Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоЦивільне право → 
« Попередня Наступна »
Президенти Російської Федерації Б. ЄЛЬЦИН і В.ПУТІН. Цивільний кодекс Російської Федерації (зі змінами від 20.04.2012г.). Частина перша, 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 123. Права та обов'язки членів асоціацій і союзів


1. Члени асоціації (союзу) має право безоплатно користуватися її послугами.
2. Член асоціації (союзу) має право на свій розсуд вийти з асоціації (союзу) після закінчення фінансового року. У цьому випадку він несе субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями асоціації (союзу) пропорційно своєму внеску протягом двох років з моменту виходу.
Член асоціації (союзу) може бути виключений з неї за рішенням залишаються учасників у випадках і в порядку, встановлених установчими документами асоціації (спілки). Відносно відповідальності виключеного члена асоціації (союзу) застосовуються правила, що відносяться до виходу з асоціації (спілки).
3. За згодою членів асоціації (союзу) в неї може увійти новий учасник. Вступ до асоціації (союз) нового учасника може бути обумовлено його субсидіарної відповідальністю за зобов'язаннями асоціації (союзу), які виникли до його вступу.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 123. Права та обов'язки членів асоціацій і союзів "
  1. 1. Установчий договір
    стаття виділяє ситуації, при яких засновувалася юридична особа може діяти на підставі загального положення про організації відповідного виду. У подібних випадках на відміну від установчого договору воля засновників, що виражається в утворенні юридичної особи, одночасно спрямована на те, щоб підпорядкувати відносини засновників (учасників) включеним в положення нормам. Особливий
  2. 8.2. Адміністративно-правовий статус об'єднань громадян
    стаття 24 «Господарська та інша комерційна діяльність» зобов'язує об'єднанням громадян вести бухгалтерський облік, статистичну звітність, реєструватися в органах державної податкової інспекції та вносити до бюджету платежі у порядку і розмірах, передбачених законодавством. Крім цього, легалізована громадська організація, яка виступила засновником, постійним
  3. § 4. Класифікація прав і свобод
    стаття 39 італійської Конституції, яка регламентує порядок здійснення свободи спілок, говорить: "Освіта профспілок вільно. Профспілкам не можуть бути поставлені будь-які зобов'язання, крім їх реєстрації в місцевих або центральних установах згідно з правилами, встановленими законом. Зареєстровані профспілки мають право юридичної особи. беручи участь з числом голосів,
  4. 4. Інші злочини проти здоров'я населення
    статтями про пpеступлений пpотив особистості. Суб'єкт злочину - особа, що займається медичною або фаpмацевтіческой діяльністю. На кваліфікацію не впливають наявність або відсутність спеціального обpазования або досвіду АДВОКАТУРИ в даній сфеpе. Важливо, щоб особа відповідала загальним тpебованиям суб'єкта пpеступлений. Відповідальність за безлицензионное заняття медичною чи фаpмацевтіческой
  5. § 7. Некомерційні організації, що здійснюють підприємницьку діяльність
    права та обов'язки його членів та механізм їх реалізації аналогічні правам та обов'язкам членів виробничого кооперативу. Відмінність, однак, полягає в тому, що члени споживчого кооперативу, на відміну від членів виробничого, не обов'язково повинні брати участь працею в діяльності своєї організації. Як наслідок, члени споживчого кооперативу не Комерційне право. Ч. I. Під
  6. § 2. Товарні біржі
    правами юридичної особи, що формує оптовий ринок шляхом організації та регулювання біржової торгівлі, здійснюваної у вигляді гласних публічних торгів, що проводяться в заздалегідь визначеному місці і в певний час за встановленими нею правилами (ст. 2). Закон чітко визначає сферу діяльності товарної біржі. Вона має право здійснювати діяльність, безпосередньо пов'язану з організацією та
  7. § 1. Банківська система. Правове становище кредитних організацій
    123-131). [14] Найбільші інвестиційні інститути (компанії, фонди) досягають ви-сокой рентабельності, в середньому до 300%, а показники деяких з них перевищують 2000% (див.: Докучаєв Д. ЧІФи прекрасно себе почувають. Але акціонери про це і не здогадуються / / Вісті. 1997 . 8 берез.). [15] Діяльність таких структур повинна регулюватися законом. Проект Закону про недержавні
  8. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    права на земельну ділянку, не може бути позивачем або відповідачем в суді, не несе відповідальності своїм майном, оскільки не має такого. Можна сказати, що селянське господарство - це не суб'єкт правових, та й економічних відносин, а форма господарювання, різновид господарської, точніше - сільськогосподарської діяльності. Закон виходить з того, що селянське господарство можуть
  9. § 3. Теоретичні основи побудови моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    права людини, оскільки, як і людина , громада є первинною по відношенню до держави. Тому держава повинна визнавати право вільного общинного самоврядування. Відповідно до цієї теорії, "громада має право на самостійність і незалежність від центральної влади за самою своєю природою, причому держава не створює громаду, а лише визнає її". Як видно з наведених положень, громада
  10. § 1. Загальна характеристика правового положення некомерційних організацій
    123) не містить їх вичерпного переліку. Законодавство про некомерційні організації досить об'ємно і досить безсистемно * (295). До некомерційних організацій повною мірою можна застосувати положення § 1 гл. IV ЦК (загальні положення про юридичних осіб). Статті 116-123 ЦК визначають основи правого статусу лише п'яти окремих форм організацій, а саме: споживчого кооперативу, громадської