Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 14.20. Порушення законодавства про експортний контроль


1. Здійснення зовнішньоекономічних операцій з товарами, інформацією, роботами, послугами чи результатами інтелектуальної діяльності, які можуть бути використані при створенні зброї масового ураження, засобів її доставки, інших видів озброєння і військової техніки і щодо яких встановлено експортний контроль, без спеціального дозволу (ліцензії) , якщо такий дозвіл (така ліцензія) обов'язково (обов'язкова), або з порушенням вимог (умов, обмежень), встановлених дозволом (ліцензією), а рівно з використанням дозволу (ліцензії), отриманого (отриманої) незаконно, або з поданням документів, що містять недостовірні відомості, за винятком випадків, передбачених статтями 16.1, 16.3, 16.19 цього Кодексу, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян, посадових осіб та юридичних осіб у розмірі вартості товарів, інформації, робіт, послуг або результатів інтелектуальної діяльності, що з'явилися предметами адміністративного правопорушення, з їх конфіскацією або без такої або конфіскацію предметів адміністративного правопорушення.
2. Недодержання встановленого порядку ведення обліку зовнішньоекономічних операцій з товарами, інформацією, роботами, послугами чи результатами інтелектуальної діяльності для цілей експортного контролю, а так само порушення встановлених термінів зберігання відповідних облікових документів -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від ста до двохсот мінімальних розмірів оплати праці.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 14.20. Порушення законодавства про експортний контроль "
  1. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    Правове становище селянського (фермерського) господарства визначається нормами Цивільного кодексу РФ і спеціальним законодавчим актом - Законом РФ «Про селянське (фермерське) господарство» від 20 листопада 1990 р. ( в ред. від 1993 р.). В економічній структурі аграрного сектора селянські (фермерські) господарства займають скромне місце: на їхню частку припадає не більше 1% виробництва товарної
  2. § 6. Договір банківського рахунку
    Поняття та ознаки договору банківського рахунку. Відповідно до ст. 845 ЦК за договором банківського рахунку банк зобов'язується приймати і зараховувати що поступають на рахунок, відкритий клієнтові (власникові), грошові кошти, виконуючи розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком. Які з цього договору відносини пов'язані з
  3. 2.2. Універсальна уніфікація колізійних норм
    Створення однакового колізійного режиму на універсальному рівні з найбільшим, хоча і відносною, успіхом досягнуто у відношенні купівлі-продажу та пов'язаних з нею договорів про представництво. Діяльність у даному напрямку може бути названа успішною, оскільки в рамках Гаазької конференції з міжнародного приватного права були розроблені і підписані чотири конвенції; відносними
  4. Стаття 189. Незаконні експорт або передача сировини, матеріалів, обладнання, технологій, науково-технічної інформації, незаконне виконання робіт (надання послуг), які можуть бути використані при створенні зброї масового знищення, озброєння і військової техніки Коментар до статті 189
    Об'єкт розглядуваного злочину - встановлений порядок здійснення зовнішньоекономічної діяльності щодо сировини, матеріалів, обладнання, технологій, науково-технічної інформації, робіт (послуг), що використовуються при створенні озброєння і військової техніки, зброї масового ураження і засобів її доставки. Відповідно до Федерального закону від 18 липня 1999 р. N 183-ФЗ "Про експортний
  5. Стаття 201. Зловживання повноваженнями Коментар до статті 201
    Глава 23 КК РФ об'єднує в собі норми, що встановлюють відповідальність за порушення нормальної діяльності комерційних та інших організацій. Норми цієї глави покликані захистити інтереси організацій, акціонерів, власників, службовців організацій, інших осіб від незаконних дій спеціального кола суб'єктів, що використовують надані їм повноваження всупереч інтересам служби в комерційних та інших
  6. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 Перераховані в цій статті та інші обов'язки поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади виконують співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Порядок реалізації даного обов'язку врегульовано Інструкцією про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації
  7. 28.1. Сутність митної політики та митної справи
    Після проголошення незалежності України, проведення демократичних і економічних ринкових реформ зникла державна монополія зовнішньої торгівлі. В результаті держава та її органи не вправі керувати зовнішньоторговельними відносинами, а можуть лише здійснювати їх регулювання за допомогою методів, визначених нормативно-правовими актами. Основні питання державного регулювання
  8. § 9. Адміністративні правопорушення в галузі торгівлі та фінансів
    Торгівля - галузь господарської діяльності, призначенням якої є забезпечення процесу переміщення товарів зі сфери виробництва в сферу споживання. Під фінансовими (фр. finance від СР-лат. fmancia - дохід) відносинами слід розуміти суспільні відносини у сферах акумуляції та перерозподілу грошових коштів. За допомогою фінансової діяльності забезпечуються
  9. 6.2. Види юридичної відповідальності
    за правопорушення в інформаційній сфері У тих випадках, коли правопорушення в інформаційній сфері носять систематичний, злісний характер, винні притягуються до кримінальної відповідальності згідно з Кримінальним кодексом РФ. По сучасному російському законодавству злочином визнається винна суспільно небезпечне діяння (дія або бездіяльність ), яке заборонено Кримінальним
  10. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    Гарантії здійснення місцевого самоврядування в Російській Федерації визначаються і забезпечуються державою в особі федеральних і регіональних органів державної влади. Вони мають різноманітний характер і можуть бути об'єднані в дві основні групи: загальні гарантії місцевого самоврядування та спеціальні (юридичні) гарантії місцевого самоврядування. У статті 12 Конституції Російської