Головна |
« Попередня | Наступна » | |
8.2.3. Порядок внесення змін до законодавства про податки і збори |
||
Питання про порядок внесення змін до податкового законодавства є питанням його стабільності. Проблема стабільності податкового законодавства тісно пов'язана з принципом визначеності податкових зобов'язань. Конституційний Суд Російської Федерації наголосив, що «тільки закон в силу його визначеності, стабільності, особливого порядку прийняття може надати платникові податків достовірні дані для виконання ним податковій повинності». Визначеність податкових зобов'язань включає в себе і визначеність у питанні про період, протягом якого ці зобов'язання будуть залишатися незмінними. Часті зміни нормативної бази оподаткування суперечать принципу визначеності податкових зобов'язань, Встановлення обмежень на зміну правил оподаткування відповідає і принципу свободи підприємницької діяльності (ч. 1 ст. 34 Конституції РФ), так як цей принцип передбачає наявність стабільних умов заняття підприємництвом. Починаючи з 1991 р., на жаль, практикується внесення змін до законів про податки по 3-4 рази на рік. Наприклад, до Закону РФ від 7 грудня 1991 р. № 1998-1 «Про прибутковий податок з фізичних осіб» за 8 років його застосування (1992-1999) внесено 20 змін і доповнень, в Закон РФ від 6 грудня 1991 р. № 1992 -1 «Про податок на додану вартість»: за той же термін зміни вносилися 22 рази; Закону РФ від 27 грудня 1991 р. № 2116-1 «Про податок на прибуток підприємств і організацій» «переробки» торкнулися 25 разів. З метою додання податкового законодавства більшої стабільності Закон РРФСР від 10 жовтня 1991 р. № 1734-1 «Про основи бюджетного устрою і бюджетного процесу у РРФСР» встановлював у ст. 23 «Порядок змін у податковому законодавстві РРФСР», що пропозиції щодо податкової реформи подаються у вищий представницький орган не пізніше ніж за 3,5 місяці до початку відповідного фінансового року і розглядаються в ході обговорення проекту бюджету. Прийняті зміни вводяться в дію тільки з початку наступного фінансового року. Однак всі встановлені обмеження систематично порушувалися самим же парламентом, що встановив їх. Досвід російського податкового законотворчості показав, що його основні принципи, у тому числі принцип стабільності, повинні бути закріплені в акті вищої юридичної сили - Конституції РФ. Тільки це зможе гарантувати таку необхідну всім стабільність податкового законодавства федерального рівня. Стабільність податкового законодавства суб'єктів Федерації і нормативної бази органів місцевого самоврядування може забезпечуватися і шляхом встановлення відповідних норм федеральним законом. Податковий кодекс Російської Федерації передбачає, що акти законодавства про податки вступають в силу не раніше ніж після закінчення одного місяця з дня їх офіційного опублікування і не раніше 1-го числа чергового податкового періоду з відповідного податку. Це правило встановлено щодо актів, які змінюють умови стягування встановлених податків. Що стосується федеральних законів, що встановлюють нові податки і збори, то вони можуть вступати в силу не раніше 1 січня року, наступного за роком їх прийняття, і не раніше одного місяця з дня їх офіційного опублікування. Ці ж обмеження встановлені щодо актів суб'єктів Федерації органів місцевого самоврядування, що вводять податки і збори (п. 1 ст. 5 частини першої НК РФ). Мова, звичайно, йде про ті податки і збори, які передбачені у ст. 14 «Регіональні податки і збори» і в ст. 15 «Місцеві податки і збори» НК РФ. Таким чином, ті податки, податковий період за якими дорівнює календарному року (податок на прибуток організацій, прибутковий податок з фізичних осіб, податок на майно та ін.), можуть бути змінені протягом року багаторазово, проте всі зміни набиратимуть чинності не раніше 1 січня наступного року за умови, що такі зміни офіційно опубліковані до 1 грудня поточного року. Якщо ж публікація відбулася тільки в грудні, то термін вступу змін в силу зсувається на рік. Наприклад, закон, опублікований у грудні 1999 року, набуде чинності не раніше 1 січня 2001 року. Умови справляння податків з коротким податковим періодом (наприклад, для ПДВ і акцизів він дорівнює, як правило, одному місяцю) можуть змінюватися значно частіше. Неважко помітити, що при встановленні двох і більше умов визначення моменту вступу закону про оподаткування в силу, цей момент визначається датою події, що з'явилася після виконання всіх інших умов. У графічному вигляді порядок визначення дати набрання чинності закону про зміну умов стягнення податку представлений на схемі III-4, а