Коментар до статті 1. Районний коефіцієнт є показником відносного збільшення розміру заробітної плати, що вводиться з метою компенсації додаткових матеріальних та фізіологічних витрат, пов'язаних з роботою в несприятливих кліматичних умовах Крайньої Півночі і прирівняних місцевостей. 2. Відповідно до коментарів статтею розміри районних коефіцієнтів і порядок їх застосування визначаються Урядом РФ, проте в даний час такий нормативний правовий акт відсутній. До його прийняття розміри районних коефіцієнтів повинні визначатися нормативними правовими актами Союзу РСР, чинними у частині, що не суперечить Трудовому кодексу. Наприклад, районні коефіцієнти до заробітної плати працівників освіти, охорони здоров'я, житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування та інших галузей народного господарства, які безпосередньо обслуговують населення, зайнятих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, затверджені Постановою Держкомпраці СРСР і Президії ВЦРПС від 4 вересня 1964 N 380/П-18. Сьогодні відомості про розміри районних коефіцієнтів, що діють в районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях, для працівників невиробничих галузей містяться в інформаційному листі Департаменту з питань пенсійного забезпечення Мінпраці Росії від 9 червня 2003 р. N 1199-16, Департаменту доходів населення та рівня життя Мінпраці Росії від 19 травня 2003 р. N 670-9, Пенсійного фонду РФ від 9 червня 2003 р. N 25-23/5995 (Бюлетень Мінпраці Росії. 2003. N 9). При цьому найвищий коефіцієнт - 2,0 - застосовується на островах Північного Льодовитого океану і його морів (за винятком островів Білого моря і острови Діксон), в деяких місцевостях Республіки Саха (Якутія), в певних районах Сахалінської області, на території Чукотського автономного округу і в деяких інших районах. Найнижчий районний коефіцієнт - 1,15 - застосовується в Республіці Карелія, за винятком окремих районів, де він встановлений в більш високому розмірі. 3. Застосування районного коефіцієнта до заробітної плати працівників організацій, розташованих у районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях, починається з першого дня роботи в зазначених районах і місцевостях. 4. Нарахування районного коефіцієнта здійснюється на фактичну заробітну плату працівника, отриману ним у відповідному місяці (без урахування процентних надбавок, одноразових заохочувальних виплат, не передбачених системою оплати праці, матеріальної допомоги, а також персональних надбавок). 5. Застосування районного коефіцієнта не залежить від розміру та порядку встановлення тарифних ставок або окладів, надбавок, доплат, стимулюючих виплат, передбачених системою оплати праці, а також інших складових заробітної плати працівника. Його застосування можливе при будь-якій системі оплати праці. Введення нової системи оплати праці працівників федеральних бюджетних установ та федеральних державних органів саме по собі не передбачає скасування районного коефіцієнта, а також зміна його розмірів та порядку застосування. 6. Районний коефіцієнт не утворює нових тарифних ставок і окладів, тому в тих випадках, коли відповідно до законодавства певні виплати повинні проводитися тільки з розрахунку тарифної ставки або посадового окладу, він не повинен застосовуватися. 7. Районний коефіцієнт застосовується до заробітної плати всіх працівників, які уклали трудові договори про роботу на Крайній Півночі і прирівняних місцевостях, включаючи тимчасових і сезонних працівників, а також сумісників. 8. Розмір заробітку, на який нараховуються районні коефіцієнти, сьогодні не обмежений, що передбачено розпорядженням Уряду РРФСР від 26 грудня 1991 р. N 199-р, який скасував існуючі раніше обмеження. 9. Районний коефіцієнт не нараховується на заробітну плату працівників, відряджених на Крайню Північ і в прирівняні місцевості з районів, де районні коефіцієнти не застосовуються. Однак якщо за зазначеними працівниками за основним місцем роботи заробітна плата не зберігається, то оплата їх праці здійснюється за правилами, встановленими в організації, куди відряджено працівника. 10. Відповідно до ч. 2 коментованої статті органи державної влади суб'єктів РФ і органи місцевого самоврядування мають право встановлювати за рахунок коштів відповідних регіональних бюджетів та бюджетів муніципальних утворень більш високі розміри районних коефіцієнтів для організацій, що фінансуються з зазначених бюджетів. Законодавець суб'єкта РФ у відповідному нормативному правовому акті може визначити граничний розмір підвищення районного коефіцієнта, встановлюваного входять до складу суб'єкта РФ муніципальними утвореннями. Так, Законом Іркутської області від 30 листопада 2005 р. N 98-оз "Про розміри районного коефіцієнта до заробітної плати працівників організацій, що фінансуються з обласного бюджету, і граничному розмірі підвищення районного коефіцієнта до заробітної плати працівників організацій, що фінансуються з місцевих бюджетів, в Іркутській області "(Відомості ЗС Іркутській області. 2005. N 15) встановлено, що районний коефіцієнт до заробітної плати працівників зазначених організацій, розташованих у районах Крайньої Півночі, становить 1,7, в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, - 1,6 і 1,4, а в певних південних районах області - 1,3. При цьому зазначені розміри районного коефіцієнта є граничними розмірами підвищення районного коефіцієнта до заробітної плати працівників організацій, що фінансуються з місцевих бюджетів, що встановлюються входять до складу області муніципальними утвореннями.
|
- Стаття 315. Оплата праці
Коментар до статті Підвищені матеріальні та фізіологічні витрати сіверян, пов'язані з роботою і проживанням в несприятливих кліматичних умовах, компенсуються шляхом збільшення розмірів оплати їх праці, що забезпечується застосуванням районних коефіцієнтів і процентних надбавок до заробітної плати (див. коментар. до ст. ст. 316 і
- Стаття 285. Оплата праці осіб, які працюють за сумісництвом
Коментар до статті 1. При укладенні трудового договору про роботі за сумісництвом працівник і роботодавець вправі самі визначити умови оплати праці. При цьому умови оплати праці сумісників, які встановлюються залежно від відпрацьованого часу або виробітку, не можуть бути погіршені в порівнянні з встановленими ТК, законами, іншими нормативними правовими актами, колективним договором,
- Стаття 148. Оплата праці на роботах у місцевостях з особливими кліматичними умовами
Коментар до статті 1. До місцевостям з особливими кліматичними умовами відносяться місцевості, що погано впливають на організм людини : райони Крайньої Півночі; райони, прирівняні до районів Крайньої Півночі; високогірні райони; пустельні і безводні місцевості; віддалені місцевості. 2. Переліки районів Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостей були затверджені в 60 -
- Стаття 133.1. Встановлення розміру мінімальної заробітної плати в суб'єкті Російської Федерації
Коментар до статті 133.1. Стаття, що передбачає право соціальних партнерів, що діють на регіональному рівні, встановлювати мінімальний розмір оплати праці в суб'єкті РФ і визначає порядок укладення відповідного угоди, приєднання до нього та поширення угоди на роботодавців, які не брали участі в його укладанні. 2. Регіональна угода про
- Стаття 314. Трудовий стаж, необхідний для отримання гарантій і компенсацій
Коментар до статті 1. Реалізація особами, які працюють в районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях, права на отримання гарантій і компенсацій, передбачених трудовим законодавством, а також їх розмір залежать від тривалості спеціального трудового стажу, а саме стажу роботи в несприятливих кліматичних умовах Півночі. 2. До стажу роботи, що дає право на отримання
- Стаття 6. Матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з виконанням ними військового обов'язку або їх вступом на військову службу за контрактом
1. Відповідно до ст. 170 ТК РФ працівникам, які залучаються до виконання державних, у тому числі військових, обов'язків, надаються гарантії та пільги, передбачені законодавством. Зазначені гарантії передбачені ст. 6 коментованого Федерального закону. 2. Середній заробіток, витрати, пов'язані з наймом (піднайм) житла та оплатою проїзду від місця проживання (роботи, навчання) і
- Стаття 143. Тарифна система оплати праці
Коментар до статті 1 . Стаття, що дає поняття тарифної системи і називає всі її елементи. Вона в більшій частині носить характер норми-дефініції. 2. Тарифна система являє собою сукупність нормативів, за допомогою яких виробляється диференціація заробітної плати різних категорій працівників залежно від складності, інтенсивності, умов праці, природно-кліматичних
- Стаття 302. Гарантії і компенсації особам, які працюють вахтовим методом
Коментар до статті 1. Визначення розміру та порядку виплати надбавки за вахтовий метод роботи працівникам організацій, що фінансуються з бюджетів різних рівнів, здійснюється відповідними органами державної влади та місцевого самоврядування. 2. Розмір і порядок виплати надбавки за вахтовий метод роботи працівникам організацій, що фінансуються з федерального бюджету, визначені в
- § 3. Формування тарифної системи в сільськогосподарських організаціях
Трудовий кодекс РФ вперше законодавчо закріпив поняття, пов'язані з тарифними умовами оплати праці, які раніше розглядалися в літературу як суто економічні категорії. Внаслідок тарифна система диференціації оплати праці та її складові - тарифна сітка, тарифні ставки (посадові оклади), тарифні коефіцієнти - знайшли характер економіко-правової категорії.
- Стаття 197. Фіктивне банкрутство Коментар до статті 197
1. Об'єктивна сторона полягає у фіктивному банкрутстві, тобто в свідомо помилковому публічному оголошенні керівником або засновником (учасником) юридичної особи про неспроможність даної юридичної особи, а також індивідуальним підприємцем про неспроможність, якщо це діяння заподіяло великий збиток. Особа, оголосило себе неспроможним , насправді має бути
- Стаття 255. Відпустки по вагітності та пологах
Коментар до статті 1. Тривалість відпустки по вагітності та пологах для окремих категорій жінок збільшена. Так , жінкам, які зазнали впливу радіації внаслідок чорнобильської катастрофи, які постійно проживають (працюючим) на території зони проживання з правом на відселення, а також жінкам, які постійно проживають (працюючим) у зоні відселення до їх переселення в інші райони,
- Стаття 256. Відпустки для догляду за дитиною
Коментар до статті 1. Відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею віку 3 років надаються за заявою жінок повністю або частково в межах установленого строку і оформляються наказом (розпорядженням) роботодавця. Якщо жінка бажає перервати відпустку і вийти на роботу, то вона повинна подати про це заяву. Її вихід на роботу також оформляється наказом чи розпорядженням
- Стаття 271. Оплата праці працівників у віці до вісімнадцяти років при скороченій тривалості щоденної роботи
Коментар до статті 1. Положення ст. 271 не гарантують працівникам віком до 18 років оплату праці при скороченій тривалості робочого часу в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при нормальної тривалості. 2. При погодинній системі оплати праці заробітна плата неповнолітнім працівникам виплачується на підставі встановлених тарифних ставок,
- Коментар до статті 5.41
1. Відповідно до Федерального закону від 12 січня 1996 р. N 8-ФЗ "Про поховання та похоронну справу" під похованням розуміються обрядові дії з поховання тіла (останків) людини після його смерті відповідно до звичаями і традиціями, що не суперечать санітарним і іншим вимогам. Поховання може здійснюватися шляхом перекази тіла (останків) померлого землі (поховання в могилу,
|