Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 19. Контроль органів державної влади |
||
1. За діяльністю установ і органів, що виконують покарання, контроль здійснюють виключно федеральні органи державної влади. Органи державної влади суб'єктів Російської Федерації, органи місцевого самоврядування повноваженнями контролю не володіють. Відповідно до ст. 10 Конституції РФ державна влада в Україні здійснюється на основі поділу на законодавчу, виконавчу і судову. Питання про судовий контроль, якому присвячена самостійна стаття ДВК РФ, буде розглянуто нижче. Тут же піде мова про контроль з боку виконавчої та законодавчої влади. У ст. 11 Конституції РФ зазначено, що державну владу в Російській Федерації здійснюють Президент Російської Федерації, Федеральне Збори (Рада Федерації і Державна Дума), Уряд Російської Федерації, суди Російської Федерації. 2. Повноваження Президента РФ визначені у ст. 80 Конституції РФ. Зокрема, в ній йдеться і про те, що Президент визначає основні напрями внутрішньої політики держави, до якої належить і кримінально-виконавча політика. Крім того, Президент забезпечує, в тому числі і шляхом контролю, узгоджене функціонування і взаємодію органів державної влади, до яких належать і органи, які здійснюють управління установами та органами, які виконують кримінальні покарання. І нарешті, Президент має право доручити відповідним органам і посадовим особам провести перевірку діяльності установ і органів у сфері виконання покарань. Саме за цими напрямками здійснюється реалізація повноважень Президента з контролю діяльності установ і органів, які виконують покарання. 3. Законодавча влада в Російській Федерації здійснюється Федеральним Зборами, що складається з двох палат: Ради Федерації та Державної Думи. Контрольні функції зазначені палати здійснюють шляхом проведення парламентських розслідувань. Для цього формуються тимчасові парламентські комісії, які після завершення розслідування розпускаються. Члени Ради Федерації і депутати Державної Думи володіють досить широкими повноваженнями, що дозволяють їм здійснювати дієвий контроль за діяльністю органів виконавчої влади, в тому числі і за діяльністю установ і органів, які виконують покарання. Серед прав, наданих зазначеним особам Федеральним законом від 8 травня 1994 р. N 3-ФЗ "Про статус члена Ради Федерації і статус депутата Державної Думи", можна виділити внесення парламентського запиту, звернення до відповідних посадових осіб з вимогою вжити заходів щодо негайного припинення обнаружившегося порушення прав громадян, поводження з питань до членів Уряду та ін Запитувана членами Ради Федерації і депутатами Державної Думи в межах їх компетенції інформація повинна бути надана в обов'язковому порядку. 4. З позиції здійснення контролю органів державної влади за діяльністю установ і органів, що виконують покарання, важливу роль слід відвести Уповноваженому з прав людини в Російській Федерації. Відповідно до Федеральним конституційним законом від 26 лютого 1997 р. N 1-ФКЗ "Про Уповноваженого з прав людини в Російській Федерації" Уповноважений розглядає скарги громадян Російської Федерації і знаходяться на території Російської Федерації іноземних громадян і осіб без громадянства, у тому числі на рішення або дії (бездіяльність) державних органів, органів місцевого самоврядування, посадових осіб, державних службовців. Скарги, адресовані Уповноваженому особами, які перебувають у місцях примусового утримання, перегляду адміністрацією місць примусового утримання не підлягають і протягом 24 годин направляються Уповноваженому. За наявності інформації про масові або грубих порушеннях прав і свобод громадян або у випадках, що мають особливе громадське значення або пов'язаних з необхідністю захисту інтересів осіб, не здатних самостійно використовувати правові засоби захисту, Уповноважений має право прийняти за власною ініціативи відповідних заходів в межах своєї компетенції. При проведенні перевірки за скаргою Уповноважений має право: 1) безперешкодно відвідувати всі органи державної влади, органи місцевого самоврядування, бути присутнім на засіданнях їх колегіальних органів, а також безперешкодно відвідувати підприємства, установи та організації незалежно від організаційно-правових форм і форм власності, військові частини, громадські об'єднання; 2) запитувати та одержувати від державних органів, органів місцевого самоврядування, посадових осіб та державних службовців відомості, документи і матеріали, необхідні для розгляду скарги; 3) отримувати пояснення посадових осіб та державних службовців, виключаючи суддів, з питань, що підлягають з'ясуванню в ході розгляду скарги; 4) проводити самостійно або спільно з компетентними державними органами, посадовими особами та державними службовцями перевірку діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування та посадових осіб; 5) доручати компетентним державним установам проведення експертних досліджень та підготовку висновків з питань, що підлягають з'ясуванню в ході розгляду скарги; 6) знайомитися з кримінальними, цивільними справами і справами про адміністративні правопорушення, рішення (вироки) по яких набрали законної сили, а також з припиненими виробництвом справами і матеріалами, за якими відмовлено в порушенні кримінальних справ. З питань своєї діяльності Уповноважений користується правом невідкладного прийому керівниками та іншими посадовими особами розташованих на території Російської Федерації органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від організаційно-правових форм і форм власності , керівниками громадських об'єднань, особами начальницького складу Збройних Сил Російської Федерації, інших військ і військових формувань, адміністрацією місць примусового утримання. Права, що надаються Законом Уповноваженому з прав людини, дозволяють йому досить ефективно здійснювати контроль за діяльністю установ і органів, що виконують покарання, сприяти захисту прав і законних інтересів, засуджених, які відбувають покарання, та осіб, які утримуються в слідчих ізоляторах. 5. Здійснення контролю за діяльністю установ і органів, що виконують покарання, має місце і з боку Уряду Російської Федерації. Відповідно до ст. 114 Конституції РФ Уряд РФ здійснює заходи щодо забезпечення законності, прав і свобод громадян, охорони власності і громадського порядку, боротьбі зі злочинністю. У рамках цієї функції реалізуються і повноваження контролю у сфері виконання покарань. З питань, пов'язаних з виконанням покарань, Уряд РФ видає постанови і розпорядження, забезпечує їх виконання. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 19. Контроль органів державної влади " |
||
|