Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 126.1. Неприпустимість посередницької діяльності з усиновлення дітей |
||
1. Посередницька діяльність з усиновлення дітей, тобто будь-яка посередницька діяльність інших осіб з метою підбору і передачі дітей на усиновлення від імені і в інтересах осіб, які бажають усиновити дітей, не допускається. Практично це означає, що усиновлення дітей здійснюється строго певними органами, зазначеними в законі. Функції з виявлення та влаштування дітей, які залишилися без піклування батьків, покладено на органи опіки та піклування. Іноземним громадянам та особам без громадянства, які бажають усиновити російську дитину, допомога в усиновленні надають спеціально уповноважені іноземними державами органи або організації. Діяльність таких організацій на території РФ здійснюється в силу міжнародного договору РФ або на основі принципу взаємності. Аналогічне положення передбачене п. 3 ст. 3 Договору між Російською Федерацією та Італійською Республікою про співробітництво в галузі усиновлення (удочеріння) дітей, а саме Договірні Сторони вживають всі передбачені їхнім законодавством заходів для запобігання і припинення незаконного усиновлення, діяльності, пов'язаної з витягом з усиновлення невиправданої фінансової вигоди, викраденням, підміною, торгівлею дітьми, експлуатацією дитячої праці, сексуального насильства над дітьми, а також іншої діяльності, що суперечить цілям даного договору. З метою регулювання діяльності іноземних державних органів і організацій, іноземних некомерційних неурядових організацій, що здійснюють діяльність з усиновлення дітей на території РФ через свої представництва, прийнято постанову Уряду РФ від 04.11.2006 N 654, якою затверджено Положення про діяльність органів і організацій іноземних держав з усиновлення (удочеріння) дітей на території Російської Федерації і контроль за її здійсненням (в ред. від 22.04.2009) * (107). 2. Іноземні організації, що займаються усиновленням на території Росії, повинні мати дозвіл від Міністерства освіти та науки Росії на відкриття свого представництва на території РФ. Однак на практиці деякі з представництв працюють без дозволу, тобто незаконно. Гучні випадки вбивства усиновлених російських дітей за кордоном підтверджують, що процедурою усиновлення займалися агентства, що не мають акредитації. На території нашої країни працює близько 100, а за неофіційними даними - 220 іноземних представництв, які надають всебічну допомогу іноземцям при усиновленні російських дітей. Пунктом 2 коментованої статті передбачено правило про те, що органи та організації, що займаються усиновленням, не можуть переслідувати в своїй діяльності комерційні цілі. Крім того, ст. 10 Закону про банк даних про дітей, які залишилися без піклування батьків зазначено, що всю необхідну інформацію про дитину громадянин може отримати особисто і безоплатно. Незважаючи на це, для деяких осіб благу справу перетворилося на підпільний прибутковий бізнес, оскільки винагороду за всиновлення дитини варіюється від 15 тис. до 80 тис. дол США. З цієї причини в розпорядженні агентств з'являється інформація про дітей раніше, ніж така інформація надходить до органів опіки та піклування. Починають рекламу з усиновлення дитини задовго до того, як малюк буде офіційно поставлено на облік. У січні 2006 р. Генеральною прокуратурою Росії спільно з американськими правоохоронними органами було припинено діяльність міжнародної злочинної групи, яка під виглядом надання різних послуг протягом декількох років займалася торгівлею дітьми. Громадяни Росії та США в Каліфорнії створили організацію, яка, користуючись недосконалістю законодавства, збирала конфіденційну інформацію про дітей в Росії, на Україні, в Казахстані, Гватемалі та ряді інших країн і перепродувала її агентствам з усиновлення. У різних країнах на цю організацію працювали так звані координатори, а фактично посередники, які в дитячих установах і в інших органах за хабарі незаконно видобували цю інформацію і чинили інші посередницькі послуги. Вартість їхніх послуг коливалася від 10 тис. до 20 тис. дол за кожну дитину. При цьому деякі громадяни США, заплативши гроші компанії, так і не змогли знайти сина чи дочку, яких вони хотіли б взяти в сім'ю, оскільки в зазначеній країні дітей з таким ім'ям і прізвищем не було. Працівниками компанії була продана інформація і про декілька десятків російських дітей. Зокрема, як встановлено слідством, ця організація мала відношення до усиновлення загиблого в США російську дитину, яка була усиновлена наприкінці 2003 р. американською парою, яка проживає в передмісті Чикаго. Буквально через шість тижнів, 18 грудня 2003 р., дитина була госпіталізована в несвідомому стані і наступного дня помер. Дівчинка, яку вони усиновили разом з хлопчиком, була відправлена в місцевий дитячий будинок. Жінку засудили до 12 років позбавлення волі * (108). З метою припинення отримання прибутку від процедури усиновлення, законодавець передбачив вимогу про те, що для отримання дозволу на відкриття представництва іноземної організації необхідно представити документ про перелік послуг із зазначенням їх вартості, що надаються іноземною організацією кандидатам в усиновлювачі (п. 4 Положення про діяльність органів і організацій іноземних держав з усиновлення (удочеріння) дітей на території Російської Федерації і контроль за її здійсненням). Прийняття такого положення обумовлено тим, що зазначені вище суми, стягнуті незаконно з усиновителів, за документами "ховалися" у таких видатках, як винагороду перекладачеві, за підготовку документів і т.