Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 23.55. Органи, що здійснюють державний контроль за використанням і схоронністю житлового фонду незалежно від форми власності, дотриманням правил утримання спільного майна власників приміщень у багатоквартирному будинку, відповідністю житлових приміщень, якості, обсягу та порядку надання комунальних послуг встановленим вимогам


(в ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ)
1. Органи, що здійснюють державний контроль за використанням і схоронністю житлового фонду незалежно від форми власності, дотриманням правил утримання спільного майна власників приміщень у багатоквартирному будинку, відповідністю житлових приміщень, якості, обсягу та порядку надання комунальних послуг встановленим вимогам, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 7.21 - 7.23, частиною 1 статті 7.23.1, частинами 4 і 5 статті 9.16 цього Кодексу.
(В ред. Федеральних законів від 27.07.2010 N 239-ФЗ, від 06.12.2011 N 403-ФЗ)
2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право керівники органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, які здійснюють державний контроль за використанням і схоронністю житлового фонду незалежно від форми власності, дотриманням правил утримання спільного майна власників приміщень у багатоквартирному будинку, відповідністю житлових приміщень, якості, обсягу та порядку надання комунальних послуг встановленим вимогам, їх заступники.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 23.55. Органи, що здійснюють державний контроль за використанням і схоронністю житлового фонду незалежно від форми власності, дотриманням правил утримання спільного майна власників приміщень у багатоквартирному будинку, відповідністю житлових приміщень, якості, обсягу та порядку надання комунальних послуг встановленим вимогам "
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  2. § 4. Підстави виникнення житлових правовідносин
    стаття породжує ілюзію того, що право спільної часткової власності на спільне майно у багатоквартирному будинку виникає автоматично одночасно з набуттям по тому чи іншому підставі права власності на окреме житлове приміщення в будинку. Тим часом насправді цього статися в принципі не може, якщо взяти до уваги закріплення самим же ЦК та іншими законами вимоги,
  3. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  4. 6. Порядок укладення та форма договорів найму житлових приміщень
    стаття все ж не виключає того, що "дії, спрямовані на встановлення, зміну і припинення цивільних прав та обов'язків" не завжди є угодами. У цьому зв'язку можна послатися на ст. 8 ЦК, яка називає, крім угод, ще вісім підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, а серед них "акти державних органів і органів місцевого самоврядування, які
  5. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  6. Глава 15 . речових ЕФЕКТ КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ
    органи державної реєстрації не повинні брати на себе захист прав приватних осіб, у тому числі першого покупця, який має право вимагати виконання договору. Якщо він цього не робить, то тим менше підстав захищати його державному органу. По-друге, другий покупець позбавляється права на вимоги з договору, який після відмови в реєстрації виявляється неукладеним. По-третє
  7. Стаття 13. Права поліції
    стаття передбачає права поліції. У пояснювальній записці до проекту коментованого Закону зазначалося, що права поліції максимально конкретизовані; виключені деякі норми, що не мають чіткого юридичного змісту і дозволяють довільно (без необхідних підстав, належної процедури і дотримання певних термінів) обмежувати права громадян і організацій, а також які стосуються не
  8. 4. Злочини, що порушують загальні правила безпеки. Характеристика окремих видів злочинів проти громадської безпеки
    статтях Кримінального кодексу. Об'єкт злочину - сукупність суспільних відносин , що регламентують основи (корінні інтереси) забезпечення безпечних умов існування суспільства. З об'єктивної сторони тероризм, передбачений ст. 205 КК, відбувається тільки у вигляді дій, виражених у двох альтернативних формах: а) у скоєнні вибуху, підпалу або інших дій, що створюють небезпеку
  9. 3. Злочини, пов'язані з протидією суб'єктам управлінської діяльності по здійсненню їх функцій
    статтями про злочини проти особистості. Даний термін використовується крім ст. 317 ще в одній статті КК - 277 (посягання на життя державного чи громадського діяча). Передбачаючи в КК 1960 р. склад посягання на життя працівника міліції або народного дружинника у такій редакції, законодавець прагнув забезпечити підвищену охорону життя зазначених осіб, переносячи момент
  10. § 3. Політико-правові засади організації місцевої влади в УРСР
    органи місцевого управління повинні бути замінені обласними, губернськими, повітовими, районними та волосними Радами робітничих, солдатських, селянських і батрацьких депутатів. Вся країна повинна вкритися цілою мережею радянських організацій, які перебуватимуть у тісному організаційної залежності між собою. Кожна з цих організацій, аж до самої дрібної, цілком автономна у питаннях місцевого