Оплата праці керівників організацій, їх заступників і головних бухгалтерів в організаціях, що фінансуються з федерально-го бюджету, здійснюється в порядку і розмірах, визначених Урядом Російської Федерації, в організаціях, фінан-сіруемих з бюджету суб'єкта Російської Федерації, - органами державної влади відповідного суб'єкта Російської Феде-рації, а в організаціях, що фінансуються з місцевого бюджету, - органами місцевого самоврядування. Розміри оплати праці керівників інших організацій, їх заступників і головних бухгалтерів визначаються за згодою сторін трудового договору.
|
- Стаття 145. Оплата праці керівників організацій, їх заступників і головних бухгалтерів
Коментар до статті 1. Дана стаття згадує організації, що фінансуються з бюджету, в той час як ст. ст. 135 і 144 ТК вживають термін "державні та муніципальні установи". Очевидно, що маються на увазі одні й ті ж види юридичних осіб і було б доцільно навести в єдність термінологію, використовувану в гол. 21 ТК. 2. Оплата праці керівників, їх заступників і головних
- Стаття 181. Гарантії керівнику організації, його заступникам та головному бухгалтеру при розірванні трудового договору у зв'язку зі зміною власника майна організації
Коментар до статті 1. Розірвання трудового договору з керівником організації, його заступниками, головним бухгалтером у зв'язку зі зміною власника майна організації є самостійною підставою розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця (див. коментар. До п. 4 ч. 1 ст. 81). Право на розірвання трудового договору належить новому власнику майна організації
- Стаття 181. Гарантії керівнику організації, його заступникам та головному бухгалтеру при розірванні трудового договору у зв'язку зі зміною власника імущест-ва організації
(в ред. Федерального закону від 30.06.2006 N 90-ФЗ) У разі розірвання трудового договору з керівником організації, його заступниками і головним бухгалтером у зв'язку зі сме-ної власника майна організації новий власник зобов'язаний виплатити зазначеним працівникам компенсацію в розмірі не нижче трьох середніх місячних заробітків працівника. (В ред. Федерального закону від 30.06.2006 N
- Стаття 23.12. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці
1. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 5.27, статтями 5.28 - 5.34, 5.44 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор праці
- Стаття 181. Гарантії керівнику організації, його заступникам та головному бухгалтеру при розірванні трудового договору у зв'язку зі зміною власника майна організації
1. При зміні власника майна організації новий власник має право не пізніше трьох місяців з дня виникнення у нього права власності розірвати трудовий договір з керівником організації, його заступниками і головним бухгалтером (див. ч. 1 ст. 75 ТК). При розірванні трудового договору з керівником організації, його заступниками і головним бухгалтером у зв'язку зі зміною
- Стаття 145. Оплата праці керівників організацій, їх заступників і головних бухгалтерів
1. Стаття, що закріплює диференціацію правового регулювання оплати праці керівників організацій, їх заступників і головних бухгалтерів у бюджетних організаціях в залежності від рівня відповідного бюджету. 2. Частина 1 коментованої статті визначає органи, які встановлюють порядок і розміри оплати праці керівників бюджетних організацій відповідного рівня. 3.
