ГоловнаМитне, податкове, медичне правоПодаткове право → 
« Попередня Наступна »
В. С. Бєлих, Д. В. Вінницький. Податкове право Росії. Короткий навчальний курс., 2004 - перейти до змісту підручника

§ 3. Дія актів податкового законодавства у часі, просторі і по колу осіб


Загальні положення про дію актів законодавства про податки і збори в часі сформульовані в ст. 5 НК РФ. Названа стаття закріплює правило про те, що всі акти податкового законодавства, так чи інакше обмежують права платників податків, платників зборів, податкових агентів або інших учасників податкових відносин чи що погіршують їх становище, не можуть мати зворотної сили.
Принцип непріданія податкових законів зворотної сили міститься в ст. 57 Конституції РФ. Податковий кодекс РФ розвиває це положення Основного Закону і поширює це правило не тільки на платників податків, а й на інших учасників податкових відносин.
Податковий кодекс РФ встановлює два режими зворотної сили актів, що поліпшують становище платників податків. Перший режим поширюється на акти податкового законодавства, що усувають або пом'якшують відповідальність за порушення законодавства про податки і збори або встановлюють додаткові гарантії захисту прав платників податків (платників зборів та інших учасників податкових правовідносин), завжди мають зворотну силу (п. 3 ст. 5). Другий режим встановлено щодо актів, які скасовують податки і збори, що знижують розміри ставок податків (зборів), що усувають обов'язки платників податків (платників зборів та інших учасників податкових правовідносин) або іншим чином поліпшують їхнє становище (п. 4 ст. 5). У даному випадку відповідні акти мають зворотної силою, якщо це прямо передбачено в них.
Пункт 1 ст. 5 НК РФ присвячений порядку набрання чинності актами податкового законодавства. За загальним правилом акти законодавства про податки вступають в силу не раніше ніж після закінчення одного місяця з дня їх офіційного опублікування і не раніше першого числа чергового податкового періоду з відповідного податку, якщо інше спеціально не обумовлено в названій статті. Тут застосовуються два тимчасових критерію, які повинні виконуватися одночасно. Тому слід визнати справедливим і заснованим на законі думку про те, що набуття чинності цього акту зв'язується з пізнішої з двох наведених дат, хоча таке тлумачення далеко не завжди підтримується у правозастосовчій практиці,
У свою чергу , акти законодавства про збори набирають чинності не раніше ніж після закінчення одного місяця з дня їх офіційного опублікування, за винятком випадків, передбачених ст. 5 Кодексу. Податковим кодексом РФ встановлено один часовий критерій.
Загальне правило про порядок набрання чинності актами податкового законодавства має ряд винятків. По-перше, в самому акті може бути встановлена ??пізніша дата набрання актом законної сили. По-друге, щодо актів законодавства, що вводять нові податки я (або) збори, міститься правило, згідно з яким вони (акти) набирають чинності не раніше 1 січня року, наступного за роком їх прийняття, але не раніше одного місяця з дня їх офіційного опублікування.
І нарешті, п. 5 ст. 5 НК РФ говорить, що загальні положення, передбачені цією статтею, поширюються також на нормативні правові акти, що регулюють порядок справляння податків і зборів, що підлягають сплаті у зв'язку з переміщенням товарів через митний кордон РФ, за винятком нормативних правових актів про затвердження ставок вивізних митних зборів на нафту сиру, порядок набрання чинності яких визначено ст. 3 Закону РФ від 21 травня 1993 р. № 5003-1 (зі змінами та доповненнями від 23 грудня 2003 р.) «Про митний тариф».
З урахуванням різного рівня компетенції органів державної влади та органів місцевого самоврядування акти податкового законодавства відповідно діють на території РФ, окремого регіону (краю, області і т. д.), муніципального освіти. Точно так само діє податкове законодавство і по колу осіб. Так, дію актів федерального рівня поширюється на всіх осіб, що знаходяться на території РФ. Сфера дії актів суб'єктів РФ обмежена особами, які перебувають на території даного суб'єкта або, наприклад, володіють об'єктами оподаткування, розташованими на території відповідного суб'єкта РФ. За таким принципом підлягають застосуванню і акти податкового законодавства місцевого рівня.
Введення в дію федеральних податкових законів здійснюється у відповідності з Федеральним законом від 14 червня 1994 р. № 5-ФЗ (в редакції Федерального закону від 22 жовтня 1999 р. № 185-ФЗ) «Про порядок опублікування і набрання чинності федеральних конституційних законів, федеральних законів, актів палат Федеральних
Зборів ». В силу ст. 1 Закону на території РФ застосовуються тільки ті федеральні конституційні закони, федеральні закони, акти палат Федеральних Зборів, які офіційно опубліковані. При цьому федеральні закони підлягають офіційному опублікуванню протягом семи днів після дня їх підписання Президентом РФ (ст. 3). Офіційним опублікуванням Федерального закону вважається перша публікація його повного тексту в "Парламентській газеті", "Російській газеті" або "Зборах законодавства Російської Федерації» (ст. 4).
