Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоСімейне право → 
« Попередня Наступна »
Нечаєва А.М.. Коментар до Сімейного кодексу Російської Федерації, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 84. Стягнення і використання аліментів на дітей, які залишилися без піклування батьків


1. Стаття, що регулює відносини з приводу стягнення аліментів на дітей, які залишилися без піклування батьків, якщо батьки живі, але з різних причин не можуть або не бажають брати особисту участь у вихованні дітей, зокрема, при позбавленні або обмеження батьківських прав, при визнанні батьків недієздатними , при виїзді батьків у тривале відрядження, при засудженні їх до позбавлення волі тощо В принципі аліменти можуть бути стягнуті на дітей, які залишилися без піклування батьків, не тільки з батьків, але і з інших членів сім'ї (див. коментар до глави 15 СК). Однак коментована стаття має на увазі аліменти, що стягуються тільки з батьків і тільки на неповнолітніх дітей. Про це свідчить вказівка ??на те, що вони стягуються в розмірі, передбаченому ст. 81-83 СК.
У п. 1 коментованої статті міститься вказівка ??на те, що аліменти, що стягуються з батьків на дітей, які залишилися без піклування батьків, виплачуються опікунам (піклувальникам), в тому числі прийомним батькам цих дітей. Однак це не означає, що при тимчасовому влаштуванні дітей, які залишилися без піклування батьків, аліменти не можуть бути стягнуті. З моменту визнання дітей залишилися без піклування батьків і постановки їх на первинний облік для подальшого влаштування і до моменту їх пристрою може пройти три місяці. У цей період діти так само, як і після їх влаштування, потребують коштів на утримання, особливо в тих випадках, коли вони тимчасово передаються родичам або іншим особам, на яких за законом не покладається обов'язок щодо їх утримання. Не виключено, що до моменту визнання дітей залишилися без піклування батьків вони вже отримують аліменти з батьків або одного з них на підставі угоди про сплату аліментів або за рішенням суду. Якщо до моменту визнання дитини залишилися без піклування батьків і постановки його на первинний облік аліменти ще не стягнені, вони підлягають стягненню за позовом органів опіки та піклування. Стягнені або одержувані суми аліментів або їх частину в межах розумних потреб дитини повинні передаватися особі, якій дитина тимчасово передається.
2. Пункт 2 коментованої статті має на увазі ситуації, коли діти, які залишилися без піклування батьків, поміщаються в виховні заклади, лікувальні установи, установи соціального захисту населення або аналогічні установи органами опіки та піклування при неможливості їх влаштування на виховання в сім'ю. Його положення не поширюються на випадки тимчасового влаштування дітей у вказані організації. При приміщенні дітей, які залишилися без піклування батьків, в зазначені організації адміністрація цих організацій чи органи опіки та піклування має право стягнути аліменти (якщо вони раніше не виплачувалися) тільки з батьків, але не з інших осіб, зазначених у гол. 15 СК.
Аліменти зараховуються на рахунок відповідного дитячого закладу, де враховуються окремо по кожній дитині. Обов'язок такого обліку покладається не на кредитну організацію, в якій відкрито рахунок, а на адміністрацію дитячого закладу. За змістом коментованої статті аліменти зараховуються спочатку на звичайний розрахунковий рахунок відповідного дитячого закладу. Зазначені організації мають право поміщати ці суми в банки, що тягне за собою знеособлення як основної суми аліментів, так і доходу у вигляді відсотків, отриманого в результаті їх обігу. Законодавець виходить з того, що основною метою приміщення сум аліментів у банки є їх захист від інфляції. Однак у такому випадку було б більш логічно не віддавати рішення цього питання на розсуд адміністрації дитячої установи, а покласти на неї відповідний обов'язок. Не можна визнати вдалим відсутність в коментованій статті гарантій отримання від цих сум доходів, їх захисту від інфляції, а також їх повернення, так як грошові кошти можуть бути поміщені на розсуд адміністрації в будь-який банк.
Відповідно до п. 2 коментованої статті 50% доходів від звернення надійшлисум використовуються на утримання дітей у зазначених організаціях. Проте з цього положення не випливає, що зазначені 50% доходів обчислюються від конкретної надійшла грошової суми на кожну дитину і використовуються на утримання даної дитини. Мається на увазі надана законом можливість використання зазначених сум на утримання всіх дітей, що знаходяться в даній організації. У законі відсутні вказівки про способи використання зазначених грошових сум і про необхідність використання їх строго за цільовим призначенням, тобто саме на утримання дітей. Отже, на відміну від надійшли сум аліментів, які можна лише помістити в банк для одержання доходів від їх обігу, але не можна вкласти в придбання цінних паперів або інвестувати іншим способом, 50% отриманих доходів адміністрація організації вправі використовувати для придбання цінних паперів або розмістити іншим способом для отримання доходів, які можуть бути використані не тільки на утримання дітей, а й на інші потреби зазначених організацій (ремонт приміщення, придбання транспортних засобів, підвищення заробітної плати працівникам установи тощо).