закону про встановлення нового податку - на схемі III-5. Відносно зборів - разових платежів, стосовно до яких податковий період не встановлюється, зміни можуть вступати в силу не раніше ніж після закінчення одного місяця з дня опублікування відповідного акта законодавства (п. 1 ст. 5 частини першої НК РФ). Перераховані обмеження, однак, не стосуються актів законодавства, що поліпшують становище платників податків. Оскільки такі акти мають або можуть мати зворотну силу, вони вступають в дію за загальновстановленими правилами: після закінчення 10-денного терміну з моменту офіційного опублікування, якщо інше не встановлено у самій законодавчому акті. Встановленню стабільних умов оподаткування сприяє і включення до законодавства так званих дедушкиних застережень. Це норми, що встановлюють, що в разі зміни законодавцем умов оподаткування, що погіршують становище платника податків, колишні правила обчислення і справляння податку можуть застосовуватися платником податку протягом певного періоду. Встановлена законодавцем «дідусева обмовка» не може бути довільно скасована. Схема 111-4 ПОРЯДОК ВИЗНАЧЕННЯ ДАТИ ВСТУПУ В СИЛУ ЗАКОНУ ПРО ЗМІНУ УМОВ справляння податків з податкового періоду, РІВНИМ РОЦІ Варіант I Прийнято закон Закон опублікований Завершення Початок нового місячного податкового періоду періоду 15 листопада 20 листопада 20 грудня 1 січня 2000 2000 2000 г . 2001 Закон не може вступити Всі умови в силу, тому що не настав виконані, новий податковий період закон вступає в силу Варіант II Прийнятий Закон Початок Завершення Початок закон опублікований нового місячного нового податкового періоду податкового періоду періоду 15 листопада 15 грудня 1 січня 15 січня 1 січня 2000 2000 2001 2001 2002 Умова Закон не може Всі умови завершення набути чинності, тому що виконані, місячного він набирає чинності закон вступає періоду тільки з початку чинності не виконана податкового періоду Схема 111-4 ПОРЯДОК ВСТУПУ В СИЛУ ЗАКОНУ ПРО ВСТАНОВЛЕННЯ НОВОГО ПОДАТКУ Варіант I Прийнято закон Закон опублікований Завершення Початок нового місячного року періоду 15 20 листопада 20 листопада 15 грудня Січень 2000 2000 2000 2001 Закон не може вступити Всі умови в силу, т . к. не настало виконані, 1 січня року, наступного закон вступає за роком його прийняття в силу Варіант II Прийнято Закон Початок Завершення закон опублікований нового місячного року періоду 15 листопада 15 грудня 1 січня 15 січня 2000 2000 2001 2001 Умова Всі умови завершення виконані, місячного закон вступає періоду чинності не виконана Це випливає з Визначення Конституційного Суду Російської Федерації від 1 липня 1999 р. № 111-О. В абзаці 2 ч. 1 ст. 9 Федерального закону від 14 червня 1995 р. № 88-ФЗ «Про державну підтримку малого підприємництва в Російській Федерації" передбачалося, що у разі, якщо в результаті зміни податкового законодавства будуть створені менш сприятливі умови для суб'єктів малого підприємництва в порівнянні з раніше діючими умовами , то протягом перших чотирьох років їх діяльність підлягає оподаткуванню в тому ж порядку, який діяв у момент їх державної реєстрації. Конституційний Суд Російської Федерації встановив, що в момент державної реєстрації заявника скарги діяв Федеральний закон від 29 грудня 1995 № 222-ФЗ «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності для суб'єктів малого підприємництва». Федеральний закон від 31 липня 1998 р. № 148-ФЗ «Про єдиний податок на поставлений дохід для певних видів діяльності» змінив умови оподаткування індивідуальних підприємців і визначив, що з дня набрання його чинності не застосовується зазначена норма Федерального закону «Про державну підтримку малого підприємництва в Російській Федерації». Податкова інспекція повідомила підприємця про необхідність сплати податку за новими правилами . Конституційний Суд Російської Федерації вказав, що норма про скасування абз. 2 ч. 1 ст. 9 Федерального закону «Про державну підтримку малого підприємництва в Російській Федерації» не може мати зворотної сили і не застосовується до триваючим правовідносин, які виникли до дня офіційного опублікування нового правила регулювання. Подібне тлумачення зазначеного положення обумовлено конституційно-правовим режимом стабільних умов господарювання, виведеним з ст. 8 (ч. 1), 34 (ч. 1), 57 Конституції РФ. Приклад «дідової застереження »міститься і в ст. 9 Федерального закону від 9 липня 1999 р. № 160-ФЗ« Про іноземні інвестиції в Російській Федерації ». |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна" 8.2.3. Порядок внесення змін до законодавства про податки і збори " |
||
|