загрузка...

трусы женские х/б
« Попередня Наступна »

8.2.2. Дія актів податкового законодавства у часі


Стаття 57 Конституції РФ передбачає, що закони, що встановлюють нові податки або погіршують становище платників податків, зворотної сили не мають.
Правило про непріданія законам зворотної сили не є специфічним для законодавства про оподаткування. Воно властиво багатьом галузям права. Сенс цієї вимоги полягає в тому, що зміни, що вносяться до законодавства (у тому числі податкове), не повинні згубно впливати на стійкість відносин між суб'єктами права, не повинні підривати впевненість громадян у стабільності їх правового та економічного становища, в міцності правопорядку. Згадка в ст. 57 Конституції РФ про непріданія законам про податки зворотної сили є проявом особливої ??значущості порушеної проблеми саме у сфері оподаткування.
Стосовно до податків і зборів це правило означає, що умови сплати податків (розміри, терміни, порядок та ін) повинні бути відомі суб'єктам підприємницької діяльності заздалегідь, тобто до того, як вони своїми діями придбали обов'язок по сплаті податку.
Додання законам про податки зворотної сили означає не тільки прийняття відповідного закону після закінчення терміну сплати податку, але і до цієї дати, проте після здійснення подій або дій, в результаті яких виникла обов'язок сплатити податок. Так, Конституційний Суд Російської Федерації визнав, що Закон про земельний податок фактично мав зворотну силу, так як встановлював підвищені ставки не з початку календарного року, за який цей податок нараховувався, а по закінченні значного періоду, хоча і до настання терміну сплати. Землекористувачі вели діяльність на земельних ділянках, орієнтуючись на інші умови оподаткування. Умови та порядок оподаткування повинні бути відомі землекористувачу в момент користування, а не після часу.
Конституційний Суд Російської Федерації підкреслив, що неприпустимо не тільки додання законам про податки зворотної сили шляхом прямої вказівки на це в законі, а й видання законів, за своїм змістом мають зворотну силу, хоча б і без особливого вказівки на це в тексті закону. В рівній мірі неприпустимо додання таким законам зворотної сили в актах офіційного чи іншого тлумачення або правозастосовчої практикою.
Таким чином, конституційна заборона надавати закону зворотну силу не може бути обійдений за допомогою будь-яких технічних та інших хитрощів. Ця заборона не може бути порушений ні за яких обставин. Конституція РФ не допускає відмови від цього правила, в тому числі в умовах надзвичайного стану.
Конституційна вимога про неприпустимість надання зворотної сили законам, що встановлює нові податки або погіршує становище платників податків, поширюється як на федеральні закони, так і на закони суб'єктів Федерації, на акти органів місцевого самоврядування.
Закон може не тільки підвищувати зобов'язання платників податків, але і знижувати їх. Конституційна заборона надавати законам про податки зворотну силу поширюється тільки на випадки погіршення становища платників податків. Одночасно Конституція РФ не перешкоджає наданню зворотної сили законам, якщо вони покращують становище платників податків. При цьому сприятливий для суб'єктів оподаткування характер такого закону повинен бути зрозумілий як платнику податків, так і державним органам, які стягують податки.
Відповідно до зазначених конституційними положеннями НК РФ визначив, що акти законодавства про податки і збори, що встановлюють нові податки і збори, що підвищують податкові ставки, які встановлюють або обтяжують відповідальність за податкові правопорушення, що встановлюють нові обов'язки або іншим чином погіршують становище платників податків або платників зборів, а також інших учасників відносин, регульованих законодавством про податки і збори, зворотної сили не мають (п. 2 ст. 5).
НК РФ розвиває положення Конституції РФ. Якщо в ст. 57 Конституції РФ мова йде про непріданія законам зворотної сили тільки щодо платників податків, то НК РФ поширює гарантії та на інших учасників податкових відносин.
НК РФ встановлює два режими зворотної сили актів, що поліпшують становище платників податків. У першому випадку поліпшують закони завжди мають зворотну силу, а в другому - тільки тоді, коли це прямо передбачено законом. Перший режим поширюється на акти законодавства про податки і збори, що усувають або пом'якшують відповідальність за порушення законодавства про податки і збори або встановлюють додаткові гарантії захисту прав платників податків, платників зборів, податкових агентів, їх представників (п. 3 ст. 5). Другий режим встановлено щодо актів, які скасовують податки і збори, що знижують розміри ставок податків і зборів, що усувають обов'язки платників податків, платників зборів, податкових агентів, їх представників, або іншим чином поліпшують їхнє становище (п. 4 ст. 5).
В узагальненому вигляді дію актів податкового законодавства представлено на схемі III-3.
Схема III-3.



