Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 2.9. Можливість звільнення від адміністративної відповідальності при малозначності адміністративного правопорушення


При малозначності вчиненого адміністративного правопорушення суддя, орган, посадова особа, уповноважені вирішити справу про адміністративне правопорушення, можуть звільнити особу, яка вчинила адміністративне правопорушення, від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 2.9. Можливість звільнення від адміністративної відповідальності при малозначності адміністративного правопорушення "
  1. Що таке адміністративне правопорушення.
    Стаття КпАП передбачає можливість судді, органу, посадової особи, уповноваженої вирішувати справу про адміністративне правопорушення, звільнити особу від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення. Це означає, що рішення буде прийнято на розсуд цієї особи або органу з урахуванням всіх обставин справи, особи правопорушника, обставин, що пом'якшують і
  2. Види адміністративних покарань та порядок їх застосування.
    Статтях Особливої частини КпАП або закону суб'єкта РФ. Наприклад, покарання у вигляді попередження за адміністративні правопорушення у сфері дорожнього руху передбачається в двадцяти статтях КпАП. Попередження завжди виноситься в письмовій формі. Ця ознака відрізняє його від усного зауваження, яке зазвичай застосовується у разі звільнення особи від адміністративної відповідальності. При
  3. § 4. Юридичний склад адміністративного правопорушення
    можливо при здійсненні правопорушення, передбаченого ст. 165 КпАП (злісної непокори законному розпорядженню або вимозі працівників міліції). Альтернативні заходи можуть бути застосовані за наявності пом'якшувальних відповідальність обставин органами, уповноваженими розглядати справи про адміністративні правопорушення, зазначених у ст. 34, 35 КпАП, а також в інших випадках, що не
  4. § 2. Кореляція проступків і злочинів по дореволюційному російському праву
    статтях визначеним »(ст. 262 розд. IV« Про злочини і проступки проти порядку управління »Уложення про покарання). Найбільш суворі санкції були встановлені за наступні проступки: скликання загальних зборів лікарняної каси без встановленого письмового повідомлення підлягає влади або відновлення закритого законною владою зборів (ст. 292 Статуту про покарання); непокору посадовим
  5. Стаття 2.9. Можливість звільнення від адміністративної відповідальності при малозначності адміністративного правопорушення
    адміністративного правопорушення суддя, орган, посадова особа, уповноважені вирішити справу про адміністративне правопорушення, можуть звільнити особу, яка вчинила адміністративне правопорушення, від адміністративної відповідальності і обмежитись усним
  6. 6.2. Види юридичної відповідальності
    статтях, присвячених інформаційному законодавству. Цілий ряд статей як Кримінального кодексу РФ, так і КоАП РФ регламентує відповідальність за вчинення певних дій, наслідки яких можуть мати значення для інформаційних правовідносин, хоча в диспозиції про це не згадується. Видом юридичної відповідальності за порушення інформаційного законодавства є й
  7. 3. Злочин - суспільно небезпечне діяння
    можлива, як правило, у трьох варіантах: вказівкою на об'єкти посягання, яким діяння заподіює шкоду, на шкідливість діяння, поєднання того й іншого. Ще у французькій Декларації прав людини і громадянина 1789 р. соціальні (матеріальні) властивості правопорушень розкривалися як "дії, шкідливі для суспільства". КК Франції 1992 р. було оцінено при поданні його проекту Сенату
  8. 3. Суспільно небезпечні наслідки
    статтях цієї глави визнається вартість майна, у п'ятсот разів перевищує мінімальний розмір оплати праці, встановлений законодавством Російської Федерації на момент вчинення злочину ". Критики нового КК нерідко висловлюють на адресу законодавця докір у тому, що він не у всіх нормах визначив розмір економічного збитку. Проте докору навряд чи грунтовний. В економічних
  9. 2. Джерела кримінального права зарубіжних держав
    стаття була прийнята в якості поправки до Конституції Швейцарії в 1898 р. Згідно з цією нормою: "Союз має право законодавства з усіх питань кримінального права" * (661). Наприкінці XIX - початку XX в., незважаючи на наявність проекту К.Штоосса, було розроблено ще кілька проектів КК . В результаті проведеної законопроектної роботи всенародне обговорення общешвейцарского КК почалося тільки в
  10. Виноски
    статтями 119, 213, 318 і 330 КК РФ. У зверненні, підписаному Головою Держдуми, міститься прохання вирішити питання про порушення кримінальної справи стосовно депутата Жириновського В.В. та про притягнення його до кримінальної відповідальності. Однак В.В.Жириновский обраний до Держдуми на черговий термін і навіть став віце-спікером. * (70) Кримінологія. М .: БЕК, 1998. С. 95. * (71) У багатьох зарубіжних
© 2014-2022  yport.inf.ua