Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоЦивільне право → 
« Попередня Наступна »
Президенти Російської Федерації Б. ЄЛЬЦИН і В.ПУТІН. Цивільний кодекс Російської Федерації (зі змінами від 20.04.2012г.). Частина друга, 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 1071. Органи і особи, що виступають від імені скарбниці при відшкодуванні шкоди за її рахунок


У випадках, коли відповідно до цього Кодексу або інших законів заподіяну шкоду підлягає відшкодуванню за рахунок скарбниці Російської Федерації, скарбниці суб'єкта Російської Федерації чи скарбниці муніципального освіти, від імені скарбниці виступають відповідні фінансові органи, якщо відповідно до пункту 3 статті 125 цього Кодексу цей обов'язок не покладено на інший орган, юридична особа чи громадянина.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 1071. Органи і особи, що виступають від імені скарбниці при відшкодуванні шкоди за її рахунок "
  1. 3. Відповідальність за шкоду, завдану незаконними діями правоохоронних та судових органів
    Особливим випадком відповідальності за шкоду, заподіяну публічною владою, є відповідальність за шкоду, заподіяну громадянину в результаті: - незаконного засудження; - незаконного притягнення до кримінальної відповідальності ; - незаконного застосування як запобіжного заходу взяття під варту або підписки про невиїзд; - незаконного притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді
  2. Стаття 7. Відповідальність громадян та посадових осіб за порушення цього Закону
    1. Залежно від характеру та тяжкості вчиненого правопорушення у сфері застосування коментованого Федерального закону громадяни можуть нести кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність. 2. КоАП РФ встановлює адміністративну відповідальність за адміністративні правопорушення в галузі військового обліку (гл. 21). КК РФ передбачає
  3. Відповідальність за шкоду, заподіяну актами управління
    . До актів управління, які підпадають під дію ст. 1069 ЦК, відносяться найрізноманітніші владні приписи, які у сфері адміністративного управління * (50). Ними є накази, розпорядження, вказівки і будь-які інші приписи, що підлягають обов'язковому виконанню тими особами, яким вони адресовані. Як правило, вони приймаються в письмовій формі, обов'язковість якої іноді
  4. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  5. § 4. Відповідальність за шкоду, заподіяну актами влади
    Загальні положення. Відповідно до ст. 53 Конституції РФ кожен має право на відшкодування державою шкоди, заподіяної незаконними діями (або бездіяльністю) органів державної влади або їх посадових осіб. Зміст зазначеного права конкретизує ст. 16 ГК, що встановлює, що збитки, заподіяні громадянину чи юридичній особі в результаті незаконних дій (бездіяльності)
  6. § 4. Відповідальність органів, посадових осіб місцевого самоврядування перед фізичними та юридичними особами
    Відповідальність органів, посадових осіб місцевого самоврядування перед фізичними та юридичними особами настає в порядку, встановленому федеральними законами. Види відповідальності. У разі порушення органами та посадовими особами місцевого самоврядування прав фізичних та юридичних осіб, заподіяння їм майнової чи моральної шкоди вони можуть бути притягнуті до відповідальності,
  7. 3. Участь публічно-правових утворень в зобов'язальних відносинах
    Державні та муніципальні освіти можуть бути суб'єктами різних зобов'язань, що виникають як з договорів, так і з позадоговірних відносин. У сфері договірних зв'язків поширені випадки їх виступи у ролі державних або муніципальних замовників у договорах поставки або підряду для державних або муніципальних потреб (державних контрактах), де від їх імені
  8. 1. Поняття і суб'єкти зобов'язань із заподіяння шкоди публічною владою
    Майнова шкода, заподіяна громадянину або юридичній особі в результаті незаконних дій або бездіяльності державних органів, органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб, підлягає відшкодуванню за рахунок відповідної скарбниці (ст. 1069 ЦК). Дане правило засноване на конституційному положенні про право кожного на відшкодування державою шкоди, заподіяної незаконними
  9. 3. Застава
    Поняття та правова природа Зовсім особливе місце серед усіх способів забезпечення виконання зобов'язань займає заставу майна. Це один з класичних цивільно - правових інститутів, що мають багатовікову історію, які беруть свій початок в римському праві. У перший період розвитку застави в римському праві переважали інтереси кредитора. Майно боржника (наприклад, закладається
  10. § 5. Цивільно-правова відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування
    Згідно ст. 76 Федерального закону "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації "відповідальність органів місцевого самоврядування та посадових осіб місцевого самоврядування перед фізичними та юридичними особами настає в порядку, встановленому федеральними законами. Підставою даного виду відповідальності є незаконні дії (бездіяльність) органів
© 2014-2022  yport.inf.ua