загрузка...

трусы женские х/б
« Попередня Наступна »

8.2.3. Порядок внесення змін до законодавства про податки і збори


Питання про порядок внесення змін до податкового законодавства є питанням його стабільності. Проблема стабільності податкового законодавства тісно пов'язана з принципом визначеності податкових зобов'язань. Конституційний Суд Російської Федерації наголосив, що «тільки закон в силу його визначеності, стабільності, особливого порядку прийняття може надати платникові податків достовірні дані для виконання ним податковій повинності».
Визначеність податкових зобов'язань включає в себе і визначеність у питанні про період, протягом якого ці зобов'язання будуть залишатися незмінними. Часті зміни нормативної бази оподаткування суперечать принципу визначеності податкових зобов'язань,
Встановлення обмежень на зміну правил оподаткування відповідає і принципу свободи підприємницької діяльності (ч. 1 ст. 34 Конституції РФ), так як цей принцип передбачає наявність стабільних умов заняття підприємництвом.
Починаючи з 1991 р., на жаль, практикується внесення змін до законів про податки по 3-4 рази на рік. Наприклад, до Закону РФ від 7 грудня 1991 р. № 1998-1 «Про прибутковий податок з фізичних осіб» за 8 років його застосування (1992-1999) внесено 20 змін і доповнень, в Закон РФ від 6 грудня 1991 р. № 1992 -1 «Про податок на додану вартість»: за той же термін зміни вносилися 22 рази; Закону РФ від 27 грудня 1991 р. № 2116-1 «Про податок на прибуток підприємств і організацій» «переробки» торкнулися 25 разів.
З метою додання податкового законодавства більшої стабільності Закон РРФСР від 10 жовтня 1991 р. № 1734-1 «Про основи бюджетного устрою і бюджетного процесу у РРФСР» встановлював у ст. 23 «Порядок змін у податковому законодавстві РРФСР», що пропозиції щодо податкової реформи подаються у вищий представницький орган не пізніше ніж за 3,5 місяці до початку відповідного фінансового року і розглядаються в ході обговорення проекту бюджету. Прийняті зміни вводяться в дію тільки з початку наступного фінансового року.
Однак всі встановлені обмеження систематично порушувалися самим же парламентом, що встановив їх. Досвід російського податкового законотворчості показав, що його основні принципи, у тому числі принцип стабільності, повинні бути закріплені в акті вищої юридичної сили - Конституції РФ. Тільки це зможе гарантувати таку необхідну всім стабільність податкового законодавства федерального рівня.
Стабільність податкового законодавства суб'єктів Федерації і нормативної бази органів місцевого самоврядування може забезпечуватися і шляхом встановлення відповідних норм федеральним законом.
Податковий кодекс Російської Федерації передбачає, що акти законодавства про податки вступають в силу не раніше ніж після закінчення одного місяця з дня їх офіційного опублікування і не раніше 1-го числа чергового податкового періоду з відповідного податку. Це правило встановлено щодо актів, які змінюють умови стягування встановлених податків. Що стосується федеральних законів, що встановлюють нові податки і збори, то вони можуть вступати в силу не раніше 1 січня року, наступного за роком їх прийняття, і не раніше одного місяця з дня їх офіційного опублікування.
Ці ж обмеження встановлені щодо актів суб'єктів Федерації органів місцевого самоврядування, що вводять податки і збори (п. 1 ст. 5 частини першої НК РФ). Мова, звичайно, йде про ті податки і збори, які передбачені у ст. 14 «Регіональні податки і збори» і в ст. 15 «Місцеві податки і збори» НК РФ.
Таким чином, ті податки, податковий період за якими дорівнює календарному року (податок на прибуток організацій, прибутковий податок з фізичних осіб, податок на майно та ін), можуть бути змінені протягом року багаторазово, проте всі зміни набиратимуть чинності не раніше 1 січня наступного року за умови, що такі зміни офіційно опубліковані до 1 грудня поточного року. Якщо ж публікація відбулася тільки в грудні, то термін вступу змін в силу зсувається на рік. Наприклад, закон, опублікований у грудні 1999 року, набуде чинності не раніше 1 січня 2001 року.
Умови справляння податків з коротким податковим періодом (наприклад, для ПДВ і акцизів він дорівнює, як правило, одному місяцю) можуть змінюватися значно частіше.
Неважко помітити, що при встановленні двох і більше умов визначення моменту вступу закону про оподаткування в силу, цей момент визначається датою події, що з'явилася після виконання всіх інших умов. У графічному вигляді порядок визначення дати набрання чинності закону про зміну умов стягнення податку представлений на схемі III-4, а закону про встановлення нового податку - на схемі III-5.
Відносно зборів - разових платежів, стосовно до яких податковий період не встановлюється, зміни можуть вступати в силу не раніше ніж після закінчення одного місяця з дня опублікування відповідного акта законодавства (п. 1 ст. 5 частини першої НК РФ).
Перераховані обмеження, однак, не стосуються актів законодавства, що поліпшують становище платників податків. Оскільки такі акти мають або можуть мати зворотну силу, вони вступають в дію за загальновстановленими правилами: після закінчення 10-денного терміну з моменту офіційного опублікування, якщо інше не встановлено у самій законодавчому акті.
Встановленню стабільних умов оподаткування сприяє і включення до законодавства так званих дедушкиних застережень. Це норми, що встановлюють, що в разі зміни законодавцем умов оподаткування, що погіршують становище платника податків, колишні правила обчислення і справляння податку можуть застосовуватися платником податку протягом певного періоду. Встановлена ??законодавцем «дідусева обмовка» не може бути довільно скасована.
Схема 111-4
ПОРЯДОК ВИЗНАЧЕННЯ ДАТИ
ВСТУПУ В СИЛУ ЗАКОНУ ПРО ЗМІНУ УМОВ
справляння податків з податкового періоду,
РІВНИМ РОЦІ
Варіант I

Прийнято закон Закон опублікований Завершення Початок нового
місячного податкового
періоду періоду


15 листопада 20 листопада 20 грудня 1 січня
2000 2000 2000 г . 2001
Закон не може вступити Всі умови
в силу, тому що не настав виконані,
новий податковий період закон вступає
в силу
Варіант II

Прийнятий Закон Початок Завершення Початок
закон опублікований нового місячного нового
податкового періоду податкового
періоду періоду

15 листопада 15 грудня 1 січня 15 січня 1 січня
2000 2000 2001 2001 2002
Умова Закон не може Всі умови
завершення набути чинності, тому що виконані,
місячного він набирає чинності закон вступає
періоду тільки з початку чинності
не виконана податкового періоду
Схема 111-4
ПОРЯДОК ВСТУПУ В СИЛУ ЗАКОНУ
ПРО ВСТАНОВЛЕННЯ НОВОГО ПОДАТКУ
Варіант I

Прийнято закон Закон опублікований Завершення Початок нового
місячного року
періоду

15 20 листопада 20 листопада 15 грудня Січень
2000 2000 2000 2001
Закон не може вступити Всі умови
в силу, т . к. не настало виконані,
1 січня року, наступного закон вступає
за роком його прийняття в силу
Варіант II


Прийнято Закон Початок Завершення
закон опублікований нового місячного
року періоду



