Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону від 7 серпня 2001 р. N 115-ФЗ "Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму", 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 7.1. Права й обов'язки інших осіб

1-2. У коментованій статті передбачено права і закріплені обов'язки інших осіб, ніж перелічені в ст. 5 коментованого Закону організації, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном. В якості таких "інших" осіб у коментованій статті названі адвокати, нотаріуси та особи, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері надання юридичних або бухгалтерських послуг (тобто організації та індивідуальні підприємці). Дана стаття введена Федеральним законом від 28 липня 2004 р. N 88-ФЗ, авторами проекту якого зазначалося, що розширення переліку суб'єктів, що представляють інформацію в уповноважений орган, за рахунок зазначених осіб передбачено з урахуванням нової редакції Сорока рекомендацій Групи розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (ФАТФ).
Адвокатом відповідно до п. 1 ст. 2 Федерального закону від 31 травня 2002 р. N 63-ФЗ "Про адвокатську діяльність і адвокатуру в Російській Федерації" (в ред. Федерального закону від 20 грудня 2004 р. N 163-ФЗ) * (172) є особа, яка отримала в установленому названим Законом порядку статус адвоката і право здійснювати адвокатську діяльність; адвокат є незалежним професійним радником з правових питань; адвокат не має права вступати в трудові відносини як працівника, за винятком наукової, викладацької та іншої творчої діяльності, а також займати державні посади РФ, державні посади суб'єктів РФ, посади державної служби та муніципальні посади.
Згідно ч. 1 ст. 2 Основ законодавства РФ про нотаріат від 11 лютого 1993 р. N 4462-1 * (173) на посаду нотаріуса в Росії призначається в порядку, встановленому названими Основами, громадянин РФ, який має вищу юридичну освіту, пройшов стажування терміном не менше одного року в державній нотаріальній конторі або у нотаріуса, що займається приватною практикою, склав кваліфікаційний іспит, який має ліцензію на право нотаріальної діяльності.
Відповідно до п. 1 коментованої статті на адвокатів, нотаріусів та осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері надання юридичних або бухгалтерських послуг, поширюються вимоги щодо ідентифікації клієнтів, організації внутрішнього контролю, фіксування та зберігання інформації , встановлені підпунктом 1 п. 1, пунктами 2 і 4 ст. 7 коментованого Закону.
При цьому в п. 1 коментованої статті передбачено, що зазначені обов'язки покладаються на адвокатів, нотаріусів та осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері надання юридичних або бухгалтерських послуг, тільки в тих випадках, коли вони готують або здійснюють від імені або за дорученням свого клієнта наступні операції з грошовими коштами або іншим майном:
угоди з нерухомим майном;
управління грошовими коштами, цінними паперами чи іншим майном клієнта ;
управління банківськими рахунками або рахунками цінних паперів;
залучення грошових коштів для створення організацій, забезпечення їх діяльності чи управління ними;
створення організацій, забезпечення їх діяльності чи управління ними, а також купівлю-продаж організацій.
Як встановлено в п. 2 даної статті, за наявності у адвоката, нотаріуса, особи, яка здійснює підприємницьку діяльність у сфері надання юридичних або бухгалтерських послуг, будь-яких підстав вважати, що зазначені угоди або фінансові операції здійснюються або можуть бути здійснені в цілях легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, вони зобов'язані повідомити про це уповноважений орган.
У зазначеній нормі також передбачено, що адвокат і нотаріус має право передати таку інформацію як самостійно, так і через відповідно адвокатську і нотаріальну палати за наявності у цих палат угоди про взаємодію з уповноваженим органом. Дане положення деталізовано в акті Уряду РФ, виданому на підставі п. 3 коментованої статті (див. нижче).
В рамках дачі рекомендацій про застосування законодавства РФ про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму в ході здійснення аудиторської діяльності Мінфіном Росії направлялися листи від 13 квітня 2009 р. N 07 - 03-32/520 "Про застосування законодавства РФ про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму в ході здійснення аудиторської діяльності" * (174), від 14 травня 2009 р. N 07-03-32/687 "Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму при наданні аудиторських послуг" * (175) і від 10 липня 2009 р. N 07-03-32/1024 "Про встановлення та дотриманні аудиторськими організаціями та індивідуальними аудиторами правил внутрішнього контролю якості роботи "* (176).
Як зазначалося в п. 3 інформаційного листа Банку Росії від 21 лютого 2005 р. N 7 "Узагальнення практики застосування Федерального закону" Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму " , кредитні організації не зобов'язані направляти до уповноваженого органу відомості про операції, зазначених у коментованій статті; водночас такий обов'язок у кредитних організацій виникає, коли в результаті застосування правил внутрішнього "протіволегалізаціонного" контролю кредитна організація приходить до висновку, що проведена операція є підозрілою , і приймає рішення про направлення про неї відомостей до уповноваженого органу.
Вище йшлося (див. коментар. до ст. 7 Закону), що наказом Росфінмоніторингу від 8 травня 2009 р. N 103 затверджено Рекомендації по розробці критеріїв виявлення і визначення ознак незвичайних угод. Названі Рекомендації містять основні критерії виявлення і ознаки незвичайних угод, які рекомендується враховувати при розробці правил внутрішнього контролю, здійснюваного з метою протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном (за винятком кредитних організацій), перерахованими в ст. 5 коментованого Закону, а також іншими особами, зазначеними в коментованій статті, з урахуванням специфіки виду діяльності організацій (інших осіб). Там же зазначено, що крім основних критеріїв виявлення і ознак незвичайних угод, перерахованих в даних Рекомендаціях, при розробці правил внутрішнього контролю вищевказаними організаціями (іншими особами) використовуються додаткові критерії виявлення і ознаки незвичайних угод, розроблені з урахуванням особливостей діяльності конкретної організації (іншої особи).
3. У пункті 3 коментованої статті федеральний законодавець делегував Уряду РФ повноваження щодо встановлення порядку передачі адвокатами, нотаріусами, особами, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері надання юридичних або бухгалтерських послуг, інформації про угоди або фінансових операціях, зазначених у п. 2 даної статті .
На підставі даної норми видано постанову Уряду РФ від 16 лютого 2005 р. N 82, якою затверджено Положення про порядок передачі інформації в Федеральну службу з фінансового моніторингу адвокатами, нотаріусами та особами, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері надання юридичних або бухгалтерських послуг * (177). Назване Положення передбачає наступне:
дане Положення регулює порядок передачі в Росфінмоніторинг інформації про угоди або фінансових операціях, зазначених у п. 2 коментованої статті (п. 1);
адвокати, нотаріуси та особи (організації та індивідуальні підприємці), які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері надання юридичних або бухгалтерських послуг, за наявності у них будь-яких підстав вважати, що угоди або фінансові операції, зазначені в п. 1 коментарів статті, здійснюються або можуть бути здійснені в цілях легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, повідомляють про це Росфінмоніторинг. Адвокати та нотаріуси вправі передати інформацію про таких угодах або фінансові операції своїх клієнтів як самостійно, так і через адвокатську і нотаріальну палати за наявності у цих палат угоди про взаємодію з Росфінмоніторингу (п. 2);
інформація, зазначена в п. 2 даного Положення, представляється в Росфінмоніторинг не пізніше робочого дня, наступного за днем виявлення відповідної операції (угоди). Інформація представляється у вигляді письмового документа на паперовому носії, підписаного відповідно адвокатом, нотаріусом, індивідуальним підприємцем, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері надання юридичних або бухгалтерських послуг, або уповноваженою особою організації, що здійснює діяльність у зазначеній сфері, та завіреного печаткою (за її наявності), або у вигляді електронного документа, підписаного з використанням у встановленому порядку електронного цифрового підпису. Захист інформації при її передачі в Росфінмоніторинг здійснює власник інформаційних ресурсів відповідно до законодавства РФ (п. 3);
в документ, вказаний у п. 3 даного Положення, включаються такі відомості: а) відомості, необхідні для ідентифікації клієнта, б) вид операції (угоди) та підстави її здійснення; в) дата здійснення операції (угоди) і сума, на яку вона здійснена; г) обставини, що послужили підставою вважати, що операція (угода) клієнта здійснюється або може бути здійснена з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму (п. 4);
єдиний формат подання інформації, зазначеної в п. 2 даного Положення, форма кодування і переліки (довідники) кодів, що підлягають використанню при її поданні, а також канали зв'язку для передачі інформації визначаються Росфінмоніторингу (п. 5).
Як говорилося вище (див. коментар. до ст. 7 Закону), наказом Росфінмоніторингу від 5 жовтня 2009 р. N 245 затверджено Інструкцію про подання у Федеральну службу з фінансового моніторингу інформації, передбаченої Федеральним законом від 7 серпня 2001 N 115-ФЗ "Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму". Названа Інструкція видана в т.ч. і на підставі викладеного п. 5 Положення, затв. постановою Уряду РФ від 16 лютого 2005 р. N 82.
Слід зазначити, що Федеральною нотаріальною палатою 24 серпня 2009 затверджено Рекомендації щодо організації виконання нотаріусами вимог законодавства про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму * (178). У названому документі згадується Угода про співробітництво Федеральної служби з фінансового моніторингу та Федеральної нотаріальної палати від 12 липня 2007 р. N 01-1-13/10.
4. Пункт 4 коментованої статті аналогічно пункту 6 ст. 7 коментованого Закону встановлює заборону розголошення адвокатом та адвокатську палатою, нотаріусом та нотаріальною палатою, особами, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері надання юридичних або бухгалтерських послуг, факту передачі в уповноважений орган інформації, зазначеної в п. 2 даної статті . Зрозуміло, ця заборона означає неприпустимість повідомлення про факт передачі в уповноважений орган інформації, насамперед, тим особам, щодо яких передано інформацію.
5. У пункті 5 коментованої статті передбачено вилучення з закріпленої в п . 2 даної статті обов'язку передавати відповідну інформацію до уповноваженого органу. Згідно розглянутій нормі цей обов'язок не стосується відомостей, на які поширюються вимоги законодавства РФ про дотримання адвокатської таємниці.
