Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 23.27. Органи рибоохорони


1. Органи рибоохорони розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 2 статті 7.2 (про знищення та про пошкодження знаків, встановлюваних користувачами тваринним світом або спеціально уповноваженими державними органами з охорони, контролю і регулювання використання об'єктів тваринного світу, віднесених до водних біологічних ресурсів, та середовища їх проживання, будівель та інших споруд, що належать зазначеним користувачам і органам), статтями 7.11, 8.33, статтею 8.34 (в частині адміністративних правопорушень, скоєних з біологічними колекціями, що містять об'єкти тваринного світу, що відносяться до водних біологічних ресурсів), статтями 8.35, 8.36, частинами 2 і 3 статті 8.37, статтею 8.38, а в частини адміністративних правопорушень, скоєних на судах та об'єктах промислового флоту, - статтею 11.6, частиною 1 статті 11.7, статтями 11.8 - 11.11, частиною 1 статті 11.13, статтями 11.15, 11.16, частиною 2 статті 11.17 справжнього Кодексу.
2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право:
1) керівник федерального органу виконавчої влади, уповноваженого в галузі охорони, відтворення рибних запасів і регулювання рибальства , його заступники;
2) керівники структурних підрозділів федерального органу виконавчої влади, уповноваженого в галузі охорони, відтворення рибних запасів і регулювання рибальства, їх заступники;
3) начальники державних адміністрацій морських рибних портів, їх заступники, капітани морських рибних портів, їх заступники, начальники портового нагляду, капітани портового нагляду, капітани портових пунктів, головні капітани промислових районів, начальники пожежних інспекцій органів охорони, відтворення рибних запасів і регулювання рибальства - про адміністративні правопорушення , скоєних на суднах промислового флоту;
4) начальники басейнових управлінь по охороні, відтворенню рибних запасів і регулюванню рибальства, їх заступники;
5) районні державні інспектори органів рибоохорони , старші державні інспектори органів рибоохорони.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 23.27. Органи рибоохорони "
  1. Стаття 257. Порушення правил охорони водних біологічних ресурсів Коментар до статті 257
    органи рибоохорони повинні негайно ставити до відома. Злочинне порушення правил охорони рибних запасів можуть утворити способи будівництва мостів і дамб, які ведуть до знищення або істотного скорочення рибних запасів (зв'язані зі знищенням нерестовищ, перешкоджанням проходу риби на нерест, наприклад), транспортування лісу по лісових річках великовантажними
  2. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    статтях даного Федерального закону, а також в інших федеральних законах. Під юридичними гарантіями місцевого самоврядування розуміються гарантії, закріплені в законодавстві. Основними з них є: 1. Заборона на обмеження прав місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування в Російській Федерації гарантується забороною на обмеження прав місцевого самоврядування, встановлених
  3. § 13. Інші форми безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі у його здійсненні.
    Органи державної влади та органи місцевого самоврядування покладено обов'язок надавати таку інформацію. Тому обов'язком держави є встановлення правових гарантій здійснення цього права. У ряді федеральних законів (наприклад, "Про інформацію, інформаційні технології та захист інформації") і указів Президента Російської Федерації містяться окремі положення,
  4. § 2. Наділення органів місцевого самоврядування окремими державними повноваженнями.
    Органи місцевого самоврядування можуть наділятися законом окремими державними повноваженнями з передачею необхідних для їх здійснення матеріальних і фінансових коштів, тобто даною статтею встановлено необхідні вимоги: наділення державними повноваженнями законом - форма правової регламентації; передача необхідних коштів для виконання державних повноважень як
  5. § 3. Політико-правові засади організації місцевої влади в УРСР
    органи місцевого управління повинні бути замінені обласними, губернськими, повітовими, районними та волосними Радами робітничих, солдатських, селянських і батрацьких депутатів. Вся країна повинна вкритися цілою мережею радянських організацій, які перебуватимуть у тісному організаційної залежності між собою. Кожна з цих організацій, аж до самої дрібної, цілком автономна у питаннях місцевого
  6. § 2. Місцеве самоврядування як основа конституційного ладу
    стаття 3, частини 1 і 2; статті 12 і 131, частина 1). Крім того, встановивши, що у разі, якщо населення відмовилося від реалізації на своїй території права на організацію місцевого самоврядування, на даній території здійснюється державна влада Курської області, законодавець Курської області виходив з можливості створення сільських та селищних органів державної влади. Тим часом в
  7. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    органи влади на території нашої країни. В даний час становище змінилося. У списки виборців на виборах до органів місцевого самоврядування, для участі у місцевому референдумі відповідно до міжнародних договорів РФ і відповідними їм федеральними законами, законами суб'єктів Федерації включаються іноземні громадяни, що відповідають іншим виборчим цензам і постійно або
  8. § 1. Органи місцевого самоврядування: загальна характеристика
    органи місцевого самоврядування "відноситься до числа конституційних. Він використовується в ст. Ст. 3, 12, 15, 24, 32, 40, 46, 97, 130, 131 , 132 Конституції РФ. Відповідно до ст. 2 Закону від 6 жовтня 2003 р. органи місцевого самоврядування - обираються безпосередньо населенням і (або) утворені представницьким органом муніципального освіти органи, наділені власними повноваженнями по
  9. § 4. Відповідальність органів, посадових осіб місцевого самоврядування перед фізичними та юридичними особами
    стаття говорить про незаконні дії (бездіяльності), під якими розуміються дії, що суперечать не тільки законам, а й іншим правовим актам. Види і форми подібних діянь вельми різноманітні. Це можуть бути різні накази, розпорядження, постанови, вказівки та інші владні приписи (не має значення, зроблені вони у письмовій або усній формі), які спрямовані громадянам та
  10. § 1 . Підряд
    органи чи інші організації, наділені держорганами правом розпоряджатися інвестиційними ресурсами. Поняття інвестиційних ресурсів передбачає інвестиції як у вигляді грошових коштів, так і у вигляді інших матеріальних ресурсів, наприклад, це можуть бути будівельні матеріали з державних ресурсів. Є суттєва особливість і в оплаті робіт, виконаних за державним контрактом: