Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 12.4. Порушення правил встановлення на транспортному засобі пристроїв для подачі спеціальних світлових або звукових сигналів або незаконне нанесення спеціальних цветографических схем автомобілів оперативних служб, Кольорографічні схеми легкового таксі або незаконна установка розпізнавального ліхтаря легкового таксі


(в ред. Федерального закону від 21.04.2011 N 69-ФЗ)
(в ред. Федерального закону від 22.07.2005 N 120-ФЗ)
1. Установка на передній частині транспортного засобу світлових приладів з вогнями червоного кольору або світлоповертаючих пристосувань червоного кольору, а одно світлових приладів, колір вогнів і режим роботи яких не відповідають вимогам Основних положень по допуску транспортних засобів до експлуатації і обов'язків посадових осіб щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, -
(в ред. Федерального закону від 24.07.2007 N 210-ФЗ)
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі двох тисяч п'ятисот рублів з конфіскацією зазначених приладів і пристосувань; на посадових осіб, відповідальних за експлуатацію транспортних засобів, - від п'ятнадцяти тисяч до двадцяти тисяч рублів з конфіскацією зазначених приладів і пристроїв; на юридичних осіб - від чотирьохсот тисяч до п'ятисот тисяч рублів з конфіскацією зазначених приладів і пристосувань.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
2. Установка на транспортному засобі без відповідного дозволу пристроїв для подачі спеціальних світлових або звукових сигналів (за винятком охоронної сигналізації) або незаконна установка на транспортному засобі розпізнавального ліхтаря легкового таксі, -
(в ред. Федерального закону від 21.04 .2011 N 69-ФЗ)
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі двох тисяч п'ятисот рублів з конфіскацією зазначених пристроїв; на посадових осіб, відповідальних за експлуатацію транспортних засобів, - двадцяти тисяч рублів з конфіскацією зазначених пристроїв; на юридичних осіб - п'ятисот тисяч рублів з конфіскацією зазначених пристроїв.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
3. Незаконне нанесення на зовнішні поверхні транспортного засобу спеціальних цветографических схем автомобілів оперативних служб або Кольорографічні схеми легкового таксі -
(в ред. Федерального закону від 21.04.2011 N 69-ФЗ)
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі двох тисяч п'ятисот рублів; на посадових осіб, відповідальних за експлуатацію транспортних засобів, - двадцяти тисяч рублів; на юридичних осіб - п'ятисот тисяч рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 12.4. Порушення правил встановлення на транспортному засобі пристроїв для подачі спеціальних світлових або звукових сигналів або незаконне нанесення спеціальних цветографических схем автомобілів оперативних служб , Кольорографічні схеми легкового таксі або незаконна установка розпізнавального ліхтаря легкового таксі "
  1. Стаття 12.4. Порушення правил встановлення на транспортному засобі пристроїв для подачі спеціальних світлових або звукових сигналів
    транспортного засобу світлових приладів з вогнями червоного кольору або світлоповертаючих пристосувань червоного кольору - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від одного до двох мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб, відповідальних за експлуатацію транспортних засобів, - від двох до трьох мінімальних розмірів оплати праці. 2. Установка на
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише у випадку їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  3. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  4. Стаття 13. Права поліції
    стаття передбачає права поліції. У пояснювальній записці до проекту коментованого Закону зазначалося, що права поліції максимально конкретизовані; виключені деякі норми, що не мають чіткого юридичного змісту і дозволяють довільно (без необхідних підстав, належної процедури і дотримання певних термінів) обмежувати права громадян і організацій, а також які стосуються не
  5. 4. Злочини, що порушують загальні правила безпеки. Характеристика окремих видів злочинів проти громадської безпеки
    статтях Кримінального кодексу. Об'єкт злочину - сукупність суспільних відносин, що регламентують основи (корінні інтереси) забезпечення безпечних умов існування суспільства. З об'єктивної сторони тероризм, передбачений ст. 205 КК, відбувається тільки у вигляді дій, виражених у двох альтернативних формах: а) у скоєнні вибуху, підпалу або інших дій, що створюють небезпеку
  6. § 6. Похідні підстави набуття права власності
    порушення умов життєдіяльності людей. Такими ситуаціями слід вважати повені, цунамі, урагани, селі, зсуви, виверження вулканів, епіфітотії тощо Аварія - це руйнування споруд та (або) технічних пристроїв, застосовуваних на небезпечному виробничому об'єкті, неконтрольовані вибух і (або) викид небезпечних речовин. Зокрема, радіаційна аварія - це втрата управління джерелом
  7. § 2. Зобов'язання з перевезення вантажів
    порушення інших цивільно-правових зобов'язань. Ця специфіка проявляється в умовах, формі, обсязі та порядку реалізації заходів відповідальності. Насамперед у силу реального характеру договору перевезення розмежовується так звана переддоговірна відповідальність за зобов'язанням перевезення та відповідальність за порушення власне договору перевезення. У першому випадку відповідні санкції
  8. § 7. Розрахункові зобов'язання
    порушення даного обмеження законом передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу. По-друге, кожна організація * (696) повинна мати касу і вести касову книгу за встановленою формою, яка застосовується для обліку руху грошей у касі * (697). По-третє, юридичні особи можуть зберігати готівку тільки в межах лімітів, які встановлюються щорічно банком,
  9. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  10. 2. Договори про експлуатацію під'їзних колій та подачі та прибирання вагонів
    порушення порядку укладення договорів про експлуатацію під'їзної колії або про подачу та прибирання вагонів, а саме: "У разі неповернення однієї зі сторін підписаного проекту договору у місячний термін укладення договору в обов'язковому порядку здійснюється відповідно до законодавства Російської Федерації "(п. 2.13 Правил). У практиці арбітражних судів правило, міститься в ст. 67 ТУЖД, про