Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 172. Гарантії працівникам, обраним на виборні посади в державних органах, органах місцевого самоврядування

Коментар до статті 1. До виборним посадам в державних органах належать посади: Президента РФ, депутатів Державної Думи і законодавчих (представницьких) органів державної влади суб'єктів РФ, глав виконавчих органів державної влади суб'єктів РФ.
Федеральним законом від 12 лютого 2001 р. N 12-ФЗ "Про гарантії Президенту Російської Федерації, який припинив виконання своїх повноважень, і членам його сім'ї" (СЗ РФ. 2001. N 7. Ст. 617) встановлені правові, соціальні та інші гарантії Президенту РФ, який припинив виконання своїх повноважень у зв'язку із закінченням терміну його перебування на посаді або достроково у разі його відставки або стійкої нездатності за станом здоров'я здійснювати належні йому повноваження, і членам його сім'ї.
Термін повноважень депутата Державної Думи зараховується до стажу федеральної державної служби, до загального і безперервного трудового стажу або термін служби, стаж роботи за фахом. При цьому безперервний трудовий стаж зберігається за умови його надходження на роботу або на службу протягом 6 місяців після припинення повноважень депутата. Депутату, який працював - до обрання в Державну Думу - за трудовим договором, після припинення його повноважень надається попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) за попереднім місцем роботи або (за його згодою) в іншій організації (ст. 25 Федерального закону від 8 травня 1994 р. N 3-ФЗ "Про статус члена Ради Федерації і статус депутата Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації" / / Відомості Верховної. 1994. N 2. Ст. 74).
У разі розпуску Державної Думи у відповідності зі ст. 111 та ст. 117 Конституції РФ її депутати мають право на отримання одноразової грошової допомоги, рівного 3-кратному розміру щомісячної грошової винагороди на день припинення депутатських повноважень. Депутату Державної Думи (і проживають разом з ним членам його сім'ї), що знаходиться на день розпуску Державної Думи поза його постійного місця проживання, забезпечуються безкоштовний проїзд і безкоштовний провіз їх майна (у контейнерах загальною вагою до 10 т) до постійного місця проживання депутата. Депутату Державної Думи, який має трудовий стаж, рівний необхідному для призначення повної пенсії по старості (включаючи пенсії на пільгових умовах), повноваження якого припинені у зв'язку з розпуском Державної Думи, державна пенсія за його згодою призначається достроково, але не раніше ніж за 2 роки до встановленого пенсійного віку. При цьому він має право на щомісячну доплату до державної пенсії (ст. 26 Федерального закону від 8 травня 1994 р. N 3-ФЗ).
Депутат Державної Думи, не менше одного року виконував повноваження (за винятком громадянина, повноваження якого як депутата Державної Думи були припинені достроково у разі набрання законної сили обвинувальним вироком суду), має право на щомісячну доплату до державної пенсії, призначеної відповідно до Закону РФ від 20 листопада 1990, N 340-1 "Про державні пенсії в Російській Федерації" (Закон РФ від 20 листопада 1990, N 340-1 визнаний таким, що втратив силу Федеральним законом від 17 грудня 2001 р. N 173-ФЗ. З 1 січня 2002 р. Підставою виникнення та порядок реалізації права на пенсійне забезпечення регулюються Федеральними законами від 17 грудня 2001 р. N 173-ФЗ і від 15 грудня 2001 р. N 166-ФЗ) або достроково оформленої відповідно до Закону про зайнятість. Щомісячна доплата встановлюється в такому розмірі, щоб в сумі з державною пенсією вона становила: при виконанні повноважень депутата Державної Думи від одного року до 3 років - 55%, понад 3 років - 75% щомісячної грошової винагороди депутата. Щомісячна доплата до державної пенсії не встановлюється, якщо відповідно до законодавства РФ призначена пенсія за вислугу років або щомісячне довічне утримання чи встановлено додаткове довічне щомісячне матеріальне забезпечення або відповідно до законодавства суб'єктів РФ - щомісячна доплата до державної пенсії. Виплата щомісячної доплати до державної пенсії громадянину, що був депутатом Державної Думи, призупиняється при заміщенні ним державної посади Російської Федерації, державної посади суб'єкта РФ, посади державної цивільної служби або муніципальної посади муніципальної служби. Поновлення виплати щомісячної доплати до державної пенсії здійснюється відповідно до порядку, яким встановлюється така доплата (ст. 29 Федерального закону від 8 травня 1994 р. N 3-ФЗ).
2. Відповідно до ст. 1 Закону про мирових суддів порядок призначення (обрання) та діяльності світових суддів встановлюється законами суб'єктів РФ. У більшості з них світові судді призначаються, в деяких, наприклад в Республіці Саха (Якутія), Республіці Татарстан, їх обирають.
3. Повноваження судді припиняються рішенням кваліфікаційної колегії суддів при обранні судді до складу органу законодавчої (представницької) влади - федерального або суб'єкта РФ. Призупинення повноважень судді не припиняє виплату судді заробітної плати і не зменшує її розміру. Після закінчення терміну виборних повноважень рішення про поновлення повноважень судді приймає кваліфікаційна колегія суддів, їх що призупинила (ст. 13 Закону про статус суддів). Повноваження світового судді можуть бути припинені рішенням кваліфікаційної колегії суддів суб'єкта РФ у випадках і порядку, що встановлені Законом про статус суддів (ст. 8 Закону про мирових суддів).
4. Закони суб'єктів РФ, встановлюючи гарантії депутатам законодавчих (представницьких) органів державної влади, закріплюють, що депутату, який працює на постійній професійній основі:
надається після закінчення терміну його повноважень колишня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) за попереднім місцем роботи чи за його згодою на іншому підприємстві, в установі, організації (Закон Республіки Дагестан від 13 липня 1995 р. N 1 "Про статус депутатів Народних Зборів Республіки Дагестан", Закон Республіки Калмикія від 4 липня 2005 N 212-Ш-3 "Про статус депутата Народного Хурал (Парламенту) Республіки Калмикія", Закон Республіки Марій Ел від 15 лютого 1994 р. N 43-Ш "Про статус депутата Державних Зборів Республіки Марій Ел"); з працівником, прийнятим у порядку заміщення посади, займаної депутатом, укладається строковий трудовий договір, який розривається у разі повернення депутата на колишню роботу (Закон Республіки Марій Ел);
з моменту припинення повноважень депутата і до його працевлаштування за ним зберігається грошову винагороду, але не більше ніж за один рік (Закон Республіки Дагестан). Після закінчення терміну повноважень виплачується призначене йому грошову винагороду до влаштування на нове місце роботи протягом 3 місяців. Якщо на новому місці роботи зазначена особа отримує заробітну плату нижче розмірів колишньої, то йому проводиться доплата до рівня колишньої заробітної плати, але не більше 3 місяців з дня відходу з посади (Закон Курської області від 5 липня 1997 р. N 17-ЗКО "Про статус депутата Курської обласної Думи ") та ін;
час здійснення депутатом своїх повноважень зараховується йому в загальний трудовий стаж або термін служби, а також стаж роботи за фахом (Закони Курської області, Республіки Калмикія і др .). При цьому безперервний трудовий стаж зберігається за умови вступу депутата на роботу або службу протягом 6 місяців після припинення повноважень депутата (Закон Республіки Калмикія), протягом одного року після припинення депутатських повноважень (Закон Республіки Адигея від 6 липня 2007 р. N 103 "Про статус депутата Державної ради - Хасео Республіки Адигея ") та ін;
депутату, в т.ч. працює на професійній постійній основі, щомісяця з дня обрання виробляються компенсаційні виплати для відшкодування витрат, пов'язаних із здійсненням депутатської діяльності, в сумі 15 тис. руб. (Закон Республіки Комі від 27 грудня 2006 р. N 140-РЗ "Про статус депутата Державної Ради Республіки Комі").
Депутату, який працює на непостійній основі, звільненому від виконання основної роботи, на час здійснення депутатської діяльності, а також на час його роботи з виборцями виплачується за цей період: середній заробіток за основним місцем роботи або грошову винагороду , розмір якого визначається виходячи з грошової винагороди депутата, що працює на постійній професійній основі (Закон Республіки Дагестан); виплачується середній заробіток за весь період звільнення від роботи з розрахунку за останній місяць (Закон Республіки Марій Ел) та ін
5. У ряді випадків працівникам, обраним на виборну посаду, після закінчення терміну повноважень надаються гарантії працевлаштування, які виражаються в наданні: колишньої роботи (посади); рівноцінної роботи (посади) в тій же організації; рівноцінної роботи (посади) в іншій організації.
По закінченні терміну перебування в виборній посаді працівник вправі повернутися на колишнє місце роботи і роботодавець зобов'язаний надати йому колишню роботу (посаду). Слід зазначити, що на займану раніше посаду може бути запрошений працівник, з яким роботодавець укладає трудовий договір на невизначений термін. У цьому випадку він може запропонувати тільки рівноцінну роботу (посаду). У період перебування особи на виборній посаді в організації, де він працював, можуть відбутися структурні зміни, реорганізація юридичної особи, яка призвела до скорочення займаної ним раніше посади або робочого місця. У такій ситуації роботодавець при поверненні працівника також може надати йому тільки рівноцінну роботу (посаду).
Рівноцінною визнається робота (посада), відповідна колишньої по кваліфікації, умовами праці та її оплату, обсягом наданих у зв'язку з її виконанням пільг і переваг.
Очевидно, в даний час говорити про надання роботодавцем роботи (за згодою працівника) в іншій організації важко, оскільки відомості про вакантні посади (робочих місцях) сконцентровані у відділах зайнятості населення.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 172. Гарантії працівникам, обраним на виборні посади в державних органах, органах місцевого самоврядування "
  1. Стаття 41. Гарантії співробітнику поліції, обраному (призначеному) в законодавчий (представницький) або виконавчий орган державної влади або в орган місцевого самоврядування
    гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації "), а також час роботи в якості звільненого профспілкового працівника, на виборній посаді у виборному органі первинної профспілкової організації (ч. 2 ст. 375 ТК РФ, ч. 3 ст. 26 Федерального закону "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності"). 3. Про понятті "органи місцевого
  2. Стаття 171. Гарантії працівникам, обраним до профспілкових органів та комісії з трудових спорів
    грунтах працівникам, які входять до складу виборних колегіальних органів профспілкових організацій і не звільненим від основної роботи, див. коментар. до ст. 374. 2. Про гарантії звільненим профспілковим працівникам див. коментар. до ст. 375. 3. Про гарантії права на працю працівникам, є членами виборного профспілкового органу, див. коментар. до ст. 376. 4. Ряд гарантій працівникам, обраним до
  3. § 2. Муніципальна посаду. Муніципальний службовець.
    Обраних до складу зазначених органів у результаті муніципальних виборів; 2) інші муніципальні посади, що заміщаються шляхом укладення трудового договору. Дискримінація громадян Російської Федерації в доступі до муніципальної службі заборонена. Громадяни Російської Федерації мають рівний доступ до муніципальної службі незалежно від статі, раси, національності, мови, походження, майнового і
  4. 2. Участь профспілок в звільненні по даній основ
    працівників, які є членами профспілки, у зв'язку з невідповідністю займаній посаді проводиться з урахуванням мотивованої думки виборного органу первинної профспілкової організації відповідно до ст. 373 Трудового кодексу РФ. Крім того, за наявності профспілки при проведенні атестації до складу атестаційної комісії в обов'язковому порядку включається представник виборного органу
  5. Переклад працівника
    працівника. Перше, це переклад працівника на його прохання або за його згодою на роботу до іншого роботодавця. Друге, це переклад на виборну роботу (посаду). Для звільнення в порядку переведення до іншого роботодавця необхідна згода, виражене в письмовому вигляді, трьох осіб: роботодавця, працівника і майбутнього роботодавця, що запрошує працівника на роботу. Спочатку майбутній
  6. Коментар до статті 5.11
    гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації "забороняється проводити передвиборну агітацію, агітацію з питань референдуму, випускати і поширювати будь-які агітаційні матеріали: а) федеральним органам державної влади, органам державної влади суб'єктів Федерації, іншим державним органам, органам місцевого самоврядування, б)
  7. § 4. Статус депутата, члена виборного органу, виборного посадової особи місцевого самоврядування
    гарантій депутатської діяльності, матеріального забезпечення депутатів при роботі з виборцями, як правило, визначаються статутом муніципального освіти або регламентом представницького органу. Дострокове припинення повноважень депутата, члена виборного органу, виборного посадової особи місцевого самоврядування. Повноваження депутата, члена виборного органу місцевого самоврядування,
  8. Стаття 164. Поняття гарантій і компенсацій
      гарантій і компенсацій, наприклад у випадку здачі крові та її компонентів. Крім відшкодування витрат, понесених працівником, законодавством передбачена грошова компенсація моральної шкоди, заподіяної працівникові (ст. 237 ТК). 4. Федеральними законами передбачено виконання громадянами державних, громадських обов'язків, наприклад, згідно зі ст. 25.6 КоАП свідок зобов'язаний з'явитися за
  9. Стаття 31. Інші представники працівників
      працівників можуть брати участь у системі соціального партнерства лише в тому випадку, коли в організації немає первинних профспілкових організацій або жодна профспілкова організація не об'єднує більше половини працівників даного роботодавця і жодна з них не уповноважена представляти інтереси всіх працівників (див. коментар. до ст . ст. 30, 37). У зазначених випадках можливі два варіанти
  10. 9.6. Профспілка: поняття, основні риси, права та їх гарантії
      гарантії майнових прав профспілок; 2) гарантії працівникам, які входять до складу профспілкових органів і не звільненим від основної роботи; 3) гарантії звільненим профспілковим працівникам, обраним (делегованим) до профспілкових органів; 4) гарантії права на працю працівникам, є членами профспілкових органів; 5) обов'язки, що покладаються на роботодавця щодо створення
  11. Кадрова забезпеченість
      працівників, що заміщають муніципальні посади - 180 тис. чол. Укомплектованість штатів становить 97%. На жаль, через відносно низької заробітної плати структура кадрів в даний час далека від оптимальної. Працівники віком до 30 років складають лише 12%, тобто молодь - майбутня основа органів місцевого самоврядування становить дуже незначну частку. Працівники віком від 30 до
  12. Глава 9. ОРГАНІЗАЦІЯ МУНІЦИПАЛЬНИХ ВИБОРІВ
      працівники апарату органів місцевого самоврядування. У цій главі розглянуто організація виборів, які готуються і проводяться відповідно до виборчого
  13. 3. Необрання на посаду
      працівникам, з якими трудовий договір було укладено у зв'язку з обранням їх на посаду на певний термін (в тому числі за результатами конкурсу). Аби звільнення по даній підставі було визнано законним, важливо обзавестися документальним підтвердженням наступних фактів. По-перше, необхідно підтвердити, що працівник дійсно брав участь у виборах (конкурсі) на посаду і у зв'язку з
  14. 11.13. Муніципальні службовці
      гарантію муніципального утворення на час проходження муніципальної служби перебувають у його власності частки (пакети акцій) у статутному капіталі комерційних організацій в порядку, встановленому статутом муніципального освіти відповідно до федеральних законів і законами суб'єкта РФ. Муніципальному службовцю гарантуються: 1) умови роботи, що забезпечують виконання ним
  15. § 1. Поняття і принципи муніципальної служби.
      гарантій цивільних службовців і муніципальних службовців; співвідносності основних умов державного пенсійного забезпечення громадян, які проходили цивільну службу, і громадян, які проходили муніципальну службу, та їх сімей в разі втрати
  16. 11.1. Державна служба: поняття, категорії посад і принципи
      посади, що встановлюються Конституцією, федеральними законами для безпосереднього виконання повноважень федеральних державних органів; осіб, що заміщають посади, встановлюються конституціями, статутами, законами суб'єктів РФ для безпосереднього виконання повноважень державних органів суб'єктів РФ. Види державної служби: державна цивільна, військова,
© 2014-2022  yport.inf.ua