Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 14.1.1. Незаконні організація та проведення азартних ігор


(введена Федеральним законом від 20.07.2011 N 250-ФЗ)
1. Організація і (або) проведення азартних ігор з використанням грального обладнання поза гральної зони або з використанням інформаційно-телекомунікаційних мереж, в тому числі мережі "Інтернет", а також засобів зв'язку, у тому числі рухомого зв'язку, -
тягнуть за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох тисяч до п'яти тисяч рублів з конфіскацією грального обладнання; на посадових осіб - від тридцяти тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів з конфіскацією грального обладнання; на юридичних осіб - від семисот тисяч до одного мільйона рублів з конфіскацією грального обладнання.
2. Організація і (або) проведення азартних ігор без отриманого у встановленому порядку дозволу на здійснення діяльності з організації та проведення азартних ігор в гральній зоні, а одно провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор у букмекерських конторах і тоталізаторах без ліцензії -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двох тисяч до чотирьох тисяч рублів з конфіскацією грального обладнання; на посадових осіб - від тридцяти тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів з конфіскацією грального обладнання; на юридичних осіб - від п'ятисот тисяч до восьмисот тисяч рублів з конфіскацією грального обладнання.
3. Здійснення діяльності з організації та проведення азартних ігор в гральній зоні з порушенням умов, передбачених дозволом на здійснення діяльності з організації та проведення азартних ігор в гральній зоні, а одно провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор у букмекерських конторах і тоталізаторах з порушенням умов, передбачених ліцензією, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на юридичних осіб у розмірі від трьохсот тисяч до п'ятисот тисяч рублів.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 14.1.1. Незаконні організація та проведення азартних ігор "
  1. Глава XX. ДОГОВОРИ ПРО ІГРАХ І ПАРІ
    стаття все тієї ж голови (ст. 1967) виключає право сторони, що програла вимагати назад добровільно нею сплачене, якщо тільки виграла сторона не допустила обман або шахрайство. У Німецькому цивільному укладенні (ГГУ) розд. 19 кн. 2 "Зобов'язальне право" (первинне найменування розділу - "Ігри, парі" замінено тепер іншим - "Недосконалі зобов'язання") починається з § 762. В
  2. § 3. Позитивізм у філософії, науці, соціології
    стаття П. Лафарга *. * Лафарг П. Злочинність у Франції в 1840-1886 рр.. / / Кримінальне право і соціалізм / Под ред. М. Гернет. М., 1908. С. 1-56. У наші дні економічний напрямок в обгрунтуванні злочинності та інших девіантних проявів розвиває лауреат Нобелівської премії з економіки Г. Беккер і його послідовники *. * Детальніше див: Економічна теорія злочинної та правоохоронної
  3. § 2. Кореляція проступків і злочинів по дореволюційному російському праву
    статтях визначеним »(ст. 262 розд. IV« Про злочини і проступки проти порядку управління »Уложення про покарання). Найбільш суворі санкції були встановлені за наступні проступки: скликання загальних зборів лікарняної каси без встановленого письмового повідомлення підлягає влади або відновлення закритого законною владою зборів (ст. 292 Статуту про покарання); непокору посадовим
  4. § 11. Адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок
    статтях є й відмінності, особливо відчутні в їх архітектоніці: на відміну від ст. 158 КпАП, ст. 162 визначає і кваліфікує ознаки, що обтяжують відповідальність (наприклад, рецидив проступку - ч. 2, 3 даної статті). Рецидив дрібного хуліганства в будь-якому випадку буде розглядатися як обтяжливої ??відповідальність ознаки, хоча в ст. 158 КпАП безпосередньо це не передбачено (див.
  5. 2. Джерела кримінального права зарубіжних держав
    стаття була прийнята в якості поправки до Конституції Швейцарії в 1898 р. Згідно з цією нормою : "Союз має право законодавства з усіх питань кримінального права" * (661). Наприкінці XIX - початку XX в., незважаючи на наявність проекту К.Штоосса, було розроблено ще кілька проектів КК. В результаті проведеної законопроектної роботи всенародне обговорення общешвейцарского КК почалося тільки в
  6. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    незаконну. Серед необгрунтовано вводяться обмежень виборчого права: вказівка ??на необхідність володіння вищою освітою, багаторічним досвідом господарсько-управлінської діяльності для претендентів на посади голів муніципальних утворень і т.п. Гарантії принципу загального виборчого права. Законодавство передбачає ряд гарантій, покликаних забезпечити чітке
  7. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М., 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі « Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ »під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  8. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
    незаконних способів зменшення податкових виплат. Законними способами є вибір місця реєстрації юридичної особи, вибір організаційно-правової форми підприємництва, використання передбачених законом пільг, використання прогалин і суперечностей законодавства [1]. На практиці використовуються й інші прийоми податкового планування, хоча законність деяких з них викликає сумніви.
  9. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    незаконність, а й з будь-яких інших підстав, наприклад з причини їх неефективності, недоцільність і т.п. Це означає (враховуючи той факт, що невиконання делегованих повноважень - підстава відповідальності органу місцевого самоврядування), що орган місцевого самоврядування "вбудовується" в досить жорстку "зв'язку" з органами державної влади при реалізації державних
  10. § 5. Початкові підстави набуття права власності
    стаття потребує зміни за моделлю п. 4 ст. 218 ЦК. Доцільно закріпити в ст. 219 ГК норму про те, що право власності на об'єкт нерухомості виникає з моменту придбання ним ознак, зазначених у п. 1 ст. 130 ЦК. Це правило в найбільшій мірі відповідає інтересам власника і в той же час, як і у випадку з п. 4 ст. 218 ГК, потребують від нього зареєструвати право власності