Правовий режим адвокатської таємниці визначено в ст. 8 Федерального закону "Про адвокатську діяльність і адвокатуру в Російській Федерації":
адвокатською таємницею є будь-які відомості, пов'язані з наданням адвокатом юридичної допомоги своєму довірителю (п. 1);
адвокат не може бути викликаний і допитаний як свідок про обставини, які стали йому відомими у зв'язку зі зверненням до нього за юридичною допомогою або в зв'язку з її наданням (п. 2);
проведення оперативно- розшукових заходів та слідчих дій щодо адвоката (в т.ч. в житлових і службових приміщеннях, що використовуються ним для здійснення адвокатської діяльності) допускається лише на підставі судового рішення. Отримані в ході оперативно-розшукових заходів або слідчих дій (в т.ч. після призупинення або припинення статусу адвоката) відомості, предмети і документи можуть бути використані як докази обвинувачення тільки в тих випадках, коли вони не входять у виробництво адвоката у справах його довірителів. Зазначені обмеження не поширюються на знаряддя злочину, а також на предмети, які заборонені до обігу або обіг яких обмежено відповідно до законодавства РФ (п. 3).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 7.1. Права й обов'язки інших осіб "
  1. § 3. Організація місцевого самоврядування в наукогради Російської Федерації та інших територіях інноваційного розвитку.
      стаття витрат на субсидії з реалізації програм розвитку міст як наукоградов Російської Федерації. Фінансування муніципального освіти - наукового міста Російської Федерації також має свої особливості. Наприклад, фінансування наукової, науково-технічної, інноваційної діяльності, експериментальних розробок, випробувань, підготовки кадрів відповідно з державними
  2. § 13. Інші форми безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі у його здійсненні.
      права спрямовані і на участь у здійсненні місцевого самоврядування. Зокрема, за допомогою проведення публічного заходу громадяни можуть висловити своє ставлення до діяльності посадових осіб та органів місцевого самоврядування, а також до процесів, які на території муніципального освіти. --- Див: Постовий Н.В. Муніципальне право Росії. М.,
  3. § 2. Місцеве самоврядування як основа конституційного ладу
      стаття 3, частини 1 і 2; статті 12 і 131, частина 1). Крім того, встановивши, що у разі, якщо населення відмовилося від реалізації на своїй території права на організацію місцевого самоврядування, на даній території здійснюється державна влада Курської області, законодавець Курської області виходив з можливості створення сільських та селищних органів державної влади. Тим часом в
  4. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
      права діляться на три групи. Перша включає вихідні принципи виборів як політико-правового інституту, другий - принципи організації виборів, третя - принципи правового становища громадян у сфері виборів. Вихідні принципи виборів конкретизуються в принципах другої і третьої групи. Вихідні принципи виборів. Вихідними для виборів є принципові положення, в сукупності
  5. § 1. Органи місцевого самоврядування: загальна характеристика
      права громадян на самостійне визначення структури органів місцевого самоврядування. Слід враховувати, що виходячи з ч. 3 ст. 55 Конституції РФ вказане право може бути обмежене тільки федеральним законом і лише в тій мірі, в якій це необхідно з метою захисту основ конституційного ладу, моральності, здоров'я, прав і законних інтересів інших осіб, забезпечення оборони країни і
  6. § 4. Відповідальність органів, посадових осіб місцевого самоврядування перед фізичними та юридичними особами
      стаття говорить про незаконні дії (бездіяльності), під якими розуміються дії, що суперечать не тільки законам, а й іншим правовим актам. Види і форми подібних діянь вельми різноманітні. Це можуть бути різні накази, розпорядження, постанови, вказівки та інші владні приписи (не має значення, зроблені вони у письмовій або усній формі), які спрямовані громадянам та
  7. § 1. Підряд
      права. Важливе значення у регулюванні відносин підряду мають спеціальні нормативні акти, розвиваючі норми ЦК про окремі види договорів підряду та спрямовані на врегулювання тих видів зобов'язань, які не знайшли відображення у ЦК. Так, відносини у сфері капітального будівництва регулюються Законом РФ від 26 червня 1991 р. «Про інвестиційну діяльність у РРФСР» [2] в частині, що не
  8. § 4. Страхування
      права. Т. 2. Вид. 4-е. СПб., 1908. С. 359-360. [2] Нормативні акти з фінансів, податків та страхування / / Фінанси. 1992. № 10. С. 78-85. [3] Нормативні акти з фінансів, податків та страхування / / Фінанси. 1992. № 3. С. 78. [4] Умови ліцензування страхової діяльності на території Російської Федерації Наказ Керівника Державного страхового нагляду Російської Федерації від
  9. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
      стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М., 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі «Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ» під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  10. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
      права на земельну ділянку, не може бути позивачем або відповідачем в суді, не несе відповідальності своїм майном, оскільки не має такого. Можна сказати, що селянське господарство - це не суб'єкт правових, та й економічних відносин, а форма господарювання, різновид господарської, точніше - сільськогосподарської діяльності. Закон виходить з того, що селянське господарство можуть
© 2014-2022  yport.inf.ua