Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінально -процесуальне право → 
« Попередня Наступна »
А.В. Діамантів. КОМЕНТАР ДО Кримінально-виконавчого кодексу РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 19. Контроль органів державної влади

Коментар до статті 19
1. За діяльністю установ і органів, що виконують покарання, контроль здійснюють виключно федеральні органи державної влади. Органи державної влади суб'єктів Російської Федерації, органи місцевого самоврядування повноваженнями контролю не володіють.
Відповідно до ст. 10 Конституції РФ державна влада в Україні здійснюється на основі поділу на законодавчу, виконавчу і судову. Питання про судовий контроль, якому присвячена самостійна стаття ДВК РФ, буде розглянуто нижче. Тут же піде мова про контроль з боку виконавчої та законодавчої влади.
У ст. 11 Конституції РФ зазначено, що державну владу в Російській Федерації здійснюють Президент Російської Федерації, Федеральне Збори (Рада Федерації і Державна Дума), Уряд Російської Федерації, суди Російської Федерації.
2. Повноваження Президента РФ визначені у ст. 80 Конституції РФ. Зокрема, в ній йдеться і про те, що Президент визначає основні напрями внутрішньої політики держави, до якої належить і кримінально-виконавча політика. Крім того, Президент забезпечує, в тому числі і шляхом контролю, узгоджене функціонування і взаємодію органів державної влади, до яких належать і органи, які здійснюють управління установами та органами, які виконують кримінальні покарання. І нарешті, Президент має право доручити відповідним органам і посадовим особам провести перевірку діяльності установ і органів у сфері виконання покарань.
Саме за цими напрямками здійснюється реалізація повноважень Президента з контролю діяльності установ і органів, які виконують покарання.
3. Законодавча влада в Російській Федерації здійснюється Федеральним Зборами, що складається з двох палат: Ради Федерації та Державної Думи. Контрольні функції зазначені палати здійснюють шляхом проведення парламентських розслідувань. Для цього формуються тимчасові парламентські комісії, які після завершення розслідування розпускаються.
Члени Ради Федерації і депутати Державної Думи володіють досить широкими повноваженнями, що дозволяють їм здійснювати дієвий контроль за діяльністю органів виконавчої влади, в тому числі і за діяльністю установ і органів, які виконують покарання. Серед прав, наданих зазначеним особам Федеральним законом від 8 травня 1994 р. N 3-ФЗ "Про статус члена Ради Федерації і статус депутата Державної Думи", можна виділити внесення парламентського запиту, звернення до відповідних посадових осіб з вимогою вжити заходів щодо негайного припинення обнаружившегося порушення прав громадян, поводження з питань до членів Уряду та ін Запитувана членами Ради Федерації і депутатами Державної Думи в межах їх компетенції інформація повинна бути надана в обов'язковому порядку.
4. З позиції здійснення контролю органів державної влади за діяльністю установ і органів, що виконують покарання, важливу роль слід відвести Уповноваженому з прав людини в Російській Федерації.
Відповідно до Федеральним конституційним законом від 26 лютого 1997 р. N 1-ФКЗ "Про Уповноваженого з прав людини в Російській Федерації" Уповноважений розглядає скарги громадян Російської Федерації і знаходяться на території Російської Федерації іноземних громадян і осіб без громадянства, у тому числі на рішення або дії (бездіяльність) державних органів, органів місцевого самоврядування, посадових осіб, державних службовців.
Скарги, адресовані Уповноваженому особами, які перебувають у місцях примусового утримання, перегляду адміністрацією місць примусового утримання не підлягають і протягом 24 годин направляються Уповноваженому.
За наявності інформації про масові або грубих порушеннях прав і свобод громадян або у випадках, що мають особливе громадське значення або пов'язаних з необхідністю захисту інтересів осіб, не здатних самостійно використовувати правові засоби захисту, Уповноважений має право прийняти за власною ініціативи відповідних заходів в межах своєї компетенції.
При проведенні перевірки за скаргою Уповноважений має право:
1) безперешкодно відвідувати всі органи державної влади, органи місцевого самоврядування, бути присутнім на засіданнях їх колегіальних органів, а також безперешкодно відвідувати підприємства, установи та організації незалежно від організаційно-правових форм і форм власності, військові частини, громадські об'єднання;
2) запитувати та одержувати від державних органів, органів місцевого самоврядування, посадових осіб та державних службовців відомості, документи і матеріали, необхідні для розгляду скарги;
3) отримувати пояснення посадових осіб та державних службовців, виключаючи суддів, з питань, що підлягають з'ясуванню в ході розгляду скарги;
4) проводити самостійно або спільно з компетентними державними органами, посадовими особами та державними службовцями перевірку діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування та посадових осіб;
5) доручати компетентним державним установам проведення експертних досліджень та підготовку висновків з питань, що підлягають з'ясуванню в ході розгляду скарги;
6) знайомитися з кримінальними, цивільними справами і справами про адміністративні правопорушення, рішення (вироки) по яких набрали законної сили, а також з припиненими виробництвом справами і матеріалами, за якими відмовлено в порушенні кримінальних справ.
З питань своєї діяльності Уповноважений користується правом невідкладного прийому керівниками та іншими посадовими особами розташованих на території Російської Федерації органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від організаційно-правових форм і форм власності , керівниками громадських об'єднань, особами начальницького складу Збройних Сил Російської Федерації, інших військ і військових формувань, адміністрацією місць примусового утримання.
Права, що надаються Законом Уповноваженому з прав людини, дозволяють йому досить ефективно здійснювати контроль за діяльністю установ і органів, що виконують покарання, сприяти захисту прав і законних інтересів, засуджених, які відбувають покарання, та осіб, які утримуються в слідчих ізоляторах.
5. Здійснення контролю за діяльністю установ і органів, що виконують покарання, має місце і з боку Уряду Російської Федерації.
Відповідно до ст. 114 Конституції РФ Уряд РФ здійснює заходи щодо забезпечення законності, прав і свобод громадян, охорони власності і громадського порядку, боротьбі зі злочинністю. У рамках цієї функції реалізуються і повноваження контролю у сфері виконання покарань. З питань, пов'язаних з виконанням покарань, Уряд РФ видає постанови і розпорядження, забезпечує їх виконання.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 19. Контроль органів державної влади "
  1. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    статтях даного Федерального закону, а також в інших федеральних законах. Під юридичними гарантіями місцевого самоврядування розуміються гарантії, закріплені в законодавстві. Основними з них є: 1. Заборона на обмеження прав місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування в Російській Федерації гарантується забороною на обмеження прав місцевого самоврядування, встановлених
  2. § 2. Наділення органів місцевого самоврядування окремими державними повноваженнями.
    Контролю за здійсненням окремих державних повноважень, переданих органам місцевого самоврядування, і найменування органів, що здійснюють зазначений контроль; 7) умови та порядок припинення здійснення органами місцевого самоврядування переданих їм окремих державних повноважень. Положення федеральних законів, законів суб'єктів Російської Федерації, що передбачають
  3. § 3. Політико-правові засади організації місцевої влади в УРСР
    контролювали на своїй території діяльність місцевих Рад. Обласні та губернські з'їзди Рад, їх виконкоми володіли, крім того, правом скасування рішень місцевих Рад. Виборчим правом користувалися громадяни РРФСР, які досягли до дня виборів 18 років. Більшовики сповідували жорстко класовий підхід. Тому позбавлені були виборчого права особи, що вдаються до найманої праці з метою
  4. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    контролю за волевиявленням виборця. Смислове наповнення принципу таємного голосування таке: дійсно вільне, усвідомлене волевиявлення місцевого співтовариства в цілому можливо тільки тоді, коли дійсно вільним буде волевиявлення кожного виборця, а це неможливо без огорожі останнього від зовнішнього впливу, у тому числі в момент голосування, в момент остаточного
  5. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М., 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі «Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ» під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  6. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    контрольно-інспекційних служб. Комерційне право. Ч. II. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1998. С. 344 Система органів державного управління АПК була визначена постановою Уряду РФ від 28 грудня 1991 р. № 81 «Про реформування системи державного управління агропромисловим комплексом Російської Федерації» [1]. Основним
  7. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  8. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення належать і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  9. § 3. Визначення повноважень органів державної влади у сфері місцевого самоврядування
    контроль за їх дотриманням. Як вже було зазначено вище, існує правова невизначеність у питанні про те, що слід вважати загальними принципами організації місцевого самоврядування. Федеральний закон 2003 робить спробу вирішити цю проблему: в п. 1 ст. 5 встановлено, що загальні принципи організації місцевого самоврядування встановлюються тільки даним Федеральним законом. Але таке рішення
  10. § 5. Форми державного контролю за місцевим самоврядуванням
    контроль, що означає перевірку не тільки законності, а й доцільності дій (рішень) підконтрольних суб'єктів, за його діяльністю неможливий, так як він означав би пряме адміністративне підпорядкування органів місцевого самоврядування органам державної влади. Існує єдиний виняток з цього правила - контроль, здійснюваний при наділення органів місцевого самоврядування