Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 15.21. Неправомірне використання інсайдерської інформації


(в ред. Федерального закону від 27.07.2010 N 224-ФЗ)
Неправомірне використання інсайдерської інформації, якщо ця дія не містить кримінально караного діяння , -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох тисяч до п'яти тисяч рублів; на посадових осіб - від тридцяти тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів або дискваліфікацію на строк від одного року до двох років; на юридичних осіб - у розмірі суми зайвого доходу або суми збитків, яких громадянин, посадова особа або юридична особа уникли в результаті неправомірного використання інсайдерської інформації, але не менше семисот тисяч рублів.
Примітка. Зайвим доходом у цій статті та у статті 15.30 справжнього Кодексу визнається дохід, який визначається як різниця між доходом, який був отриманий в результаті незаконних дій, і доходом, який сформувався б без урахування незаконних дій, передбачених цією статтею.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 15.21. Неправомірне використання інсайдерської інформації "
  1. Стаття 3.5. Адміністративний штраф (в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
    статтями 14.40, 14.42 цього Кодексу, - п'яти мільйонів рублів, або може виражатися у величині, кратній: (в ред. Федерального закону від 28.12.2010 N 411-ФЗ) 1) вартості предмета адміністративного правопорушення на момент закінчення або припинення адміністративного правопорушення; 2) сумі несплачених і підлягають сплаті на момент закінчення або припинення адміністративного
  2. Стаття 4.5. Давність притягнення до адміністративної відповідальності
    статтями 14.9, 14.31, 14.31.1 - 14.33 цього Кодексу, починає обчислюватися з дня набрання чинності рішення комісії антимонопольного органу, яким встановлено факт порушення антимонопольного законодавства Російської Федерації. (Частина шоста введена Федеральним законом від 17.07.2009 N
  3. Стаття 15.35. Порушення вимог законодавства про протидію неправомірному використанню інсайдерської інформації та маніпулювання ринком
    інсайдерську інформацію, обов'язки з розкриття інсайдерської інформації, за винятком випадків, передбачених статтею 15.19 цього Кодексу, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від двадцяти тисяч до тридцяти тисяч рублів або дискваліфікацію на строк до одного року; на юридичних осіб - від п'ятисот тисяч до семисот тисяч рублів. 2. Невиконання або
  4. Стаття 28.7. Адміністративне розслідування
    стаття цього Кодексу або закону суб'єкта Російської Федерації, що передбачає адміністративну відповідальність за дане адміністративне правопорушення. При винесенні ухвали про порушення справи про адміністративне правопорушення та проведенні адміністративного розслідування фізичній особі чи законному представнику юридичної особи, щодо яких її винесено, а також іншим
  5. § 13. Інші форми безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі у його здійсненні.
    неправомірно розширює коло регульованих Федеральним законом "Про збори, мітинги, демонстрації, ходи і пікетування" правовідносин, більшість з яких не є предметом цього закону. Такі недоліки Федерального закону "Про збори, мітинги, демонстрації, ходи і пікетування "нерідко вводять в оману громадян, бажаючих провести якесь збори, в тому числі і для
  6. § 5. Форми державного контролю за місцевим самоврядуванням
    неправомірні акти органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб. Стаття 52 Федерального закону 1995 р. і аналогічна за змістом ст. 78 Федерального закону 2003 говорять про те, що рішення, прийняті шляхом прямого волевиявлення громадян, рішення і дії (бездіяльність) органів місцевого самоврядування та посадових осіб місцевого самоврядування можуть бути оскаржені до суду або арбітражного
  7. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  8. § 3. Основні інститути цивільного права зарубіжних держав
    неправомірно використаної торгової марки, вилучення і знищення товарів, що містять торговельну марку. Крім вищевказаних засобів правового захисту, підприємницька репутація також захищається позовом з ведення бізнесу під чужим ім'ям (passing off), який має загальне походження з законодавством про торгову марку, проте коли норми про торгову марку отримали законодавче закріплення,
  9. § 2. Захист нематеріальних благ
    неправомірних дій іншої особи, яке і має виступати зобов'язаною стороною на вимогу про захист честі, гідності та ділової репутації * (486). Суб'єктами права на захист виступають громадяни та юридичні особи, які вважають, що про них поширені ганьблять відомості, що не відповідають дійсності. Якщо постраждалі неповнолітні * (487) або недієздатні, реалізація їх інтересу в
  10. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
    стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження щодо цього. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ЦК), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила