Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 8.4. Порушення законодавства про екологічну експертизу


1. Невиконання вимог законодавства про обов'язковість проведення державної екологічної експертизи, фінансування або реалізація проектів, програм та іншої документації, що підлягають державній екологічній експертизі і не отримали позитивного висновку державної екологічної експертизи, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від десяти до п'ятнадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від тридцяти до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від чотирьохсот до п'ятисот мінімальних розмірів оплати праці.
2. Здійснення діяльності, не відповідної документації, яка отримала позитивний висновок державної екологічної експертизи, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'ятнадцяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від тридцяти до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від чотирьохсот до п'ятисот мінімальних розмірів оплати праці.
3. Незаконна відмова у державній реєстрації заяв про проведення громадської екологічної експертизи -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 8.4. Порушення законодавства про екологічну експертизу "
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  2. § 1. Загальні положення про купівлю-продаж
    порушенням п. 2 ст. 295 ГК і з тієї ж причини), незначна. Приватне або бюджетна установа не має права продавати майно, закріплене за ними власником або придбане ними за рахунок коштів, виділених власником, в іншому випадку досконала угода незначна (див. абз. 1 п. 1 ст. 298 ЦК). Майно, закріплене власником за приватним чи бюджетною установою або придбане таким
  3. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише у випадку їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  4. 5. Права та обов'язки сторін
    стаття, іменована "Іпотека споруджуваних житлових будинків", називає в числі предметів забезпечення цього виду застави нерухомості, поряд з належать заставодавцю матеріалами та обладнанням, заготовленими для будівництва, також і "незавершене будівництво ". При цьому важливо відзначити, що стадія, про яку йдеться, має на увазі відносини, що складаються також у період дії підрядного
  5. Стаття 246. Порушення правил охорони навколишнього середовища при виробництві робіт Коментар до статті 246
    порушення ". --- --- Бюлетень Верховного Суду РФ. 1999. N 1. Предмет злочину - довкілля в сукупності складових її природних ресурсів. Згідно ст. 1 Федерального закону "Про охорону навколишнього середовища" під навколишнім середовищем розуміється "сукупність компонентів природного середовища, природних і природно-антропогенних об'єктів, а також антропогенних
  6. Стаття 255. Порушення правил охорони і використання надр Коментар до статті 255
    порушенні правил охорони і використання надр при вчиненні хоча б одного з нижчеперелічених дій (бездіяльності): проектуванні; розміщенні; будівництві; введенні в експлуатацію та експлуатації гірничодобувних підприємств або підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; самовільної забудови площ залягання корисних копалин; наявності наслідків у вигляді заподіяння
  7. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  8. Тема 4.2. Правові екологічні вимоги, процедури і відносини з використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища
    стаття встановила, що при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності, що надає негативний вплив на стан навколишнього природного середовища, державні органи, підприємства , установи, організації, а також громадяни України, іноземні юридичні особи та громадяни, особи без громадянства зобов'язані керуватися принципами: пріоритету охорони життя і
  9. 11.1. Загальні положення
    порушенням. Водночас Конституція РФ (ст. 58) встановлює й обов'язок кожного зберігати природу і навколишнє природне середовище, дбайливо ставитися до природних багатств. Конституційні основи екологічного права отримують подальший розвиток і закріплення у федеральних законах, в тому числі в Законі РРФСР «Про охорону навколишнього природного середовища» *, Федеральному законі «Про екологічну
  10. 11.2. Екологічні вимоги при здійсненні окремих видів діяльності
    порушення приймання об'єктів. Юридичні особи та інші учасники господарської діяльності зобов'язані дотримуватися екологічних вимог і в процесі експлуатації підприємств та інших об'єктів. Викид і скидання шкідливих речовин, поховання відходів допускаються тільки на основі спеціального дозволу, в якому встановлюються нормативи гранично допустимих викидів і скидів шкідливих речовин та інші