Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоЦивільне право → 
« Попередня Наступна »
Ю.Б. Фогельсона. КОМЕНТАР до страхового законодавства, 2002 - перейти до змісту підручника

Стаття 12. Співстрахування

Коментар до статті 12
§ 1. Поняття сострахования, визначені в цій статті і в ст. 953 ЦК, збігаються. Однак вимоги до договору співстрахування, що пред'являються коментарів статтею і ГК, різні. Дана стаття містить імперативну вимогу погоджувати в договорі співстрахування права та обов'язки кожного з співстраховиків. Оскільки це умова названо в цьому Законі необхідним для договору співстрахування, то відповідно до ст. 432 ГК без вказівки прав і обов'язків кожного з співстраховиків договір співстрахування вважався б неукладеним, якби імперативність цього вимоги не була усунена в ст. 953 ГК.
У ст. 953 ГК необхідність розмежовувати права та обов'язки співстраховиків в самому договорі співстрахування встановлена ??диспозитивно і передбачено наслідок відсутності в договорі такого розмежування.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 12. Сострахование "
  1. 1. Поняття агентського договору
    стаття про прокурений. Що ж до агентів та агентських договорів, то поміщати загальні на цей рахунок норми про них в Цивільне укладення автори взагалі не припускали. Все обмежувалося виділенням в главі про страхування декількох статей про страхових агентів. Не дивно, що послідовний прихильник самостійності фігури агента, а разом з тим і такий же самостійності пристосованих до
  2. 4. Учасники страхових відносин
    стаття Кодексу складається з норм, що відтворюють положення Закону, після чого включає пряму відсилання з певних питань до законів про страхування. Стаття 938 ЦК, так само як і Закон про організацію страхової справи, передбачає, що страховиками можуть виступати тільки юридичні особи. Притому Закон визнав за необхідне підкреслити - юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми,
  3. Стаття 927. Добровільне та обов'язкове страхування
    стаття встановлює правило, за яким страхування інтересів, що володіють цими трьома властивостями, має здійснюватися на підставі договорів. З цього правила є ряд виключень - взаємне страхування, яке може здійснюватися без договору, на підставі членства в товаристві взаємного страхування (ст. 968 ЦК), обов'язкове державне страхування, яке може здійснюватися
  4. Стаття 929. Договір майнового страхування
    стаття імперативно встановлює обов'язок страховика відшкодувати шкоду, заподіяну страховим випадком. Саме побудова тексту норми говорить про те, що заподіяна шкода повинна бути відшкодована повністю і сума відшкодування обмежена тільки страховою сумою, а безумовна франшиза вводить додаткове, не передбачене законом обмеження. Дійсно, якщо в договорі встановлені страхова
  5. Стаття 953. Співстрахування
    сострахования обов'язки розподілені між співстраховиками, то з такого договору виникають кілька зобов'язань, кредитором в яких є страхувальник, а боржниками - відповідні Співстраховики. Якщо ж у договорі співстрахування обов'язки не розподілені, то при укладенні договору співстрахування, як і при укладанні звичайного договору страхування, виникає одне зобов'язання, але з
  6. Стаття 967. Перестрахування
    стаття дає недвозначний позитивну відповідь на так поставлене питання. Звідси випливають відповіді і на інші питання. Так, законодавство визнає, що страхова виплата заподіює страховику шкоду. Так, законодавство визнає, що з правової точки зору ставлення з перестрахування є різновидом страхових відносин щодо захисту інтересів. Всі позитивні законодавчі системи в
  7. Стаття 968. Взаємне страхування
    стаття конструює його можливі правові основи. § 2. Між суспільством взаємного страхування і його членом, як і в інших видах страхових відносин, виникає страхове зобов'язання, але, як правило, не з договору, а з інших підстав - установчих документів або Правил страхування. Правила, які регулюють взаємовідносини за цим зобов'язанням, можуть відрізнятися від правил гл. 48 ЦК та
  8. § 3. Організація місцевого самоврядування в наукогради Російської Федерації та інших територіях інноваційного розвитку.
    Стаття витрат на субсидії з реалізації програм розвитку міст як наукоградов Російської Федерації. Фінансування муніципального освіти - наукового міста Російської Федерації також має свої особливості. Наприклад, фінансування наукової, науково-технічної, інноваційної діяльності, експериментальних розробок, випробувань, підготовки кадрів відповідно з державними
  9. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    статтях даного Федерального закону, а також в інших федеральних законах. Під юридичними гарантіями місцевого самоврядування розуміються гарантії, закріплені в законодавстві. Основними з них є: 1. Заборона на обмеження прав місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування в Російській Федерації гарантується забороною на обмеження прав місцевого самоврядування, встановлених
  10. § 13. Інші форми безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі у його здійсненні.
    Поряд з розглянутими вище формами безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі населення у здійсненні місцевого самоврядування громадяни вправі брати участь у здійсненні місцевого самоврядування в інших формах, що не суперечать Конституції Російської Федерації, федеральним і регіональним законам. У вітчизняній літературі з місцевому самоврядуванню в числі