Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 8.8. Використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, невиконання обов'язків щодо приведення земель у стан, придатний для використання за цільовим призначенням


(в ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ)
1. Використання земельної ділянки не за цільовим призначенням відповідно до його приналежністю до тієї чи іншої категорії земель і дозволеним використанням або невикористання земельної ділянки, призначеної для сільськогосподарського виробництва або житлового чи іншого будівництва, у зазначених цілях протягом терміну, встановленого федеральним законом, за винятком випадку , передбаченого частиною 1.1 цієї статті, -
(в ред. Федерального закону від 29.12.2010 N 435-ФЗ)
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот рублів; на посадових осіб - від двох тисяч до трьох тисяч рублів; на юридичних осіб - від сорока тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів.
1.1. Невикористання земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення, оборот якого регулюється Федеральним законом від 24 липня 2002 року N 101-ФЗ "Про обіг земель сільськогосподарського призначення", для ведення сільськогосподарського виробництва або здійснення іншої пов'язаної із сільськогосподарським виробництвом діяльності протягом терміну, встановленого зазначеним Законом , -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двох тисяч до п'яти тисяч рублів; на посадових осіб - від чотирьох тисяч до шести тисяч рублів; на юридичних осіб - від вісімдесяти тисяч до ста тисяч рублів .
(Частина 1.1 введена Федеральним законом від 29.12.2010 N 435-ФЗ)
2. Невиконання або несвоєчасне виконання обов'язків щодо приведення земель у стан, придатний для використання за цільовим призначенням, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двох тисяч до двох тисяч п'ятисот рублів; на посадових осіб - від чотирьох тисяч до п'яти тисяч рублів; на юридичних осіб - від сімдесяти тисяч до ста тисяч рублів.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 8.8. Використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, невиконання обов'язків щодо приведення земель у стан, придатний для використання за цільовим призначенням "
  1. § 4. Підстави виникнення житлових правовідносин
    стаття породжує ілюзію того, що право спільної часткової власності на спільне майно у багатоквартирному будинку виникає автоматично одночасно з набуттям по тому чи іншому підставі права власності на окреме житлове приміщення в будинку. Тим часом насправді цього статися в принципі не може, якщо взяти до уваги закріплення самим же ЦК та іншими законами вимоги,
  2. 3. Застава
    використання раніше вельми популярних способів забезпечення виконання зобов'язань, наприклад, таких, як неустойка, втрачає практичний сенс. Справді, звідки контрагенту за договором, який не має коштів у кількості, достатній для сплати боргу, взяти гроші для сплати штрафу або пені? У цьому сенсі заставу володіє безперечними перевагами. По-перше, договір застави
  3. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  4. 2.2. Адміністративна відповідальність
    стаття встановлює відповідальність за невиконання або несвоєчасне виконання обов'язків з рекультивації земель при здійсненні наступних дій: - розробці родовищ корисних копалин, включаючи загальнопоширені корисні копалини; - здійсненні будівельних, меліоративних, вишукувальних та інших робіт, в тому числі робіт, здійснюваних для внутрішньогосподарських або
  5. 7.2. Види юридичної відповідальності за порушення законодавства про захист прав споживачів. Загальна характеристика окремих видів відповідальності
    стаття (ст. 5), яка називається "Права та обов'язки виробника (виконавця, продавця) в області встановлення терміну служби, терміну придатності товару (роботи), а також гарантійного терміну на товар (роботу) ". Відповідно до зазначеної статті термін служби - це період, протягом якого виробник (виконавець) зобов'язується забезпечувати споживачеві можливість використання товару (роботи) по
  6. Коментар до статті 8.7
    використанні і транспортуванні, які спричинили заподіяння шкоди здоров'ю людини або навколишньому середовищу, є правовою підставою для припинення оренди земельної ділянки з ініціативи орендодавця. Відповідно до п. 2, 3 ст. 38 Федерального закону "Про охорону навколишнього середовища" забороняється введення в експлуатацію будинків, будівель, споруд та інших об'єктів без завершення передбачених
  7. 3. Злочини, що посягають на встановлений порядок здійснення підприємницької діяльності
    статтями. Об'єктивна сторона злочину полягає у легалізації (відмиванні) грошових коштів або іншого майна, придбаних іншими особами злочинним шляхом. Легалізація (відмивання) визначена в ст. 3 Федерального закону від 7 серпня 2001 р. "Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" як "надання правомірного вигляду володінню, користуванню або розпорядженню
  8. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    використання такої термінології може бути лише умовним. В господарстві не проводяться збори: законодавство говорить тільки про угоди (договорах) між учасниками господарства, ніде не згадуючи ні про протоколи, ні про рішення зборів. Вступ до склад господарства ніяк не формалізована законодавством. Представляється, що в разі спору слід керуватися даними про фактичне участь
  9. § 1. Економічна основа місцевого самоврядування
    використання, його інвентаризацію, аудит і т.п., на сьогоднішній день недостатньо розвинений в більшості муніципальних утворень. Його реалізація також нерозривно пов'язана з виданням правових актів, але не нормативних, ухваленням яких, за справедливим думку багатьох учених, зайво "захоплено" місцеве самоврядування, а правозастосовних. Цьому методу надолужити в даний час приділяти
  10. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а