Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 23.48. Федеральний антимонопольний орган, його територіальні органи


Федеральним законом від 06.12.2011 N 404-ФЗ, який набирає чинності після закінчення 30 днів після дня офіційного опублікування (опубліковано на Офіційному інтернет-порталі правової інформації http:/ / www.pravo.gov.ru - 07.12.2011), в частині 1 статті 23.48 слова "статтею 14.3, статтею 14.6 (за винятком адміністративних правопорушень у сфері державного регулювання тарифів), статтями 14.9" мають бути замінені словами "статтями 14.3, 14.9 ". Однак Федеральним законом від 06.12.2011 N 403-ФЗ, який набрав чинності після закінчення 10 днів після дня офіційного опублікування (опубліковано на Офіційному інтернет-порталі правової інформації http://www.pravo.gov.ru - 07.12.2011), слова "статтею 14.3" вже були замінені словами "статтями 9.21, 14.3", у зв'язку з ніж внесення змін Федеральним законом від 06.12.2011 N 404-ФЗ, є некоректним.
1. Федеральний антимонопольний орган, його територіальні органи розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 9.15, частинами 6 та 12 статті 9.16, статтями 9.21, 14.3, статтею 14.6 (за винятком адміністративних правопорушень у сфері державного регулювання тарифів), статтями 14.9, 14.31 - 14.33, 14.38, 14.40 - 14.42, частинами 2.1 - 2.7 статті 19.5, статтею 19.8 (в межах своїх повноважень), статтею 19.31 цього Кодексу.
(В ред. Федеральних законів від 27.07.2010 N 239-ФЗ, від 28.12.2010 N 411-ФЗ, від 06.12.2011 N 403-ФЗ)
2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право:
1) керівник федерального антимонопольного органу, його заступники;
2) керівники структурних підрозділів федерального антимонопольного органу, їх заступники, за винятком справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 14.3, 14.9, 14.31 - 14.33 цього Кодексу;
3) керівники територіальних органів федерального антимонопольного органу, їх заступники.
(Частина 2 в ред. Федерального закону від 06.12.2011 N 404-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 23.48. Федеральний антимонопольний орган, його територіальні органи"
  1. Стаття 23.48. Федеральний антимонопольний орган, його територіальні органи
    1. Федеральний антимонопольний орган, його територіальні органи розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 14.3, 14.6, частинами 1 і 2 статті 14.8, статтею 14.9, частиною 2 статті 19.5, статтею 19.8 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) керівник
  2. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    Принципи виборчого права діляться на три групи. Перша включає вихідні принципи виборів як політико-правового інституту, другий - принципи організації виборів, третя - принципи правового становища громадян у сфері виборів. Вихідні принципи виборів конкретизуються в принципах другої і третьої групи. Вихідні принципи виборів. Вихідними для виборів є принципові положення, в
  3. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    У російській правовій науці загальнотеоретичні аспекти проблеми компетенції досить детально розглянуті. І хоча в наукових роботах, присвячених цим питанням, мова йде, як правило, про компетенції державного органу, видається, що містяться в них положення і висновки про поняття, структуру компетенції цілком застосовні і до органів місцевого самоврядування, оскільки, незважаючи на те що
  4. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. Ad hoc [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. Ad referendum [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A fortiori [а фортіорі] - тим більше 4. A posteriori [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A priori [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. Bona fide [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. Causa [кауза] -
  5. 2. Свобода договорів
    Свобода договорів разом з рівністю учасників цивільних відносин і рядом інших принципів відноситься ст. 1 ГК до числа основних засад цивільного законодавства. Всі вони тісно пов'язані між собою. Немає сумнівів у тому, що свобода договорів перетвориться на фікцію, якщо тільки всі інші основні принципи не будуть реалізовані в цивільному законодавстві та практиці його застосування. Сенс
  6. 6. Обов'язкове укладення договорів
    Спеціальна стаття Цивільного кодексу (445) присвячена одному з варіантів формування договорів. Вже з її назви ("Укладення договору в обов'язковому порядку") видно, що вона являє собою виняток із загальних правил, які закріплюють автономію волі сторін при укладанні договорів. Як вже неодноразово зазначалося, в нашій країні протягом тривалого часу ситуація в цивільному
  7. 3. Особливості правового регулювання
    З введенням в дію частини другої Цивільного кодексу Російської Федерації (1 березня 1996) втратили силу всі численні типові договори і правила побутового прокату, а також інші підзаконні нормативні акти, прийняті в радянський період. Такий висновок випливає з аналізу ст. 625 ГК, що не допускає застосування до відносин, пов'язаних з прокатом майна, будь-яких інших правил крім тих,
  8. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 Перераховані в цій статті та інші обов'язки поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади виконують співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Порядок реалізації даного обов'язку врегульовано Інструкцією про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації
  9. Тема 3.3. Суб'єкти адміністративного права
    Загальне поняття суб'єкта адміністративного права Суб'єкт адміністративного права - це учасник суспільних відносин, що володіє певними правами і обов'язками, якими він наділений у зв'язку з необхідністю реалізації своїх життєвих потреб. В адміністративному праві його норми реалізуються громадянами, державними органами, громадськими об'єднаннями та іншими, які і є
  10. § 9. Адміністративні правопорушення в галузі торгівлі та фінансів
    Торгівля - галузь господарської діяльності, призначенням якої є забезпечення процесу переміщення товарів зі сфери виробництва в сферу споживання. Під фінансовими (фр. finance від СР-лат. Fmancia - дохід) відносинами слід розуміти суспільні відносини у сферах акумуляції та перерозподілу грошових коштів. За допомогою фінансової діяльності забезпечуються