Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоЦивільне право → 
« Попередня Наступна »
Президенти Російської Федерації Б. ЄЛЬЦИН і В.ПУТІН. Цивільний кодекс Російської Федерації (зі змінами від 20.04.2012г.). Частина перша, 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 127. Особливості відповідальності Російської Федерації і суб'єктів Російської Федерації у відносинах, регульованих цивільним законодавством, за участю іноземних юридичних осіб, громадян та держав


Особливості відповідальності Російської Федерації і суб'єктів Російської Федерації у відносинах, регульованих цивільним законодавством, за участю іноземних юридичних осіб, громадян та держав визначаються законом про імунітет держави та її власності.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 127. Особливості відповідальності Російської Федерації і суб'єктів Російської Федерації у відносинах, регульованих цивільним законодавством, за участю іноземних юридичних осіб, громадян та держав "
  1. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    особливо яскраво виявляється в регулюванні діяльності виборчих комісій. Принципи правового становища громадян у сфері виборів. Громадяни беруть участь у виборах на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні. Загальність, рівність, прямі вибори, таємне голосування - фундаментальні засади права обирати і бути обраними, в тому числі і для місцевих
  2. § 2. Оренда
    особливості здачі в оренду земельних ділянок та інших відокремлених природних об'єктів. Об'єкт оренди повинен бути чітко визначений у договорі. Іншими словами, в договорі потрібно вказувати: найменування майна, характеристику його якості, для нерухомості - місце знаходження та інші ознаки, що дозволяють точно встановити відповідний об'єкт і його стан. Якщо в договорі відсутні
  3. § 1. Підряд
    особливості яких вельми різноманітні і не можуть бути, перш за все з міркувань юридико-технічного характеру, відображені у всіх деталях і подробицях в спеціальних нормативних актах, та в цьому й немає необхідності. Цілком достатньо мати добре розроблену спільну частину законодавства про підряд, щоб на її основі побудувати, сконструювати практично будь-який специфічний договір
  4. § 4. Страхування
    особливості правового становища страхових організацій. Розглянемо ці особливості. Страхові організації, як правило, є комерційними організаціями, тому питання виникнення, реорганізації та ліквідації їх діяльності в першу чергу регулюються ЦК, іншими законами, які регулюють особливості юридичних осіб, що мають ту чи іншу організаційно-правову форму, зокрема Законом РФ
  5. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М., 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі «Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ» під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  6. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  7. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення належать і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  8. § 3. Визначення повноважень органів державної влади у сфері місцевого самоврядування
    127-ФЗ, від 31 липня 1998 р. N 153-ФЗ, від 31 травня 1999 р. N 105-ФЗ, від 5 серпня 2000 р. N 118-ФЗ, від 7 листопада 2000 р. N 135-ФЗ, від 30 грудня 2001 р. N 196-ФЗ, від 24 грудня 2002 р. N 178-ФЗ, від 30 червня 2003 р. N 86-ФЗ, від 29 червня 2004 р. N 58 - ФЗ, від 22 серпня 2004 р. N 122-ФЗ, від 7 березня 2005 р. N 15-ФЗ, від 20 квітня 2006 р. N 55-ФЗ, від 15 червня 2006 р. N 89-ФЗ) і Законом Російської Федерації від
  9. Глава IV. РОЗВИТОК СИСТЕМИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ЯК НАСЛІДОК ЕВОЛЮЦІЇ МОДЕЛІ ВЗАЄМОВІДНОСИН ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ ТА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    особливості еволюції окремих організаційних форм, за допомогою яких здійснюється місцеве
  10. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    127 Цивільного кодексу Російської Федерації, вважає органи місцевого самоврядування саме юридичними особами. Більш того, ч. 2 ст. 41 Федерального закону називає їх муніципальними установами, допускаючи грубу помилку: відповідно до ст. 120 Цивільного кодексу Російської Федерації будь-яку установу є некомерційною організацією, створеною власником для здійснення тих чи інших