбачено міжнародним договором Російської Федерації. По КК РФ кримінальну відповідальність несе також особа, яка вчинила злочин на військовому кораблі чи військовому повітряному судні Російської Федерації незалежно від місця їх знаходження. Крім того, ст. VIII Договору "Про принципи діяльності держав з використання та дослідження космічного простору, включаючи Місяць і інші небесні тіла" (Москва, Вашингтон, Лондон, 27 січня 1967 р.) встановлено, що держава - учасник Договору, у регістр якої занесений об'єкт, запущений в космічний простір, зберігає юрисдикцію і контроль над таким об'єктом і над будь-яким екіпажем цього об'єкта під час їхнього перебування в космічному просторі, в тому числі і на небесному тілі. Тому дія кримінального закону поширюється також і на запущені в космічний простір об'єкти, і на їх екіпажі. Винятком з розглянутих вище положень про дію кримінального закону в просторі і територіального принципу про караності всіх осіб, які вчинили злочини на території Російської Федерації, за КК РФ є випадки вчинення злочинів дипломатичними представниками іноземних держав та іншими громадянами, які користуються дипломатичним імунітетом. Дане положення закріплено в ч. 4 ст. 11 КК РФ, де йдеться про те, що питання про кримінальну відповідальність дипломатичних представників іноземних держав та інших громадян, які користуються імунітетом, у разі вчинення цими особами злочину на території Російської Федерації дозволяється відповідно до норм міжнародного права. Зазначене положення кримінального закону засноване на нормах міжнародного права, що встановлюють непідсудність окремих категорій осіб судам Російської Федерації. Це так звана екстериторіальність, або дипломатичний чи правової імунітет. Цей імунітет поширюється на території посольств, дипломатичних представництв, а також відповідно до міжнародних договорів на території розташування військових баз іншої держави. Тому без дозволу відповідних посадових осіб іноземних держав на ці території представники країни перебування не можуть увійти, не можуть вчиняти там ніяких дій. Відповідно, правовим імунітетом володіють і окремі категорії осіб, які є представниками іноземних держав. Зокрема, питання про дипломатичний імунітет вирішується у Віденській конвенції про дипломатичні зносини (Відень, 18 квітня 1961 р.), ст. 31 якої встановлені наступні положення: дипломатичний агент користується імунітетом від кримінальної юрисдикції держави перебування. Він користується також імунітетом від цивільної та адміністративної юрисдикції, крім випадків, що відносяться до певних категорій позовів. Дипломатичним агентом є глава представництва або член дипломатичного персоналу представництва, тобто особи, які мають дипломатичний ранг. Відповідно до норм міжнародного права імунітет поширюється на глав дипломатичних представництв - послів, посланників, повірених у справах, радників, а також членів дипломатичного персоналу, торгових представників та їх заступників, військових, військово-морських і військово-повітряних аташе та їх помічників, перших, других і третіх секретарів, аташе, членів сімей глав дипломатичного персоналу у разі, якщо вони не є громадянами Російської Федерації і проживають разом із зазначеними вище особами. Посадові особи консульств не підлягають юрисдикції країни перебування в частині, що відноситься до їх службової діяльності. Питання про імунітет консульських посадових осіб вирішується на основі міжнародних угод. Дипломатична недоторканність поширюється і на представників іноземних держав, делегатів, членів парламентів, урядів, що прибувають на міжнародні переговори з офіційними дорученнями тощо, а також супроводжуючих їх членів сімей, якщо останні негромадяни Російської Федерації . Імунітет в цих випадках надається на основі взаємності. Правом дипломатичної недоторканності можуть володіти відповідно до міжнародних договорів і представники міжнародних неурядових організацій, журналісти. На основі взаємності спеціальними міжнародними договорами дипломатичний імунітет може бути поширений і на інші категорії осіб, наприклад на адміністративно-технічний персонал дипломатичних представництв (за винятком громадян Російської Федерації). Особи, що користуються імунітетом, не можуть бути без їх згоди або згоди уряду країни, яку вони представляють, притягнуті до кримінальної відповідальності на території Російської Федерації, затримані, притягнуті до участі в слідчих діях. Але наявність імунітету не означає безкарності осіб, що володіють ім. Вони зобов'язані дотримуватися законів країни перебування. У разі вчинення злочину вони можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності в Російській Федерації за згодою уряду їхньої країни або на території власної країни. Як правило, в Російській Федерації такі особи оголошуються "персоною нон грата" і підлягають видворенню за її межі. Як вже зазначалося вище, кримінальній відповідальності за КК РФ підлягає особа, яка вчинила злочин на території Російської Федерації. При цьому кримінальним законом передбачається однакова відповідальність і для громадян Російської Федерації, і для іноземців та осіб без громадянства. Злочин вважається вчиненим на території Російської Федерації як у тих випадках, коли воно виконано на даній території в повному обсязі або частково, так і у випадках, коли готування або замах було здійснено на території іноземної держави, а закінчено злочин було (в повному обсязі виконана об'єктивна сторона формального складу злочину або настали суспільно небезпечні наслідки при матеріальному складі злочину) на території Російської Федерації. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 11. Дія кримінального закону стосовно осіб, які вчинили злочин на території Російської Федерації Коментар до статті 11 " |
||
|