Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 4. Нормативні правові акти з питань виконання покарань |
||
1. Положення кримінально-виконавчого закону в ряді випадків вимагають свого розвитку, деталізації, визначення механізму реалізації. Крім того, окремі питання, пов'язані з виконанням покарання, повинні вирішуватися оперативно з урахуванням зміни умов у країні, зміни можливостей держави. Зробити це досить швидко на рівні закону неможливо виходячи з процедури прийняття федеральних законів. У зв'язку з викладеним, в ДВК РФ включена норма, що дозволяє федеральним органам виконавчої влади приймати нормативні правові акти з питань виконання покарань. Одночасно законом встановлені і певні гарантії того, що прийняття подібних актів не позначиться негативно на правах і законних інтересах засуджених та інших осіб. Такою гарантією, зокрема, є обов'язковість реєстрації в Мін'юсті РФ нормативних правових актів, якими зачіпаються права, свободи, обов'язки громадянина, правовий статус організацій. Дана вимога поширюється на всі види документів, незалежно від часу їх дії або конфіденційності змісту. У Мін'юсті РФ подібного роду нормативні правові акти федеральних органів виконавчої влади перевіряються на предмет відповідності Конституції РФ, законами Російської Федерації, федеральним законам, дотримання прав громадян. Нормативні правові акти, що не відповідають зазначеним позиціям, не підлягають реєстрації, а зареєстровані не можуть застосовуватися. 2. З питань виконання покарання нормативні правові акти вправі приймати Президент РФ, Уряд РФ, зазначені в законі відомства. При цьому відомствами можуть прийматися як спільні нормативні акти (міжвідомчі), так і нормативні акти одного відомства. Правомочність щодо прийняття нормативних правових актів федеральними органами виконавчої влади визначається законом. Так, Президент РФ правомочний приймати укази про помилування (ст. 176 ДВК РФ), Уряд РФ визначає порядок обов'язкового державного соціального страхування та пенсійного забезпечення засуджених до позбавлення волі, встановлює мінімальні норми харчування та матеріально-побутового забезпечення засуджених (ст. ст. 50, 98, 99 ДВК РФ) і т.д. Міністерство юстиції РФ визначає порядок створення ізольованих ділянок у виховних колоніях, порядок направлення засуджених до позбавлення волі для відбування покарання (ст. ст. 74, 75 ДВК РФ), вирішує і багато інших питань. Міністерство юстиції за погодженням з Міністерством охорони здоров'я і соціального розвитку РФ приймає рішення про створення медичних установ для амбулаторного медичного обслуговування засуджених, за погодженням з Генеральною прокуратурою РФ затверджує Правила внутрішнього розпорядку виправних установ (ст. ст. 52 , 82 ДВК РФ). 3. В окремих випадках закон не вказує суб'єкта, правомочного приймати нормативні правові акти з питань виконання покарань. Так, ст. 21 ДВК РФ встановлено, що порядок здійснення відомчого контролю за діяльністю установ і органів, що виконують покарання, з боку вищестоящих органів та їх посадових осіб визначається нормативними правовими актами. У таких випадках суб'єкти, наділені правом приймати нормативні правові акти, визначаються виходячи з положень Конституції РФ, інших законів та нормативних правових актів. Нормативні правові акти, прийняті федеральними органами виконавчої влади, підлягають обов'язковому офіційному опублікуванню. 4. Відповідно до Указу Президента РФ від 23 травня 1996 р. N 763 "Про порядок опублікування і набрання чинності актами Президента Російської Федерації, Уряду Російської Федерації і нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади" акти Президента РФ і акти Уряду РФ підлягають офіційному опублікуванню у "Російській газеті" і Зборах законодавства Російської Федерації протягом десяти днів після дня їх підписання. Офіційним опублікуванням актів Президента РФ і актів Уряду РФ вважається публікація їх текстів в "Російській газеті" або в Зборах законодавства Російської Федерації. Нормативні правові акти федеральних органів виконавчої влади підлягають офіційному опублікуванню у "Російській газеті", а також в Бюлетені нормативних актів федеральних органів виконавчої влади видавництва "Юридична література" Адміністрації Президента Російської Федерації. Нормативні правові акти федеральних органів виконавчої влади, крім актів та окремих їх положень, що містять відомості, що становлять державну таємницю, або відомості конфіденційного характеру, які не пройшли державну реєстрацію, а також зареєстровані, але не опубліковані в установленому порядку, не тягнуть правових наслідків, як не вступили в силу, і не можуть служити підставою для регулювання відповідних правовідносин, застосування санкцій до громадян, посадовим особам і організаціям за невиконання містяться в них приписів. На зазначені акти не можна посилатися при вирішенні спорів. Контроль за правильністю та своєчасністю опублікування актів Президента РФ здійснює Державно-правове управління Президента Російської Федерації, актів Уряду Російської Федерації - Апарат Уряду РФ. Контроль за правильністю та своєчасністю опублікування нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади здійснює Міністерство юстиції Російської Федерації. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 4. Нормативні правові акти з питань виконання покарань " |
||
|