Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 16.15. Неподання до митного органу звітності та недотримання порядку ведення обліку


Неподання або несвоєчасне подання до митного органу звітності у випадках, передбачених митним законодавством, або недодержання встановленого порядку ведення обліку, а також подання недостовірної звітності -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від ста до двохсот мінімальних розмірів оплати праці.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 16.15. Неподання до митного органу звітності та недотримання порядку ведення обліку "
  1. § 2. Розрахунки і кредитування
    неподання документів, пов'язаних з обчисленням і Комерційне право. Ч. I. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1997. С. 325 сплатою податків ». Ці дії можуть бути оскаржені підприємцем в арбітражному суді. Забезпечуючи права власника рахунку, банк зберігає інформацію про фінансові операції своїх клієнтів в таємниці. Банківська таємниця -
  2. 3. Застава
    неподання заставодавцем документів і незабезпечення умов для перевірки наявності, кількості, стану та умов зберігання заставленого майна, що перебуває у заставодавця. Застава як акцессорное зобов'язання, що забезпечує основне зобов'язання, припиняється з припиненням цього основного зобов'язання. Крім зазначеного нормального порядку припинення заставного зобов'язання, ГК
  3. 13.3. Основні напрямки діяльності по боротьбі з митними правопорушеннями
    неподання до митного органу звітності та недотримання порядку ведення обліку (ст. 16.15); - порушення строків сплати податків і зборів, що підлягають сплаті у зв'язку з переміщенням товарів через митний кордон ^. 16.22); - придбання ввезених на митну територію Російської Федерації з порушенням митних правил товаріві (або) транспортних засобів (ст. 16.21) і в деяких інших
  4. Стаття 30. Державний нагляд за страховою діяльністю у Російській Федерації
    стаття більш докладно визначає функції та повноваження органу страхового нагляду, ніж відповідний підзаконний акт. --- Саппа РФ. 1993. N 17. Ст. 1464. СЗ РФ. 1998. N 26. Ст. 3078. СЗ РФ. 1998. N 11. Ст. 1288. § 2. До нормативних документів, виданим органом страхового нагляду, зокрема, відносяться: Умови ліцензування страхової діяльності на
  5. Коментар до статті 15.25
    неподання резидентом повного комплекту документів, необхідного відповідно з встановленим порядком, орган валютного контролю протягом одного місяця з дати подання резидентом заяви про видачу дозволу зобов'язаний запитати у нього відсутні документи, які повинні бути представлені резидентом не пізніше 10 днів з дати отримання запиту. Не пізніше двох місяців з дати подачі резидентом
  6. Коментар до статті 16.15
    неподання звітності; - несвоєчасне подання звітності; - подання недостовірної звітності; - недотримання порядку ведення обліку, - або в скоєнні сукупності таких діянь. У випадках, коли митні органи самостійно встановлюють обов'язок ведення обліку та подання звітності, застосування цієї статті не може бути визнано обгрунтованим. Конкретний
  7. § 1. Законодавство про оподаткування підприємців та поняття платника податків
    митних зборів, зміну ставок акцизу на нафту і додаткові заходи щодо забезпечення надходження доходів до федерального бюджету ». Відомі численні судові спори саме з приводу законності взі-травнем податків і рішення, прийняті на користь платників податків Так, арбітражних суд Санкт-Петербурга і Ленінградської області визнав незаконним взі-мание податку на інфраструктуру в
  8. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
    мито, платежі за природокористування (надрокористування, лісокористування, забруднення навколишнього природного середовища), податок на операції з цінними паперами, податки, службовці джерелами утворення дорожніх фондів, податок на майно , що у порядку спадкування або дарування, збір за використання слів «Росія» і «Російська Федерація» і утворених на їх основі слів і
  9. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  10. § 5. Початкові підстави набуття права власності
    стаття потребує зміни за моделлю п. 4 ст. 218 ГК. Доцільно закріпити в ст. 219 ГК норму про те, що право власності на об'єкт нерухомості виникає з моменту придбання ним ознак, зазначених у п. 1 ст. 130 ГК. Це правило в найбільшій мірі відповідає інтересам власника і в той же час, як і у випадку з п. 4 ст. 218 ГК, потребують від нього зареєструвати право власності