Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 7.23. Порушення нормативів забезпечення населення комунальними послугами


Порушення нормативного рівня або режиму забезпечення населення комунальними послугами -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від п'ятдесяти до ста мінімальних розмірів оплати праці.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 7.23. Порушення нормативів забезпечення населення комунальними послугами "
  1. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  2. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  3. СПИСОК
    стаття / / Місцеве самоврядування в Російській Федерації: Зб. нормативних актів. М., 1998. Лаптєва Л.Є. Земські установи в Росії. М., 1993. Ларькина А.П. Органи територіального громадського самоврядування. Саранськ, 1993. Легорнев С. Муніципальна власність як основа реального самоврядування / / Житлове та комунальне господарство. 1993. N 1. Лексин В.М., Швецов О.М. Держава і
  4. § 2. Елементи договору оренди
    порушенням цієї вимоги, є нікчемними (ст . 18 зазначеного Закону). Наприклад, підприємство не має права - навіть за згодою власника - здати в оренду обладнання, якщо в результаті цього буде припинена або суттєво припинена його основна виробнича діяльність * (167). В умовах ринкової економіки подібний дамоклів меч нікчемності договорів оренди зважаючи вельми
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ЦК вирішуються лише найзагальніші питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  6. § 3. Окремі джерела муніципального права
    порушеннях, Федеральний закон від 12 червня 2002 р . "Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації". --- СЗ РФ. 2002. N 24. Ст. 2253; 2004. N 33. Ст. 3368. Закон від 6 жовтня 2003 р. передбачає прийняття законів, що встановлюють порядок наділення органів місцевого самоврядування державними
  7. § 2 . Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення відносяться і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  8. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    порушенням ст. 12 Конституції і законодавства Російської Федерації. Колегія зазначила, що згідно з п. п. 2, 3 ст. 53 Статуту Іркутської області відносини органів державної влади області та органів місцевого самоврядування будуються на принципах співпраці та самостійності у вирішенні питань власної компетенції; органи державної влади області за погодженням з органами
  9. § 1. Економічна основа місцевого самоврядування
    порушеннях і п. 15 ст. 5 названого Федерального закону створення адміністративних комісій та прийняття законів про адміністративні правопорушення з питань, пов'язаних із здійсненням місцевого самоврядування, віднесено до повноважень органів державної влади суб'єктів Російської Федерації. Отже, повноваження, пов'язані зі створенням адміністративних комісій, є державними
  10. § 2. Право приватної власності громадян на окремі об'єкти
    порушенням і тягне застосування передбачених у законі санкцій. Земельна ділянка може бути конфіскована у громадянина на підставі рішення суду у вигляді санкції за правопорушення. У разі виникнення надзвичайних обставин земельна ділянка може підлягати реквізиції, тобто тимчасового вилучення у власника публічними органами з метою захисту прав та інтересів громадян, організацій,