Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 286. Перевищення посадових повноважень Коментар до статті 286 |
||
1. Об'єктивна сторона даного злочину полягає у вчиненні посадовою особою дій по службі, які, по-перше, явно виходять за межі його повноважень, по-друге, спричинили істотне порушення прав і законних інтересів громадян або організацій або охоронюваних законом інтересів суспільства чи держави, і, по-третє, ці дії знаходилися в причинному зв'язку з наслідками. При відмежуванні зловживання посадовими повноваженнями від їх перевищення слід враховувати, що в першому випадку посадова особа незаконно, всупереч інтересам служби використовує надані йому права і повноваження, а в другому - вчиняє дії, явно виходять за межі його службової компетенції, тобто такі дії, які належать до повноважень іншої посадової особи, або якщо вони могли бути вчинені самим посадовою особою тільки при наявності особливих обставин, зазначених у законі або підзаконному акті (вчинення дій при обгрунтованому ризику або з метою попередження більш значної шкоди без перевищення меж крайньої необхідності), а також дії, які ніхто і ні за яких обставин не має права вчинити (наприклад, перевищення заходів, необхідних для затримання особи, яка вчинила злочин, або вчинення протиправних дій, що виразилися в застосуванні насильства щодо підлеглого). Досконалі посадовою особою дії можуть бути визнані явно виходять за межі його повноважень у разі, коли таке перевищення було очевидним, безперечним для самого винного. 2. Стосовно до даного складу злочину під істотним порушенням прав і законних інтересів громадян або організацій або охоронюваних законом інтересів суспільства чи держави розуміються наслідки, пов'язані із заподіянням моральної, фізичної або майнової шкоди особистості, порушенням конституційних прав громадянина, порушенням нормальної роботи підприємства, установи, організації, яке призвело до тривалого перерви або призупиненню їх діяльності і т.п. Питання про суттєвості порушення зазначених прав та інтересів вирішується виходячи з конкретних обставин справи. 3. Для встановлення факту перевищення посадових повноважень слід в обов'язковому порядку з'ясовувати, яким законом або іншим нормативним правовим актом регламентовані повноваження посадової особи і в чому конкретно виразилося їх протиправне перевищення. Відсутність у відповідних процесуальних документах такого обгрунтування виключає відповідальність за ст. 286. 4. Перевищення посадових повноважень може мати місце як при здійсненні посадовою особою функцій представника влади, так і при виконанні ним організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій. У цьому полягає відмінність аналізованого складу злочину від інших кримінально караних діянь, також пов'язаних з перевищенням посадових повноважень (наприклад, примус до дачі показань, відповідальність за яке передбачена ст. 302 КК РФ). 5. Даний злочин скоюється тільки шляхом дії, причому як з прямим, так і з непрямим умислом. Мотиви перевищення посадових повноважень можуть бути різними (користь, кар'єризм, заздрість, вчинення незаконних дій у так званих "інтересах справи" або з метою створення видимості благополуччя і т.п.). 6. Відповідальність за кваліфіковані види перевищення посадових повноважень передбачена ч. ч. 2 і 3 ст. 286. Одним з таких видів є вчинення зазначених дій особою, яка займає державну посаду Російської Федерації чи державну посаду суб'єкта РФ, а також главою органу місцевого самоврядування. Підвищена відповідальність названих осіб за даний злочин передбачена як зважаючи самого характеру їх посадового становища і володіння широким колом повноважень, так і у зв'язку з тим, що перевищення цих повноважень загрожує істотним порушенням охоронюваних законом прав та інтересів великого числа громадян і організацій. 7. До іншого кваліфікованого увазі перевищення посадових повноважень (ч. 3 коментарів статті) закон відносить діяння, передбачені ч. ч. 1 і 2 ст. 286, якщо вони вчинені: із застосуванням насильства чи загрози його застосування; із застосуванням зброї або спеціальних засобів; із заподіянням тяжких наслідків. Під застосуванням насильства при перевищенні посадових повноважень мається на увазі як заподіяння громадянину фізичної шкоди (побої, катування, заподіяння іншої шкоди здоров'ю, обмеження волі), так і психічний вплив на нього, яке може виражатися в погрозах фізичної розправи з метою придушення волі потерпілого. Згідно ст. 1 Федерального закону від 13 грудня 1996 р. N 150-ФЗ "Про зброю" під зброєю слід розуміти пристрої та предмети, конструктивно призначені для ураження живої або іншої цілі, подачі сигналів. Відповідно до ст. 14 Закону РФ від 18 квітня 1991 р. N 1026-1 "Про міліцію" в якості спеціальних засобів можуть застосовуватися у передбачених законом випадках гумові палиці, сльозоточивий газ, наручники і т.д. Під застосуванням зброї або спеціальних засобів, пов'язаних з перевищенням посадових повноважень, розуміється використання їх з метою заподіяння як фізичної шкоди (постріл на поразку, удар рукояткою пістолета або гумовою палицею і т.д.), так і психічного впливу, коли використання зброї або спеціальних засобів представляло реальну загрозу життю або здоров'ю громадянина, наприклад постріл з вогнепальної зброї зроблено в безпосередній близькості від потерпілого, у якого були підстави вважати, що його життю і здоров'ю загрожувала реальна небезпека. Якщо протиправні дії посадової особи супроводжувалися лише демонстрацією зброї або спеціальних засобів і не представляли реальної загрози життю і здоров'ю громадянина, вчинене за наявності до того підстав може бути розцінене як перевищення посадових повноважень із погрозою застосування насильства (п . "а" ч. 3 ст. 286). Під заподіянням тяжких наслідків як одним з кваліфікуючих ознак перевищення посадових повноважень розуміються дії, що призвели, наприклад, до самогубства потерпілого, а також якщо їх результатом стали великі аварії, тривала дезорганізація роботи установи, організації, заподіяння їм матеріальної шкоди у великих розмірах і т.п. 8. Якщо перевищення посадових повноважень було пов'язане з умисним вбивством, вчинене слід кваліфікувати за сукупністю злочинів, передбачених п. "в" ч. 3 ст. 286 та ст. 105 КК РФ. 9. Певні труднощі викликає кваліфікація розглянутого діяння, якщо його наслідком стало заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю потерпілого. Представляється, що в цьому випадку правова оцінка скоєного залежатиме від конкретних обставин скоєння злочину. При цьому слід враховувати, що ч. 3 ст. 286 встановлює відповідальність за заподіяння будь-якої шкоди здоров'ю потерпілого, крім тяжкого, відповідальність за заподіяння якого передбачена ч. ч. 3 та 4 ст. 111 КК РФ. У цьому випадку діяння слід кваліфікувати за сукупністю злочинів, відповідальність за які передбачена відповідним пунктом (пунктами) ч. 3 ст. 286 і ч. 3 або 4 ст. 111 КК РФ. 10. У випадках, коли посадова особа вчиняє вбивство чи завдає тяжкий або середньої тяжкості шкоди здоров'ю при перевищенні меж необхідної оборони або при перевищенні заходів, необхідних для затримання особи, яка вчинила злочин, вчинене має кваліфікуватися лише за ст. 108 або тільки за ст. 114 КК РФ. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 286. Перевищення посадових повноважень Коментар до статті 286 " |
||
|