15 листопада 15 грудня 1 січня 15 січня
2000 2000 2001 2001
Умова Всі умови
завершення виконані,
місячного закон вступає
періоду чинності
не виконана
Це випливає з Визначення Конституційного Суду Російської Федерації від 1 липня 1999 р. № 111-О. В абзаці 2 ч. 1 ст. 9 Федерального закону від 14 червня 1995 р. № 88-ФЗ «Про державну підтримку малого підприємництва в Російській Федерації" передбачалося, що у разі, якщо в результаті зміни податкового законодавства будуть створені менш сприятливі умови для суб'єктів малого підприємництва в порівнянні з раніше діючими умовами , то протягом перших чотирьох років їх діяльність підлягає оподаткуванню в тому ж порядку, який діяв у момент їх державної реєстрації.
Конституційний Суд Російської Федерації встановив, що в момент державної реєстрації заявника скарги діяв Федеральний закон від 29 грудня 1995 № 222-ФЗ «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності для суб'єктів малого підприємництва». Федеральний закон від 31 липня 1998 р. № 148-ФЗ «Про єдиний податок на поставлений дохід для певних видів діяльності» змінив умови оподаткування індивідуальних підприємців і визначив, що з дня набрання його чинності не застосовується зазначена норма Федерального закону «Про державну підтримку малого підприємництва в Російській Федерації».
Податкова інспекція повідомила підприємця про необхідність сплати податку за новими правилами . Конституційний Суд Російської Федерації вказав, що норма про скасування абз. 2 ч. 1 ст. 9 Федерального закону «Про державну підтримку малого підприємництва в Російській Федерації» не може мати зворотної сили і не застосовується до триваючим правовідносин, які виникли до дня офіційного опублікування нового правила регулювання. Подібне тлумачення зазначеного положення обумовлено конституційно-правовим режимом стабільних умов господарювання, виведеним з ст. 8 (ч. 1), 34 (ч. 1), 57 Конституції РФ.
Приклад «дідової застереження »міститься і в ст. 9 Федерального закону від 9 липня 1999 р. № 160-ФЗ« Про іноземні інвестиції в Російській Федерації ».
загрузка...
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна" 8.2.3. Порядок внесення змін до законодавства про податки і збори "
  1. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    порядок розпорядження та управління муніципальним майном. У частині 1 цієї статті встановлено, що органи місцевого самоврядування самостійно володіють, користуються, розпоряджаються і управляють муніципальним майном відповідно до Конституції Російської Федерації, федеральними законами та прийнятими відповідно до них нормативними правовими актами органів місцевого самоврядування. При цьому
  2. § 1. Загальна характеристика
    порядок формування представницького органу муніципального району закріплюється в статуті муніципального району протягом одного місяця з дня початку роботи відповідного представницького органу муніципального району. Встановлений порядок формування представницького органу муніципального району може бути змінений не раніше ніж через два роки з дня початку роботи сформованого
  3. § 1. Економічна основа місцевого самоврядування
    порядок управління муніципальною власністю. Воно надасть безпосередній вплив на становлення самостійного місцевого самоврядування, оскільки дозволить сформувати джерела доходів місцевих бюджетів, визначити статті витрат, провести муніципальну приватизацію, залучити інвестиції під об'єкти муніципальної власності, утворити муніципальні унітарні підприємства, які також
  4. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    порядок і процедуру утворення, розподілу і використання місцевих коштів. -------------------------------- Послання Президента Російської Федерації Федеральних Зборів від 19 квітня 2002 р. / / Російська газета. 19 квітня 2002 N 71. Як вже зазначалося, муніципальне право - це похідне утворення, що виникло в результаті розвитку місцевого самоврядування та
  5. § 3. Виникнення і припинення юридичної особи
    порядок управління), інші - до деяких (визначеним) організаціям (зокрема, всім некомерційним, унітарним підприємствам, а також до інших комерційних організаціям залежно від їх форми - ст. 12 Закону про ТОВ, ст. 11 Закону про АТ). Згідно п. 3 ст. 14 Закону про некомерційні організації установчі документи некомерційної організації повинні визначати її найменування,
  6. 1. Суб'єктний склад договору банківського рахунку
    порядок розрахунків зберігався аж до повного погашення організацією заборгованості по платежах до бюджету і позабюджетні фонди (обставина, що організація - власник рахунку - при цьому позбавлялася можливості розраховуватися зі своїми контрагентами за договорами, не приймалося до уваги) . Названим Указом Президента РФ було встановлено також, що при відкритті банківського рахунку організації
  7. Стаття 170. Реєстрація незаконних операцій із землею Коментар до статті 170
    порядок державної реєстрації угод з землею. Права володіння, користування і розпорядження, а також інші речові права на землю виникають з підстав, встановлених цивільним та земельним законодавством, і підлягають державній реєстрації відповідно до ГК РФ (ст. ст. 131, 164) і Федеральним законом від 21 липня 1997 р. N 122-ФЗ "Про державну реєстрацію прав на нерухоме
  8.  Стаття 7. Права та обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном
      порядок направлення уповноваженим органом зазначених запитів визначається Урядом РФ за погодженням з Банком Росії. Відповідним актом є постанова Уряду РФ від 17 квітня 2002 р. N 245 "Про затвердження Положення про подання інформації до Комітету Російської Федерації з фінансового моніторингу організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим
  9.  Стаття 12. Обов'язки поліції
      порядок, відповідно до якого заяви про злочин обов'язково повинні бути заявником підписані, а останній попереджений про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий донос, служить однією з гарантій отримання достовірних відомостей, на основі яких належить вирішувати питання про порушення кримінальної справи. 1.18. Тим часом не завжди заявник може бути попереджений про кримінальну
  10.  Стаття 13. Права поліції
      порядок "див. коментар до ст. 1 цього Закону. Коментар до пункту 7 цієї статті 7.1. Вжите у цьому пункті поняття" громадянин "підлягає розширеному тлумаченню. Це будь-яка фізична особа незалежно від наявності або відсутності у нього громадянства Російської Федерації. 7.2 . Закріплене в п. 7 ч. 1 коментованої статті право поліції не
загрузка...

загрузка...
енциклопедія  бешбармак  яловичина  кабачки  начинка