При залишенні дитиною зазначеної організації незалежно від причин (закінчення терміну перебування, пристрій на виховання в сім'ю, повернення батькам та ін) сума отриманих на нього аліментів і 50% доходу від їх обігу зараховуються на рахунок, відкривається на ім'я дитини у відділенні Ощадбанку РФ. За змістом даного положення обов'язок відкрити на ім'я дитини рахунок в Ощадбанку РФ і зарахувати на нього зазначені суми покладається на адміністрацію дитячого закладу. Сума доходу кожної дитини від звернення надійшли аліментів визначається адміністрацією зазначеної організації пропорційно основній сумі.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 84. Стягнення і використання аліментів на дітей, які залишилися без піклування батьків "
  1. § 4. Підстави виникнення житлових правовідносин
    Виникнення права на житлову площу в будинках державного і муніципального житлового фонду, що надається за договорами соціального найму. З прийняттям нового ЖК умови та порядок надання громадянам житлової площі, що входить до складу державного та муніципального фондів, істотно змінилися. Протягом багатьох десятиліть житлова площа зі складу цих фондів надавалася всім
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  3. Стаття 8. Захист сімейних прав
    1. Захист сімейних прав є різновид захисту, яка гарантується ч. 1 ст. 46 Конституції. У Російській Федерації існують федеральні суди, конституційні суди й світові судді суб'єктів РФ. До федеральним судам відносяться: 1) Конституційний Суд РФ. Це судовий орган конституційного контролю, який здійснює самостійно і незалежно судову владу за допомогою конституційного
  4. Стаття 71. Наслідки позбавлення батьківських прав
    1. Позбавлення батьківських прав припиняє повністю правовий зв'язок особи, записаного в свідоцтві про народження, з його батьками. Звідси випливає припинення всіх (за винятком одного) прав та обов'язків батьків, передбачених СК (див. коментарі до ст. 63, 64 СК). Відтепер вже не можна говорити і про захист батьківських прав таких батьків. Не потрібно згоди особи, позбавленої батьківських прав,
  5. § 1. Поняття і види сімейних правовідносин
    Сім'я і сімейні правовідносини. Як показано в попередньому розділі, сімейне право регулює групу суспільних відносин, які хоч і називаються сімейними, але по своїй суті являють собою різновид відносин, що входять у предмет цивільного права. Зазначені відносини досить численні і різноманітні, проте сама їх виділення в особливу групу свідчить про наявність у них
  6. § 2. Усиновлення (удочеріння) дітей
    Поняття усиновлення. Серед форм постійного влаштування дітей, які залишилися без піклування батьків, усиновлення (удочеріння) належить особливе місце * (399). Російське законодавство розглядає його в якості пріоритетної форми влаштування дітей, які залишилися без піклування батьків. Усиновлення та удочеріння тягнуть одні й ті ж правові наслідки і підкоряються єдиним правилам, тому в
  7. Тема 7.2. Сімейні правовідносини
    Відносини між членами сім'ї, врегульовані нормами сімейного права, являють собою сімейні правовідносини. Суб'єктами сімейних правовідносин виступають тільки громадяни, чия сімейна правосуб'єктність розкривається через правоздатність та дієздатність. Сімейне законодавство не містить визначення сімейної право-і дієздатності, але ці поняття мають велике значення в
  8. § 12. Адміністративні правопорушення, що посягають на встановлений порядок управління
    Встановлений порядок управління - це система політико-правових інститутів, що забезпечують функціонування державної влади. Суспільні відносини в цих сферах являють собою об'єкт адміністративного правопорушення. Перші 12 складів правопорушень, передбачених гл. 14 КпАП (ст. 165, 165 ', 1652, 1653, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 16510, 165м, 16512)', відносяться до
  9. Стаття 7. Здійснення сімейних прав і виконання сімейних обов'язків
    1. Оголосивши права людини найвищою цінністю, ст. 2 Конституції виділяє його право на захист, яка є обов'язком держави. У п. 1 коментованої статті йдеться про можливість громадян розпоряджатися своїми правами. У числі цих прав і ті, що іменуються правом на захист. Подібного роду право не є обов'язок - їм член сім'ї може скористатися чи ні. Ніхто не може змусити його
  10. Стаття 60. Майнові права дитини
    1. Майнові права дитини раніше не мали власної правової основи, так як вважалося, що у неповнолітнього таких прав бути просто не може. Тепер вони займають своє місце в СК. У наявності ще один доказ ставлення до дитини як самостійного суб'єкту належних йому прав. Конвенція про права дитини не приділяє уваги майновим правам неповнолітніх, зосереджуючи