Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 14.1. Здійснення підприємницької діяльності без державної реєстрації або без спеціального дозволу (ліцензії)


1. Здійснення підприємницької діяльності без державної реєстрації як індивідуального підприємця або без державної реєстрації як юридичної особи -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від п'ятисот до двох тисяч рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
2. Здійснення підприємницької діяльності без спеціального дозволу (ліцензії), якщо такий дозвіл (така ліцензія) обов'язково (обов'язкова), -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двох тисяч до двох тисяч п'ятисот рублів з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва і сировини чи без такої; на посадових осіб - від чотирьох тисяч до п'яти тисяч рублів з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва і сировини чи без такої; на юридичних осіб - від сорока тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів з конфіскацією виготовленої продукції , знарядь виробництва і сировини чи без такої.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
3. Здійснення підприємницької діяльності з порушенням умов, передбачених спеціальним дозволом (ліцензією), -
тягне попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч рублів; на посадових осіб - від трьох тисяч до чотирьох тисяч рублів; на юридичних осіб - від тридцяти тисяч до сорока тисяч рублів.
(В ред. Федеральних законів від 22.06.2007 N 116-ФЗ, від 27.07.2010 N 239-ФЗ)
4. Здійснення підприємницької діяльності з грубим порушенням умов, передбачених спеціальним дозволом (ліцензією), -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, в розмірі від чотирьох тисяч до п'яти тисяч рублів або адміністративне призупинення діяльності на строк до дев'яноста доби; на посадових осіб - від чотирьох тисяч до п'яти тисяч рублів; на юридичних осіб - від сорока тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів або адміністративне призупинення діяльності на строк до дев'яноста доби.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
(частина четверта введена Федеральним законом від 02.07.2005 N 80-ФЗ)
Примітка. Поняття грубого порушення встановлюється Урядом Російської Федерації щодо конкретного ліцензованого виду діяльності.
(Примітка введено Федеральним законом від 02.07.2005 N 80-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 14.1. Здійснення підприємницької діяльності без державної реєстрації або без спеціального дозволу (ліцензії)"
  1. Стаття 14.1. Здійснення підприємницької діяльності без державної реєстрації або без спеціального дозволу (ліцензії)
    1. Здійснення підприємницької діяльності без державної реєстрації як індивідуального підприємця або без державної реєстрації як юридичної особи - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від п'яти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці. 2. Здійснення підприємницької діяльності без спеціального дозволу (ліцензії), якщо
  2. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    Гарантії здійснення місцевого самоврядування в Російській Федерації визначаються і забезпечуються державою в особі федеральних і регіональних органів державної влади. Вони мають різноманітний характер і можуть бути об'єднані в дві основні групи: загальні гарантії місцевого самоврядування та спеціальні (юридичні) гарантії місцевого самоврядування. У статті 12 Конституції Російської
  3. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    Принципи виборчого права діляться на три групи. Перша включає вихідні принципи виборів як політико-правового інституту, другий - принципи організації виборів, третя - принципи правового становища громадян у сфері виборів. Вихідні принципи виборів конкретизуються в принципах другої і третьої групи. Вихідні принципи виборів. Вихідними для виборів є принципові положення, в
  4. § 4. Страхування
    Поняття, порядок і форма укладення договору страхування. Страхування являє собою систему відносин щодо захисту майнових інтересів громадян, підприємств, установ та організацій шляхом формування за рахунок сплачуваних ними внесків страхових фондів, призначених для відшкодування збитків і Комерційне право. Ч. I. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький
  5. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    Система і функції арбітражних судів. У судову систему Російської Федерації входять згідно Закону «Про судову систему Російської Федерації» спеціалізовані судові установи - Федеральні арбітражні суди. [1] У п. 2 ст. 118 Конституції Російської Федерації не виділено як самостійного виду судового процесу арбітражне судочинство. Отже, з точки зору
  6. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    Правове становище селянського (фермерського) господарства визначається нормами Цивільного кодексу РФ і спеціальним законодавчим актом - Законом РФ «Про селянське (фермерське) господарство» від 20 листопада 1990 р. ( в ред. від 1993 р.). В економічній структурі аграрного сектора селянські (фермерські) господарства займають скромне місце: на їхню частку припадає не більше 1% виробництва товарної
  7. § 1. Законодавство про оподаткування підприємців та поняття платника податків
    Законодавство про оподаткування підприємців. Правове регулювання податкового статусу підприємця в сучасній Росії являє собою складну систему правових актів федерального, регіонального та муніципального рівнів законодавства, далеко не вільну від недоліків. Такі явища, як прогалини і суперечливість притаманні не тільки всій системі податкового регулювання, а й
  8. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
    Права та обов'язки платників податків. Права платників податків передбачені в ст. 12 Закону «Про основи податкової системи в РФ». Серед них присутні права як процесуального (право знайомитися з актами податкових перевірок, робити пояснення щодо обчислення та сплати податків і за актами проведених перевірок), так і матеріального характеру (право на судову і адміністративну захист
  9. § 2 . Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    Відмінності органів місцевого самоврядування від органів влади державної чітко простежуються в Конституції Російської Федерації. таких виступають: по-перше, суб'єкт, який дані органи представляють і від імені якого здійснюють будь-які юридичні дії, по-друге, територіальні межі юрисдикції владних органів, по-третє, виняткові, їм одним притаманні особливості.
  10. СПИСОК
    Нормативні акти Конституція Російської Федерації від 12 грудня 1993 р. / / Російська газета. 1993. 25 грудня. N 237. Арбітражний процесуальний кодекс Російської Федерації. Федеральний закон від 24 липня 2002 р. N 95-ФЗ (в редакції Федеральних законів від 28 липня 2004 р . N 80-ФЗ, від 2 листопада 2004 р. N 127-ФЗ, від 31 березня 2005 р. N 25-ФЗ, від 27 грудня 2005 р. N 197-ФЗ) / / Збори законодавства