Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 14.31.2. Маніпулювання цінами на оптовому і (або) роздрібних ринках електричної енергії (потужності)


(введена Федеральним законом від 06.12.2011 N 404-ФЗ)
1. Маніпулювання цінами на оптовому і (або) роздрібних ринках електричної енергії (потужності) учасниками оптового та (або) роздрібного ринків електричної енергії (потужності), які не займають домінуючого становища на відповідних ринках електричної енергії (потужності), -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від двадцяти тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів; на юридичних осіб - від п'ятисот тисяч до одного мільйона рублів.
2. Вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 цієї статті, посадовою особою, раніше підданим адміністративному покаранню за аналогічне адміністративне правопорушення, -
тягне дискваліфікацію на строк від одного року до трьох років.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 14.31.2. Маніпулювання цінами на оптовому і (або) роздрібних ринках електричної енергії (потужності) "
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. Ad hoc [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. Ad referendum [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A fortiori [а фортіорі] - тим більше 4. A posteriori [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A priori [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. Bona fide [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. Causa [кауза] -
  2. § 9. Адміністративні правопорушення в галузі торгівлі та фінансів
    Торгівля - галузь господарської діяльності, призначенням якої є забезпечення процесу переміщення товарів зі сфери виробництва в сферу споживання. Під фінансовими (фр. finance від СР-лат. Fmancia - дохід) відносинами слід розуміти суспільні відносини у сферах акумуляції та перерозподілу грошових коштів. За допомогою фінансової діяльності забезпечуються
  3. § 1. Загальна характеристика правового регулювання цін
    Поняття і види цін. Ціна - це грошове вираження вартості продукції, робіт, послуг. Різновидом ціни є тариф, який застосовується до певних послуг, наприклад, тариф вантажних перевезень, що визначає розцінки за відстань перевезення. У підприємницькій діяльності застосовуються різні види цін. Залежно від того, як визначаються ціни, вони поділяються на вільні та
  4. § 4. Договір енергопостачання
    Договір енергопостачання та кваліфікуючі його ознаки. За договором енергопостачання енергопостачальна організація зобов'язується подавати абоненту (споживачеві) через приєднану мережу енергію, а абонент зобов'язується оплачувати прийняту енергію, а також дотримуватися передбаченого договором режиму її споживання, забезпечувати безпеку експлуатації перебувають у його веденні енергетичних мереж і
  5. 1. Види договорів, що оформляють постачання електроенергією
    Прийняття Федерального закону "Про електроенергетику", що супроводжувалося зміною і доповненням правил про договір енергопостачання, що містяться в ЦК, внесло серйозні зміни в правове регулювання відносин, пов'язаних з реалізацією та придбанням електричної енергії. Зокрема, воно призвело до появи нових договірних форм, покликаних врегулювати відносини, пов'язані з реалізацією і
  6. 2. Договори, що укладаються на оптовому ринку електроенергії
    Проведена в Росії реформа електроенергетики передбачає формування вільного ринку електричної енергії, регульованого цілою системою договорів. Відносини, що складаються у сфері обігу електроенергії, диференціюються на: - оптовий ринок електричної енергії (потужності), під яким розуміється сфера обігу електричної енергії в рамках Єдиної енергетичної системи Росії в
  7. 3. Договори, що укладаються на роздрібних ринках електроенергії
    Суб'єктами роздрібних ринків електричної енергії є: - споживачі електричної енергії; - виробники електроенергії, які не мають права на участь в оптовому ринку; - енергозбутові організації; - гарантують постачальники; - територіальні мережеві організації, що здійснюють послуги з передачі електричної енергії; - суб'єкти оперативно-диспетчерського управління,
  8. Коментар до статті 14.6
    1. Див п. 2 коментарю до ст. 14.4. Державна цінова політика являє собою один з основних методів обмеження правомочностей суб'єктів приватного права - юридичних осіб і індивідуальних підприємців, які не наділених правомочностями юридичних осіб. Зазначені суб'єкти в цьому випадку не вправі завищувати або занижувати граничний рівень цін (тарифів, розцінок, ставок тощо), встановлених
  9. Коментар до статті 19.5
    1 . Законні розпорядження (постанови, подання) органів (посадових осіб), які здійснюють державний нагляд (контроль), обумовлені змістом їх повноважень, визначених законодавством РФ (див. коментар до ст. 19.4). Федеральними законами, іншими нормативними правовими актами, в тому числі і актами федеральних міністерств і відомств, визначаються види подназорних, підконтрольних
  10. Стаття 4.5. Давність притягнення до адміністративної відповідальності
    Федеральним законом від 21.11.2011 N 327-ФЗ з 1 січня 2013 року частка 1 статті 4.5 після слів "про ринок цінних паперів," буде доповнена словами "про клірингової діяльності, про організовані торгах, ". Федеральним законом від 21.07.2011 N 252-ФЗ з 1 вересня 2012 роки частина 1 статті 4.5 після слів "санітарно-епідеміологічного благополуччя населення," буде доповнена словами "про захист дітей від