Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоПідприємницьке право → 
« Попередня Наступна »
Колектив авторів. Федеральний закон «Про неспроможність (банкрутство)». Текст із змінами і доповненнями на 2011 рік, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 97. Звільнення зовнішнього керуючого

1. Зовнішній керуючий може бути звільнений арбітражним судом від виконання покладених на нього обов'язків у справі про банкрутство:
по заявою розпорядника майна;
по спрямованому на підставі рішення колегіального органу управління саморегулюючої організації арбітражних керуючих клопотанням саморегулівної організації арбітражних керуючих, членом якої він є;
в інших передбачених цим Законом випадках.
2. Визначення арбітражного суду про звільнення зовнішнього керуючого від виконання обов'язків розпорядника майна підлягає негайному виконанню і може бути оскаржене.
3. Зовнішній керуючий, звільнений від виконання обов'язків розпорядника майна, зобов'язаний забезпечити передачу бухгалтерської та іншої документації боржника, печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей протягом трьох днів знову затвердженим зовнішньому керуючому.
4. У разі звільнення зовнішнього керуючого арбітражний суд затверджує нового зовнішнього керуючого в порядку, передбаченому статтею 96 цього Закону.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 97. Звільнення зовнішнього керуючого "
  1. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    Поняття місцевого самоврядування відносно недавно стало загальновживаним в російському праві. В якості юридичного терміну воно було закріплено в Законі СРСР від 9 квітня 1990, N 1418-1 "Про загальні засади місцевого самоврядування і місцевого господарства в СРСР". --- Відомості З'їзду народних депутатів СРСР і Верховної Ради СРСР. 1990. N 16. Ст. 267.
  2. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    Відмінності органів місцевого самоврядування від органів влади державної чітко простежуються в Конституції Російської Федерації. В якості таких виступають: по-перше, суб'єкт, який дані органи представляють і від імені якого здійснюють будь-які юридичні дії, по-друге, територіальні межі юрисдикції владних органів, по-третє, виняткові, їм одним притаманні особливості.
  3. § 1. Загальні положення про купівлю-продаж
    Поняття і загальна характеристика договору купівлі-продажу. Купівля-продаж - економічне відношення, покоїться на формулі "товар - гроші". Поява купівлі-продажу по праву пов'язують з початком цивілізованих товарних відносин, з історичною епохою появи грошей, на частку яких випала роль і функція загального вартісного еквівалента. Відносини купівлі-продажу не слід змішувати з опосредующей їх
  4. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. Ad hoc [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. Ad referendum [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A fortiori [а фортіорі] - тим більше 4. A posteriori [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A priori [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. Bona fide [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. Causa [кауза] -
  5. 3. Підстави та умови договірної відповідальності
    Протягом багатьох років в юридичній науці радянського періоду панувала думка, згідно з яким необхідним підставою цивільно - правової відповідальності зізнавався якийсь "склад цивільного правопорушення". Дану позицію поділяють і багато сучасні автори. На думку Г.К. Матвєєва, наприклад, "наявність складу цивільного (і всякого іншого) правопорушення - загальне і, як правило,
  6. 9. Зобов'язання, що випливають з договору перевезення конкретного вантажу
    По договором перевезення конкретного вантажу, який носив реальний характер, тобто вважався укладеним з моменту прийняття перевізником вантажу до перевезення, перевізник був зобов'язаний доставити ввірений йому відправником вантаж до пункту призначення і видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (одержувачу), а відправник повинен був сплатити за перевезення вантажу встановлену плату (ст. 72 Основ
  7. Стаття 20.6. Винагорода арбітражного керуючого у справі про банкрутство
    1. Арбітражний керуючий має право на винагороду у справі про банкрутство, а також на відшкодування в повному обсязі витрат, фактично понесених ним при виконанні покладених на нього обов'язків у справі про банкрутство. 2. Винагорода у справі про банкрутство виплачується арбітражному керуючому за рахунок коштів боржника, якщо інше не передбачено цим Законом. 3 .
  8. Стаття 28. Порядок опублікування відомостей, передбачених цим Законом
    1. Відомості, що підлягають опублікуванню відповідно до цього Федеральним законом, включаються до Єдиного федерального реєстру відомостей про банкрутство та опубліковуються в офіційному виданні, визначеному регулюючим органом. 2. Єдиний федеральний реєстр відомостей про банкрутство являє собою федеральний інформаційний ресурс і формується за допомогою включення до нього відомостей,
  9. Стаття 83. Адміністративний керуючий
    1. Адміністративний керуючий затверджується арбітражним судом у порядку, передбаченому статтею 45 цього Закону. 2. Адміністративний керуючий діє з дати його затвердження арбітражним судом до припинення фінансового оздоровлення або до його відсторонення або звільнення арбітражним судом. 3. Адміністративний керуючий в ході фінансового оздоровлення зобов'язаний: вести
  10. Стаття 107. Розгляд плану зовнішнього управління
    1. Розгляд питання про затвердження та зміну плану зовнішнього управління відноситься до виключної компетенції зборів кредиторів. 2. План зовнішнього управління розглядається зборами кредиторів, які скликаються зовнішнім керуючим не пізніше ніж через два місяці з дати затвердження зовнішнього керуючого. Зовнішній керуючий повідомляє конкурсних кредиторів та уповноважені органи про