загрузка...
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " 8.2.2. Дія актів податкового законодавства у часі "
  1. 1.2. Поняття дії актів податкового законодавства у часі
    дії визначає головне його якість - здатність впливати на поведінку людей. Дія права в цьому сенсі слід розглядати як визначення сфери його здійснення або як перехід юридично належного (реалізація) в соціальну практику. Подібний підхід дозволяє виявити певний "зріз" права, який відображає його буття на різних рівнях, у тому числі в часі і
  2. § 3. Дія актів податкового законодавства у часі, просторі і по колу осіб
    дії актів законодавства про податки і збори в часі сформульовані в ст. 5 НК РФ. Названа стаття закріплює правило про те, що всі акти податкового законодавства, так чи інакше обмежують права платників податків, платників зборів, податкових агентів або інших учасників податкових відносин чи що погіршують їх становище, не можуть мати зворотної сили. Принцип непріданія
  3. § 4. Реформи місцевої влади кінця ХХ - початку XXI ст.
    Діючі керівні органи - президії, що складалися виключно з депутатів, а також обирати в Радах голів (їх заступників), звільнених від роботи в виконавчо-розпорядчих органах. Виконкоми перестали бути внутрішніми керівними органами Рад, зберігши статус виконавчо-розпорядчих органів загальної компетенції. Речі про організаційне поділі
  4. § 4. Контрольний орган муніципального освіти
    діючим органом муніципального фінансового контролю, входить в структуру міської Думи і підзвітна їй. Вона створюється на підставі рішення міської Думи з метою забезпечення контролю за виконанням бюджету міста та використанням муніципальної власності відповідно до рішень міської Думи. У своїй діяльності керується законодавством РФ, Свердловської області, статутом р.
  5. § 1. Підряд
    дію на відносини, учасниками яких можуть бути не тільки підприємці, але й інші суб'єкти цивільного права. Важливе значення у регулюванні відносин підряду мають спеціальні нормативні акти, розвиваючі норми ЦК про окремі види договорів підряду та спрямовані на врегулювання тих видів зобов'язань, які не знайшли відображення у ЦК. Так, відносини у сфері капітального
  6. § 2. Розрахунки і кредитування
    чинним російським законодавством не передбачається. Комерційні банки, що мають велику кількість клієнтів, створюють одногородние та іногородні відділення та філії, провідні рахунки клієнтів, але в кожному разі стороною договору банківського рахунку є комерційний банк - юридичну особу. Керівники банківських відділень і філій діють за дорученням від імені банку в цілому.
  7. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    дію зміцненню законності; 3) сприяння попередження правопорушень. Всі три завдання реалізуються стосовно відносин у сфері підприємницької та іншої економічної діяльності. Комерційне право. Ч. I. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1997. С. 463 За офіційними даними, в 1995 р. арбітражними судами дозволено з винесенням
  8. § 5. Захист прав та інтересів підприємця у відносинах у сфері управління; роль прокуратури і нотаріату в правовому забезпеченні підприємницької діяльності
    чинним законодавством податковим органам, органам, що здійснюють ліцензування різних видів діяльності, органам валютного та експортного контролю, антимонопольним органам ; деякі органи наділені контрольними функціями в межах системи організацій, наприклад, Центральний банк Російської Федерації щодо комерційних банків, Міністерство фінансів Російської Федерації
  9. § 1. Банківська система. Правове становище кредитних організацій
    дію двох основних чинників: 1) об'єктивної потреби економіки в банках і 2) цілеспрямованого регулювання з боку держави. Потреби економіки зумовлюють існування та розвиток системи банків як кредитних інститутів розрахунково-касових центрів. Регулювання з боку держави спрямовано на впорядкування банківської системи, забезпечення її стабільності та ефективності.
  10. § 2. Операції банків із залучення грошових коштів юридичних осіб і громадян
    дійсним нікчемним умовою депозитного договору. Стимулюючи потенційних вкладників до внесення тимчасово вільних грошей у внески, комерційні банки вводять різні пільгові умови, встановлюють гнучкий порядок нарахування відсотків, спрощують процедуру зняття відсотків. Беручи валютні вклади, банки дають гарантії конвертації на пільгових умовах; приймаючи рублеві внески, банки
загрузка...

загрузка...
енциклопедія  бешбармак  яловичина  кабачки  начинка