Відповідно до ст. 6 федеральні закони вступають в силу одночасно на всій території РФ після закінчення десяти днів після дня їх офіційного опублікування, якщо самими законами не встановлено інший порядок набуття ними чинності. Однак, як було зазначено вище, НК РФ встановлює інші терміни введення в дію податкових законодавчих актів (ст. 5).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " § 3. Дія актів податкового законодавства у часі, просторі і по колу осіб "
  1. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    дію державної влади та місцевого самоврядування, закріпити способи вирішення конфліктів. При цьому не слід забувати, що місцеве самоврядування повинне займатися переважно вирішенням питань місцевого значення (які, як правило, мають найбільший вплив на повсякденне життя громадян). І держава, якщо вона бажає звільнити себе від "плинності", від вирішення повсякденних,
  2. § 2. Сутність та основні принципи правової політики
    дії права і за допомогою права. Мається на увазі область відносин, зв'язків і інтересів, які охоплюються поняттям "правовий простір" і об'єктивно потребують регулятивному опосредовании (впорядкування) з боку публічної влади, щоб гарантувати їх "від просто випадку і просто сваволі" (К. Маркс). Переважна частина внутрішньої і зовнішньої політики держави реалізується через право, його
  3. 3.1. Міжнародно-правова уніфікація матеріальних норм Універсальна міжнародно-правова уніфікація матеріальних норм
    дія також не є акцептом; - правило ст. 3 Уніфікованого закону у Віденській конвенції доповнено наданням Договірним Державам у ст. 12 права на заяву про обов'язковість для його господарюючих суб'єктів письмової форми договору; - у ст. 14 Віденської конвенції уточнено визначення оферти, яке містилося в ст. 4 Уніфікованого закону; - в принципі збігаються правила про
  4. 2.5. Джерела адміністративного права
    діють у частині, що не суперечить Конституції України. Однак на практиці при застосуванні норм адміністративного права виникають значні труднощі, особливо щодо другої вимоги. Тому законодавець за підтримки науковців активізував свою роботу щодо подальшого забезпечення внутрішньої єдності системи джерел цієї галузі права шляхом
  5. 1. Загальні питання застосування методу прямого внутрінаціонального регулювання
    дії, спеціально спрямовані на регулювання порядку допуску та здійснення подальшої підприємницької діяльності іноземних компаній на території даної держави. Сукупність такого роду норм отримала назву «законодавство про іноземні інвестиції» і є зовнішнім виразом застосування іншого методу міжнародного приватного права
  6. 1. Загальні питання застосування методу уніфікованого матеріально-правового регулювання
    діючи на відповідні відносини, забезпечують регулювання їх не інакше, як долаючи коллизионную проблему. В одному випадку (матеріально-правовий спосіб) колізійних питання усувається за допомогою спеціального прямого припису, безпосередньо визначає права та обов'язки учасників відносини, в іншому (колізійних спосіб) - вирішується на
  7. 4. Злочини, що порушують загальні правила безпеки. Характеристика окремих видів злочинів проти громадської безпеки
    дії названої соціальної хвороби ХХ в., В тому числі у вигляді укладення міжнародних документів. У цьому сенсі тероризм належить до числа конвенційних злочинів. Радянський Союз і згодом Росія як його правонаступниця також є учасниками міжнародних угод, тому в Кримінальному кодексі РФ і передбачається відповідна норма. Аналіз тероризму як складного і
  8. § 1. Підряд
    дію на відносини, учасниками яких можуть бути не тільки підприємці, але й інші суб'єкти цивільного права. Важливе значення у регулюванні відносин підряду мають спеціальні нормативні акти, розвиваючі норми ЦК про окремі види договорів підряду та спрямовані на врегулювання тих видів зобов'язань, які не знайшли відображення у ЦК. Так, відносини у сфері капітального
  9. § 2. Розрахунки і кредитування
    чинним російським законодавством не передбачається. Комерційні банки, що мають велику кількість клієнтів, створюють одногородние та іногородні відділення та філії, провідні рахунки клієнтів, але в кожному разі стороною договору банківського рахунку є комерційний банк - юридичну особу. Керівники банківських відділень і філій діють за дорученням від імені банку в цілому.
  10. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    діючі в рамках фінансової системи у фінансовому праві, регулюють відносини, що складаються у сфері фінансів на рівні держави та її органів, а інститут фінансової основи місцевого самоврядування регулює лише фінансові правовідносини, що виникають у рамках муніципального освіти. Фінансова основа місцевого самоврядування може розглядатися як інститут муніципального права по
енциклопедія  бешбармак  яловичина  кабачки  начинка