- 2.7. Інші підстави звільнення з ініціативи роботодавця
Не розглянуто в попередніх розділах наступні підстави для звільнення працівників за п. 4 ч. 1 ст. 77 Трудового кодексу РФ з ініціативи роботодавця: - незадовільний результат випробування при прийнятті на роботу (ст. 71 Трудового кодексу РФ); - зміна власника майна організації (щодо керівника організації, його заступників та головного бухгалтера). Це підстава
- Коментар до статті 23.12
1. Статус федеральної інспекції праці визначено Положенням про зазначену інспекції, затвердженим Постановою Уряду РФ від 28 січня 2000 р. N 78. Згідно з Положенням федеральна інспекція праці - єдина федеральна централізована система державних органів, які здійснюють державний нагляд і контроль за дотриманням законодавства Російської Федерації про працю та охорону праці
- Коментар до статті 15.2
1. Відповідно до п. 41 Порядку ведення касових операцій у РФ, затвердженого рішенням Ради директорів ЦБ РФ від 22 вересня 1993 р. N 40, банки систематично перевіряють дотримання підприємствами вимог Порядку ведення касових операцій. Перевірка порядку ведення касових операцій в бюджетних організаціях здійснюється відповідними фінансовими органами. Про здійснення кредитними
- Стаття 23.12. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права
(в ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ) КонсультантПлюс: примітка. Відповідно до Федерального закону від 24.07.2009 N 213-ФЗ стаття 5.44 визнана такою, що втратила силу з 1 січня 2010 року. Питання адміністративної відповідальності за приховування страхового випадку регламентуються статтею 15.34 даного документа. 1. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює
- 2. Зміна власника
За основи п. 4 ч. 1 ст. 81 Трудового кодексу РФ при зміні власника майна організації трудові договори з ініціативи роботодавця можуть бути розірвані тільки з керівником організації, його заступниками і головним бухгалтером. Це підтверджено і в п. 32 Постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 17 березня 2004 р. N 2. Таким чином, при розірванні трудового договору у зв'язку зі
- Стаття 23.38. Органи морського транспорту
1. Органи морського транспорту розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 8.22, 8.23, 11.6, частиною 1 статті 11.7, статтями 11.8 - 11.11, частиною 1 статті 11.13, частиною 2 статті 11.14, статтями 11.15, 11.16, частинами 2, 3 і 5 статті 11.17 , пунктами 3 і 4 частини 1 та частиною 4 статті 11.18, частинами 1, 3 та 4 статті 11.19 справжнього Кодексу. 2. Розглядати справи про
- Стаття 361. Оскарження рішень державних інспекторів праці
Коментар до статті 1. Коментована стаття передбачає адміністративний і (або) судовий порядок оскарження рішень державних інспекторів праці. Адміністративний порядок передбачає подачу скарги вищестоящому по підпорядкованості особі чи органу. У ст. 361 уточнюється, що рішення державних інспекторів праці можуть бути оскаржені відповідному керівнику за підпорядкованістю,
- Стаття 23.30. Органи державного енергетичного нагляду
1. Органи державного енергетичного нагляду розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 7.19, 9.7 - 9.12, 11.20 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор Російської Федерації з енергетичного нагляду, його
- Стаття 23.13. Органи, які здійснюють функції по контролю і нагляду у сфері забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення
(в ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ) 1. Органи, які здійснюють функції по контролю і нагляду у сфері забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 6.3 - 6.7, частиною 2 статті 7.2 (в частині знищення або пошкодження знаків санітарних (гірничо-санітарних) зон і округів,
- Стаття 195. Залучення до дисциплінарної відпові-дальності керівника організації, керівника струк-турне підрозділи організації, їх заступників з вимогами представницького органу працівників
(в ред. Федерального закону від 30.06.2006 N 90-ФЗ) Роботодавець зобов'язаний розглянути заяву представницького органу працівників про порушення керівником організації, керів-водієм структурного підрозділу організації, їх заступниками трудового законодавства та інших актів, що містять норми трудового права, умов колективного договору, угоди і повідомити про результати його
- Стаття 281. Особливості регулювання праці чле-нів колегіального виконавчого органу організації
Федеральними законами, установчими документами організації на членів колегіального виконавчого органу організа-ції, які уклали трудовий договір, можуть поширюватися особливості регулювання праці, встановлені цією главою для керівника організації. Федеральними законами можуть встановлюватися інші особливості регулювання праці керівників організацій та членів
- Ухилення від сплати податків і (або) зборів з організа-ції (ст. 199 КК).
В цілому ознаки аналізованого складу злочину, збігаються з ознаками складу, передбаченого ст. 198 КК. Їх відмінність пов'язана лише з суб'єктом злочину і сумою несплачених податків і (або) зборів , що утворюють великий та особливо великий розміри. До зазначених в ст. 199 КК відносяться всі перелічені в ст. 11 НК РФ організації: юридичні особи, утворені відпо-відно до
|