Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоЦивільне право → 
« Попередня Наступна »
Г. О. Аболонин. Дисциплінарне виробництво саморегулівних організацій - на вістрі конфлікту, 2010 - перейти до змісту підручника

Стаття 1. Завдання цього Кодексу


Завданнями цього Кодексу є:
а) визначення сфери застосування цього Кодексу;
б) визначення повноважень відповідних органів Організації щодо застосування заходів дисциплінарного впливу;
в) встановлення переліку заходів дисциплінарного впливу і визначення умов і порядку їх застосування до членів Організації.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 1. Завдання цього Кодексу "
  1. § 4. Страхування
    задач було створено орган державного страхового нагляду Російської Федерації (далі Росстрахнадзор), діючий на підставі Положення. Росстрахнадзор Росії встановлює основні і особливі умови ліцензування страхової діяльності [4]. Відзначимо, що ст. 20 Закону «Про страхування» перейменувала наглядові органи в галузі страхування з Росстрахнадзора у Федеральну службу Росії з нагляду
  2. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М., 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі «Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ» під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  3. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  4. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення належать і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  5. § 3. Визначення повноважень органів державної влади у сфері місцевого самоврядування
    задача, яка повинна вирішуватися саме законодавчими органами суб'єктів Російської Федерації. Регулювання порядку передачі та передача об'єктів власності суб'єктів Російської Федерації в муніципальну власність. Даний порядок регулюється нормами спеціальних законів суб'єктів Російської Федерації про розмежування власності, про порядок передачі власності суб'єкта Російської
  6. § 5. Форми державного контролю за місцевим самоврядуванням
    задач; 3) адміністративний контроль за органами місцевого самоврядування здійснюється таким чином, щоб ступінь втручання контролюючого органу була розмірна важливості інтересів, які він має намір охороняти. --- Збори законодавства Російської Федерації . 1998. N 15. Ст. 1695. А.А. Акмалова вказує, що "органи
  7. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  8. § 3. Основні інститути цивільного права зарубіжних держав
    даний час превалює думка, що всякий шкоду, заподіяну особі, підлягає відшкодуванню. Позивач має право вибору між засобами захисту, наданими по деліктним і договірному праву, що підтверджується рішенням Палати лордів 1994 р., якщо тільки договір не забороняє такий вибір. В якості загальних умов настання відповідальності з заподіяння шкоди визнаються: 1) невиконання
  9. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
    стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження щодо цього. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ЦК), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила
  10. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода