Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 22.2. Повноваження посадових осіб


(в ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ)
1. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені цим Кодексом, розглядають у межах своїх повноважень посадові особи, зазначені в главі 23 цього Кодексу.
2. Від імені органів, зазначених у пункті 3 частини 1 статті 22.1 цього Кодексу, розглядати справи про адміністративні правопорушення мають право:
1) керівники федеральних органів виконавчої влади, їх заступники;
2) керівники структурних підрозділів федеральних органів виконавчої влади, їх заступники;
3) керівники територіальних органів федеральних органів виконавчої влади, їх заступники;
4) керівники структурних підрозділів територіальних органів федеральних органів виконавчої влади, їх заступники;
5) інші посадові особи, які здійснюють відповідно до федеральними законами або нормативними правовими актами Президента Російської Федерації та Уряду Російської Федерації наглядові або контрольні функції.
3. Від імені органів, зазначених у пункті 4 частини 1 статті 22.1 цього Кодексу, розглядати справи про адміністративні правопорушення мають право начальники арештних будинків, виправних установ, слідчих ізоляторів та ізоляторів тимчасового тримання.
4. Від імені органів, зазначених у пункті 5 частини 1 статті 22.1 цього Кодексу, розглядати справи про адміністративні правопорушення мають право:
1) керівник федерального установи, що здійснює федеральний пробірний нагляд і державний контроль за виробництвом, витяганням, переробкою , використанням, обігом, обліком і зберіганням дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, його заступники;
2) керівники державних інспекцій пробірного нагляду та керівники інших структурних підрозділів федерального установи, що здійснює федеральний пробірний нагляд і державний контроль за виробництвом , витягом, переробкою, використанням, обігом, обліком і зберіганням дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, їх заступники (на територіях відповідних районів діяльності).
5. Від імені органів, зазначених у пункті 6 частини 1 статті 22.1 цього Кодексу, розглядати справи про адміністративні правопорушення мають право:
1) керівники органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, їх заступники;
2) уповноважені посадові особи органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації.
6. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені законами суб'єктів Російської Федерації, від імені органів, зазначених у пункті 3 частини 2 статті 22.1 цього Кодексу, розглядають уповноважені посадові особи органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації.
7. Посадові особи, уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення, мають цими повноваженнями в повному обсязі, якщо главою 23 цього Кодексу або законом суб'єкта Російської Федерації не встановлено інше.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 22.2. Повноваження посадових осіб "
  1. Стаття 22.2. Повноваження посадових осіб
    повноважень посадові особи, зазначені в главі 23 цього Кодексу, від імені органів, зазначених у пункті 3 частини 1 статті 22.1 цього Кодексу. Справи про адміністративні правопорушення від імені відповідних органів уповноважені розглядати: 1) керівники відповідних федеральних органів виконавчої влади, їх установ, їх заступники; 2) керівники структурних
  2. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    статтях даного Федерального закону, а також в інших федеральних законах. Під юридичними гарантіями місцевого самоврядування розуміються гарантії, закріплені в законодавстві. Основними з них є: 1. Заборона на обмеження прав місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування в Російській Федерації гарантується забороною на обмеження прав місцевого самоврядування, встановлених
  3. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    Повноважним на призначення виборів орган не виконує дану обов'язок. Принципи організації виборів. У числі принципів організації виборів організація - виборів виборчими комісіями, незалежними від державних, муніципальних органів, недержавних об'єднань. Тут же територіальний принцип, який полягає в проведенні виборів в рамках виборчих округів, дільниць. Ще
  4. § 1. Органи місцевого самоврядування: загальна характеристика
    повноваженнями щодо вирішення питань місцевого значення. Дане визначення базується на положеннях Конституції РФ: "місцеве самоврядування здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування" (ч. 2 ст. 130); "органи місцевого самоврядування самостійно управляють муніципальної власністю, формують ,
  5. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М. , 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі «Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ» під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  6. § 1 . Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 ( частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  7. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення відносяться і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  8. § 3. Визначення повноважень органів державної влади у сфері місцевого самоврядування
    повноважень, що належать самому муніципальному освіті, його населенню та органам місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування - це насамперед владне управління, вплив, що має в основі правову обумовленість (легітимність). По-друге, в системі місцевого самоврядування діють і органи державної влади, які також є суб'єктами місцевого самоврядування. Для
  9. § 5. Форми державного контролю за місцевим самоврядуванням
    повноваженнями. Цей контроль носить саме адміністративний характер, оскільки органи державної влада перевіряє не тільки законність, але і доцільність дій органів місцевого самоврядування при реалізації окремих державних повноважень. Можливість такого контролю прямо передбачена нормами Федерального закону 1995 Федеральний закон 2003 закріплює його в якості
  10. § 2 . Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    повноваження на всій території російської держави, а органи державної влади суб'єкта Російської Федерації - відповідно на території всього суб'єкта Російської Федерації. визнавав Конституцією Російської Федерації особливостями органів місцевого самоврядування є їх тісний зв'язок з населенням муніципальних утворень, невходження до системи органів державної влади та