д. Надання інформації з чітким перерахуванням послуг, вказівка їх вартості покликані забезпечити прозорість процедури усиновлення. 3. Обов'язкове особисте участь осіб (особи), які бажають усиновити дитину, у процесі усиновлення не позбавляє їх права мати свого представника, а також користуватися послугами перекладача. Права і обов'язки представника, який бере участь в процесі усиновлення, визначені ст. 182-189 ЦК, ст. 48-54 ЦПК. Повноваження такого представника мають бути оформлені довіреністю з урахуванням вимог ст. 185 ГК. Якщо усиновлювачем є іноземний громадянин, необхідно з'ясувати зміст законодавства його країни, яке, по суті, може відрізнятися від російського. Зокрема, якщо довіреність видана представнику на невизначений термін, необхідно представити виписку з законодавства відповідної держави про порядок видачі та терміни дії таких довіреностей, на що звертається увага в листі Міносвіти Росії від 19.12.2006 N 06-1892 "Про прийом документів для отримання дозволу на відкриття представництва та дозволу на здійснення діяльності з усиновлення (удочеріння) дітей на території Російської Федерації "* (109). Більше того, щоб уникнути особистої зацікавленості в результаті справи з усиновлення, законом передбачено обмеження щодо співробітників представництв, так, зокрема, співробітниками представництв іноземних держав не можуть бути працівники виховних, освітніх установ та працівники, які здійснюють роботу з усиновлення дитини (п. 18 Положення про діяльність органів і організацій іноземних держав з усиновлення (удочеріння) дітей на території Російської Федерації і контроль за її здійсненням). Практична доцільність даного положення очевидна, так як названа категорія осіб, у силу займаного ними положення володіє інформацією про всиновлювати дитину, використання якої може носити, в тому числі і корисливий характер, що суперечить інтересам усиновлюваної дитини. Приклад з практики підтверджує необхідність особистої участі усиновителів в процесі про усиновлення, незважаючи на наявність у них свого представника. Подружжя Ф. - громадяни США - звернулися з проханням про усиновлення дворічного Миколи К., громадянина Росії, вихованця будинку дитини. При зверненні були дотримані всі вимоги ст. 124-127 СК. Однак приїхати до дня розгляду справи в суді вони не змогли, уповноваживши на участь у процесі свого представника. Проте суд своїм рішенням задовольнив прохання Ф. про усиновлення дворічного російського дитини громадянами США. У цій справі Верховний Суд РФ роз'яснив наступне: п. 3 ст. 126.1 СК встановлює, що обов'язкове особисте участь осіб (особи), які бажають усиновити дитину, у процесі усиновлення не позбавляє їх права мати одночасно свого представника. У ст. 273 ЦПК передбачено, що заява про усиновлення розглядається в закритому судовому засіданні з обов'язковою участю усиновителів (усиновителя). У п. 20 Правил ведення банку даних про дітей, які залишилися без піклування батьків, зазначено, що іноземний громадянин особисто пред'являє відповідні документи. Таким чином, участь представника у процесі усиновлення можливо тільки разом із заявником, а не замість нього. При цьому представлення інтересів іноземного громадянина в судовому засіданні про усиновлення може здійснювати будь-яка особа, а не тільки спеціально уповноважений іноземною державою орган чи організація з усиновлення дітей через свої представництва, що відкриваються в установленому порядку в Російській Федерації * (110). 4. Відповідальність за здійснення посередницької діяльності з усиновлення дітей спеціально не встановлена. Чинне законодавство передбачає як адміністративну, так кримінальну відповідальність, але не за посередницьку діяльність, а за незаконні дії щодо усиновлення (удочеріння) дитини, передачі її під опіку (піклування) чи в прийомну сім'ю (ст. 5.37 КоАП) і за незаконне усиновлення (ст . 154 КК). За незаконне усиновлення встановлено покарання у вигляді штрафу або виправних робіт строком до одного року. При цьому під незаконними діями щодо усиновлення дітей розуміють дії, що порушують порядок усиновлення. Що стосується посередницької діяльності з усиновлення дітей, то, на наш погляд, найбільш точне визначення поняття такої посередницької діяльності дано в Правилах передачі дітей на усиновлення. Посередницька діяльність з усиновлення дітей, тобто будь-яка діяльність інших осіб з метою підбору і передачі дітей на усиновлення від імені і в інтересах осіб, які бажають усиновити дітей, в тому числі збір, передача, розміщення в засобах масової інформації, інформаційно-телекомунікаційних мережах загального користування (у тому числі в мережі Інтернет) і поширення іншим чином відомостей про дитину, фото-та відеозйомка дітей та проведення додаткової медичної експертизи усиновлюваної дитини, не допускається (п. 4 названих Правил). Таке формулювання, на наш погляд, містить перелік неприпустимих щодо усиновлюваної дитини дій. Але вони відносяться до найбільш поширених на практиці і повинні кваліфікуватися саме як посередницькі. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 126.1. Неприпустимість посередницької діяльності з усиновлення дітей " |
||
|