Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 15.30. Маніпулювання ринком


(в ред. Федерального закону від 27.07.2010 N 224-ФЗ)
Маніпулювання ринком, якщо ця дія не містить кримінально караного діяння, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох тисяч до п'яти тисяч рублів; на посадових осіб - від тридцяти тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів або дискваліфікацію на строк від одного року до двох років; на юридичних осіб - у розмірі суми зайвого доходу або суми збитків, яких громадянин, посадова особа або юридична особа уникли в результаті маніпулювання ринком, але не менше семисот тисяч рублів.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 15.30. Маніпулювання ринком "
  1. Стаття 3.5. Адміністративний штраф (в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
    статтями 14.40, 14.42 цього Кодексу, - п'яти мільйонів рублів, або може виражатися у величині, кратній: (в ред. Федерального закону від 28.12.2010 N 411-ФЗ) 1) вартості предмета адміністративного правопорушення на момент закінчення або припинення адміністративного правопорушення; 2) сумі несплачених і підлягають сплаті на момент закінчення або припинення адміністративного
  2. Стаття 4.5. Давність притягнення до адміністративної відповідальності
    статтями 14.9, 14.31, 14.31.1 - 14.33 цього Кодексу, починає обчислюватися з дня набрання чинності рішення комісії антимонопольного органу, яким встановлено факт порушення антимонопольного законодавства Російської Федерації. (Частина шоста введена Федеральним законом від 17.07.2009 N
  3. Стаття 15.35. Порушення вимог законодавства про протидію неправомірному використанню інсайдерської інформації та маніпулювання ринком
    (введена Федеральним законом від 27.07 .2010 N 224-ФЗ) 1. Невиконання або неналежне виконання особою, зобов'язаним розкривати інсайдерську інформацію, обов'язки з розкриття інсайдерської інформації, за винятком випадків, передбачених статтею 15.19 цього Кодексу, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від двадцяти тисяч до тридцяти тисяч рублів або
  4. Стаття 28.7. Адміністративне розслідування
    стаття цього Кодексу або закону суб'єкта Російської Федерації, що передбачає адміністративну відповідальність за дане адміністративне правопорушення. При винесенні ухвали про порушення справи про адміністративне правопорушення та проведенні адміністративного розслідування фізичній особі чи законному представнику юридичної особи, щодо яких її винесено, а також іншим
  5. § 3. Державне регулювання ринку цінних паперів і саморегульовані організації професійних учасників ринку цінних паперів
    маніпулювання цінами на ринку цінних паперів, здійснення недобросовісної емісії, випуск в обіг цінних паперів, що не пройшли державну реєстрацію, професійну діяльність на ринку цінних паперів без ліцензії, факт недобросовісної реклами (ст. 51 Закону про ринок цінних паперів). Ці правопорушення є підставою для призупинення-новления незаконної діяльності, анулювання
  6. § 4. Право та інші соціальні норми
    статтях Конституції). Це спостерігається в діяльності як законодавчої, так і виконавчої влади. Адже закони, інші нормативні акти мають, як правило, не тільки економічне, але і політичне обгрунтування. Але між правовими і політичними нормами можуть бути і протиріччя. У політичній області є свої традиції, загальноприйняті правила, вимоги, принципи, еталони. Існує
  7. § 1. Тлумачення норм права: поняття і необхідність
    стаття про покарання (до семи років позбавлення волі) "за діяння, що суперечать інтересам Російської Федерації". А так як "інтереси Росії" - поняття невизначене і трактується по-різному, то за цим законом при бажанні можна було запроторити за грати будь-якого неугодного громадянина. Формулювання виявилася явно "каучукової". Особливе значення тлумачення набуває при зміні політичного ладу,
  8. Стаття 931. Страхування відповідальності за заподіяння шкоди
    стаття, в якій міститься докладна критика такого підходу. Потрібно також сподіватися, що з появою спорів, пов'язаних зі страхуванням відповідальності підприємств - джерел підвищеної небезпеки, і суди зрозуміють помилковість подібної позиції. Проте в даний час слід виходити з того, що судова практика перешкоджає страхувальнику вимагати від страховика виплати відшкодування потерпілому
  9. Стаття 967. Перестрахування
    стаття дає недвозначний позитивну відповідь на так поставлене питання. Звідси випливають відповіді і на інші питання. Так, законодавство визнає, що страхова виплата заподіює страховику шкоду. Так, законодавство визнає, що з правової точки зору ставлення з перестрахування є різновидом страхових відносин щодо захисту інтересів. Всі позитивні законодавчі системи в
  10. § 2. Міжнародно-правова охорона промислової власності
    ринком зразкам інших виробників, використання реклами з метою недопущення конкурентів на ринок, звернення до завуальованій рекламі і т.д. Вищесказане показує, що захист від недобросовісної конкуренції інших осіб з боку правовласників одночасно є і захистом споживача. У плані порівняльного правознавства норми держав, що стосуються недобросовісної конкуренції у